Marihuana prospívá zdraví? Vědci z WHO promluvili

Ženeva - Marihuana a konopí obecně byly dlouhou dobu předmětem žhavých diskuzí. Vlády jednotlivých zemí řešily otázku, zda tento druh rostlin legalizovat a pokud ano, tak v jaké míře. Tyto otázky již brzy nejspíš nebudou státy řešit, do celého problému se totiž vložila Světová zdravotnická organizace (WHO). Co o marihuaně napsala? O tom informoval britský deník Daily Mail.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Marihuana

Světová zdravotnická organizace prohlásila, že látka CBD, která se objevuje v lékařské marihuaně a právě ona navádí člověku relaxační stavy, by neměla být kontrolovaným léčivem.

Vzhledem k tomu, že se legalizace konopí se přes Spojené státy rozšířila rychle po celém světě, zdravotníci varovali, že nebylo provedeno dostatek výzkumů k vyloučení případných vedlejších účinků.

Teprve tento týden po měsících jednání, zkoumání a vyšetřování dospěla WHO k závěru, že kanabidiol (CBD) je užitečnou látkou pro léčbu epilepsie a nemá žádné vedlejší účinky, včetně rizika závislosti.

Organizace v příštím roce hodlá udělat širší rozbor všech látek, které jsou obsaženy v lékařské marihuaně. Lékaři a konopný průmysl však na toto rozhodnutí čekali měsíce. Pokud by totiž WHO vydala prohlášení o tom, že by se mělo vydávání kontrolovat, znamenalo by to omezení lékařů v předepisování léčiv na celém světě.

Ve zprávě je také uvedeno doporučení striktně omezit použití fentanylu, syntetického opioidu, který zabil v Americe tisíce drogově závislých lidí.

"Členské státy mají zvýšený zájem o užívání konopí pro léčebné indikace, včetně pro paliativní péče," uvádí zpráva. "V reakci na tento zájem začala WHO prověřovat možné negativní účinky konopí a látek, které konopí obsahuje."

Na závěr autoři napsali: "Nedávné důkazy ze studií na zvířatech a na člověku ukazují, že použití lékařského konopí by mohlo mít určitou terapeutickou hodnotu pro léčbu záchvatů epilepsie a souvisejících chorob."

Dodali, že "aktuální informace neopravňují kontrolování a redukci předpisu kanabidiolu" a deklarovali, že užívání lékařské marihuany nevede k závislosti na THC, psychoaktivní látce konopí, která vyvolává euforické stavy.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s vámi udělá rozchod? Vědci zkoumali naprosto zdravé lidi, tomu, co se…

20.03.2018 15:49 Američtí vědci z Univerzity Wake Forest se zabývali netradiční studií. Zjišťovali, jaké mají…

Bílý povlak nevadí, ale... Jak poznáte, že už čokoláda není jedlá?

20.03.2018 15:10 Všimli jste si někdy toho, že když se cítíte pod psa, čokoláda vám zvedne náladu? Je to proto, že…

Hawking nechal před smrtí zoufalým lidem velmi důležitou radu. Téměř nikdo…

20.03.2018 12:49 Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval…

Můžete doma chytit smrtelná onemocnění? Velký zahraniční výzkum si…

20.03.2018 11:03 Lidé často žijí v otřesných podmínkách, které jsou naprosto nevyhovující pro bydlení. Problém je,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama