Marihuana prospívá zdraví? Vědci z WHO promluvili

Ženeva - Marihuana a konopí obecně byly dlouhou dobu předmětem žhavých diskuzí. Vlády jednotlivých zemí řešily otázku, zda tento druh rostlin legalizovat a pokud ano, tak v jaké míře. Tyto otázky již brzy nejspíš nebudou státy řešit, do celého problému se totiž vložila Světová zdravotnická organizace (WHO). Co o marihuaně napsala? O tom informoval britský deník Daily Mail.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Marihuana

Světová zdravotnická organizace prohlásila, že látka CBD, která se objevuje v lékařské marihuaně a právě ona navádí člověku relaxační stavy, by neměla být kontrolovaným léčivem.

Vzhledem k tomu, že se legalizace konopí se přes Spojené státy rozšířila rychle po celém světě, zdravotníci varovali, že nebylo provedeno dostatek výzkumů k vyloučení případných vedlejších účinků.

Teprve tento týden po měsících jednání, zkoumání a vyšetřování dospěla WHO k závěru, že kanabidiol (CBD) je užitečnou látkou pro léčbu epilepsie a nemá žádné vedlejší účinky, včetně rizika závislosti.

Organizace v příštím roce hodlá udělat širší rozbor všech látek, které jsou obsaženy v lékařské marihuaně. Lékaři a konopný průmysl však na toto rozhodnutí čekali měsíce. Pokud by totiž WHO vydala prohlášení o tom, že by se mělo vydávání kontrolovat, znamenalo by to omezení lékařů v předepisování léčiv na celém světě.

Ve zprávě je také uvedeno doporučení striktně omezit použití fentanylu, syntetického opioidu, který zabil v Americe tisíce drogově závislých lidí.

"Členské státy mají zvýšený zájem o užívání konopí pro léčebné indikace, včetně pro paliativní péče," uvádí zpráva. "V reakci na tento zájem začala WHO prověřovat možné negativní účinky konopí a látek, které konopí obsahuje."

Na závěr autoři napsali: "Nedávné důkazy ze studií na zvířatech a na člověku ukazují, že použití lékařského konopí by mohlo mít určitou terapeutickou hodnotu pro léčbu záchvatů epilepsie a souvisejících chorob."

Dodali, že "aktuální informace neopravňují kontrolování a redukci předpisu kanabidiolu" a deklarovali, že užívání lékařské marihuany nevede k závislosti na THC, psychoaktivní látce konopí, která vyvolává euforické stavy.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství černé smrti odhaleno: Proč se mor šíří tak rychle?

16.01.2018 14:40 Černá smrt. Právě tak se označuje epidemie moru, která v polovině 14. století postihla oblast…

Tajemství křesťanů: Vznikl papežský stát mazaným podvodem?

16.01.2018 13:59 Aktualizováno K značnému posílení papežské moci ve středověku přispěla tzv. Konstantinova donace, a to i přesto,…

Odpolední šlofík? Zapomeňte na něj, varují lékaři

16.01.2018 12:03 Aktualizováno Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Rakovina, infarkt, ale i mrtvice. Co jsou a jak vznikají televizní nemoci?

16.01.2018 10:14 Pokud sledujete televizi sedm hodin denně, pak se u vás o 47 procent zvyšuje pravděpodobnost, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama