Sedla vám na jídlo moucha? Hned ho vyhoďte, jinak hazardujete se svým zdravím

Mouchy nejsou jen nepříjemným a otravným hmyzem. Ohrožují i ​​naše zdraví, protože jsou přenašeči mnoha bakterií. Létající hmyz je následně rozšiřuje na vše, čeho se dotkne. Stručně řečeno - mnohé mouchy předtím, než přistály na vašem jídle, hodovaly například na výkalech či zdechlinách, varuje server news.com.au.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Moucha domácí

Nejnovější studie amerických vědců z Vysoké škole vědy Penn State University, Singapurské Technologické univerzity Nanyang a Federální univerzity v Rio de Janeiro zjistili, že hmyz přenáší mnohem nebezpečnější bakterie, než se dříve domnívalo. Radí proto, že pokud na nějakém kuse vašeho jídla tento hmyz přistane, je dobré vše rovnou vyhodit. Výzkumníci také varují před konzumací jídel, která byla dlouho venku bez dozoru v prostředí, kde je spousta much.

Ve své studii experti zkoumali, jaká konkrétní onemocnění mouchy přenášejí. Zaměřili se i na jednotlivé části jejich miniaturních těl, jakými byly křídla či nohy. Podle výsledků jsou největším zdrojem nákaz právě jejich končetiny. Na ně se bakterie nalepí z fekálií, kterými se živí. Kvůli tomu se z nich stávají „kyvadlové lodě“ pro bakterie.

„Lidé tušili, že mouchy přenášejí patogeny, ale neměli ponětí o tom, do jaké míry je to pravda a do jako míry jsou přenášeny," vysvětluje profesor Donald Bryant z Penn State University pro BBC News. Například u mouchy domácí, která žije po celém světě, nalezli experti 351 typů bakterií. 

Celkově vědci odhalili na muších tělech 15 případů lidského patogenu Helicobacter pylori, který způsobuje vředy v lidském střevě  a oslabuje přirozenou obranyschopnost žaludku. Může vyvolávat záněty a jiné zdravotní problémy. Ze všech bakteriálních infekcí je u Helicobakter nejvíce prokázáno, že se podílí na vzniku rakoviny žaludku.

Dále zjistili, že přenášejí salmonelu, e-coli a dokonce i bakterie, které vedou ke smrtelné otravě krve. Pozoruhodné je i to, že mouchy žijící ve městech přenášejí mnohem více škodlivých bakterií, než ty na venkově. I proto raději doporučují zvolit na piknik místo v přírodě.

Moucha domácí je nejčastěji se vyskytující druh mouchy v lidské blízkosti, potravinářských provozech či chovu hospodářských zvířat. Živí se převážně bakteriemi, které vznikají po rozkladu fekálií. V závislosti na ročním období a teploty se dožívá dvou až třinácti týdnů.

Témata: Hmyz | jídlo | věda | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co by se stalo, kdyby na Česko spadla atomová bomba? Následky by byly…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Pro zhruba 350 tisíc obyvatel japonské Hirošimy byl 6. srpna 1945 krásný jasný den. Nálety druhé…

Další proroctví Baby Vangy: Naplňuje se její krutá věštba už teď? Koho se…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Celý svět ji zná. Bulharka Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterová se proslavila jako věštkyně Baba…

Mohlo se Česko vyhnout komunismu? Možná stačila maličkost a dnes bychom…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Od roku 1921 působí v Česku komunistická strana. Plnou silou ale začala vládnout až v roce 1948 po…

I malý úder do hlavy velmi nebezpečný? Výrazně zvyšuje riziko vzniku…

19.04.2018 19:12 Aktualizováno Pouze jedno nepříliš vážné poranění na hlavě může radikálně zvýšit riziko vzniku Parkinsonovy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama