Dokáží lidé s artritidou předpovídat počasí? Vědci přišli na překvapivou odpověď

Boston - Mnoho lidí si často stěžuje na zvýšenou bolest kostí při náhlé změně klimatických podmínek. Jak se ovšem ukazuje, počasí není tím, co zapříčiňuje bolest. Nová americká studie totiž ukazuje, že bolest kostí není ovlivněna teplotou, ani tlakem vzduchu. O výzkumu informovala agentura Hina.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí

Analýzou a porovnáváním informací od amerických zdravotních pojišťoven, které registrovaly před milion a půl Američanů starších 65 let, a údajů o počasí, které byly získány od Národní oceánské a atmosférické správy (NOAA), se pokoušeli vědci sledovat, kolik pacientů šlo k lékaři kvůli bolestem kostí ve dny, kdy pršelo a kdy ne.

Tímto způsobem určili přes 11 milionů pacientů, kteří v té době šli k lékaři. Poměr počtu pacientů, kteří šli k doktorovi kvůli bolestem kloubů a kostí však byl v deštivých dnech stejný, jako ve dnech bez deště. Přesněji - v deštivé dny navštívilo lékaře kvůli bolestem spojeným s kostrou 6.35% lidí, zatímco ve dnech, kdy nespadla ani kapka, byl tento poměr 6.39%.

Vědci, kteří studii publikovali v lékařském časopise BMJ, také zkontrolovali údaje z předchozích týdnů s ohledem na možnost, že pacient s bolavými kostmi nemusel být schopen k lékaři dojít. Avšak ani v tomto případě nepoznali znatelný rozdíl, který by dokázal souvislost mezi bolestí kostí a změnou počasí.

"Bez ohledu na klimatické podmínky jsme nenašli souvislost mezi úhrnem srážek a návštěvami lékaře kvůli bolestem kloubů a zad," uvedl vedoucí studie, profesor na Harvardské univerzitě doktor Anupam Jena. "Závěr je následující: bolestivá záda nebo páteř nejsou dobrými prognostiky počasí," řekl Jena.

Údaje ze studie se shodují s výsledky dříve provedených testů australských vědců z Univerzity v Sydney. Ti porovnávali vztah mezi bolestí dolní části zad, artritickým kolenem a dalšími poruchami pohybového systému s meteorologickými daty od Australské meteorologické služby.

Také oni zjistili, že mezi počasím a bolestí není žádná spojitost. Data byla shromážděna od velikého počtu pacientů a jejich lékařů z celé Austrálie. Autoři také vysvětlili, jakým způsobem je soustředění lidí na bolest vyšší, když prší. Oproti tomu, když je počasí slunečné, lidé si bolesti příliš nevšímají.

S těmito výzkumy však nesouhlasí všichni odborníci. Doktor Robert Shmering z nemocnice Beth Israel v Bostonu se domnívá, že takovou věc, jakou je souvislost mezi bolestí a změnami počasí, nelze jednoznačně vyvrátit, neboť je podle něj vždy možné, že některé klimatické faktory, jakými jsou například tlak vzduchu nebo změny vlhkosti, mohou postihnout lidi trpící artritidou.

"Jako lékaři musíme brát v potaz to, co nám říkají pacienti. Bolest je bolest, bez ohledu na to, jestli zrovna prší, nebo ne. Tato studie však dokazuje, že bolest kostí nemá žádnou spojitost s počasím," říká doktor Jena z výzkumného týmu a jedním dechem dodává, že pacienty, kteří věří, že jejich bolest způsobuje počasí, těžko může přesvědčit o opaku.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství černé smrti odhaleno: Proč se mor šíří tak rychle?

16.01.2018 14:40 Černá smrt. Právě tak se označuje epidemie moru, která v polovině 14. století postihla oblast…

Tajemství křesťanů: Vznikl papežský stát mazaným podvodem?

16.01.2018 13:59 Aktualizováno K značnému posílení papežské moci ve středověku přispěla tzv. Konstantinova donace, a to i přesto,…

Odpolední šlofík? Zapomeňte na něj, varují lékaři

16.01.2018 12:03 Aktualizováno Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Rakovina, infarkt, ale i mrtvice. Co jsou a jak vznikají televizní nemoci?

16.01.2018 10:14 Pokud sledujete televizi sedm hodin denně, pak se u vás o 47 procent zvyšuje pravděpodobnost, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama