Známý vánoční příběh je pravdivý? Jak to bylo se třemi králi a dary pro Ježíška

Ve své nové knize Mystery of the Magi: The Quest to Identify the Three Wise Men Dwight Longenecker, badatel a katolický kněz, uvádí, že nestranné studium relevantních údajů „ukazuje nade vší pochybnost“, že mudrcové z Matoušova evangelia byly skutečné historické postavy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tři králové

Longenecker léta poukazuje na to, skeptičtí bibličtí učenci z mnoha důvodů odmítali možnost, že příběhy o dětství Ježíše mohou být historicky reálné – už jen kvůli tomu, že obsahují nadpřirozené prvky. „První problém je, že skeptik prostě předpokládá, že nadpřirozené zážitky jsou nemožné, proto každý příběh, který obsahuje nadpřirozené prvky, musí být vymyšlený," píše autor.

„Na začátku dvacátého století začali bibličtí učenci lámat hůl nad příběhy o Ježíšově narození - zejména nad příběhem o mudrcích, který označovali za zbožné fantazie," pokračuje. „Udělali to bez ohledu na to, zda příběhy mohly mít přinejmenším kořeny v reálných událostech."

Kvůli tomuto předsudku většina učenců nikdy neprovedla potřebný výzkum, aby odhalila historický prvek, který byl pohřben pod legendou, upozorňuje. Navíc pouhá myšlenka, že může i v magickém příběhu existovat historický základ „se stala jakousi akademickou no-go zónou," říká Longenecker. 

Výsledkem toho je, že v rozlehlé sféře biblického studia existuje překvapivě málo výzkumu a textů o příbězích o Ježíšově narození. A není téměř nikdo, kdo by považoval příběh o mudrcích za příběh historický, vysvětluje křesťanský badatel.

Jeho kolegové podle něj vyprávění zaškatulkovali jako „fantaskní příběh“ a už se neobtěžovali prověřit politické, historické, geografické a kulturní souvislosti, které se doplňují a ukazují, že návštěva mudrců byla historická, tvrdí Longenecker.

Ve své práci se proto badatel snaží tuto mezeru vyplnit a zkoumá možnou totožnost tří mužů, kteří jsou známí jako mudrci nebo králové. Longenecker dospěl k závěru, že návštěvníci z východu byli historickými osobami a nejpravděpodobněji Nabatejci, kteří „sdíleli s židy starobylé předky a světový názor".

Poukazuje na to, že sám král Herodes, byl vychován Nabatejci a měl nabatejskou matku. „Jelikož byl Herodes starý a nemocný, je naprosto logické, že nabatejští mudrci cestovali do Jeruzaléma místo svého krále, aby vzdali hold Herodovu dědicovi," dodává Longenecker.

Nedávná studie Pew Research Center zjistila, že většina Američanů stále věří v základní prvky příběhu Narození Páně o narození Ježíše Krista v Betlémě. Celých 68 procent Američanů říká, že tři mudrci byli vedeni hvězdou a přinesli Ježíšovi dary v podobě zlata, kadidla a myrhy. Většina dospělých Američanů - 57 procent - věří v biblické vysvětlení Ježíšova narození tak, jak se o události píše v evangeliích.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orgány, bez kterých člověk může žít. Víte, které to jsou?

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Aby člověk mohl strávit tučné jídlo, potřebuje k tomu na pomoc žluč, která jídlo, zejména tučné,…

Blíží se soudný den? V lesích vznikají tajné tábory pro přežití blížící se…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Spojené státy se připravují na 3. světovou válku. Vzniká tu síť táborů pro případ soudného dne,…

Záhadný mrak nad Evropou a miliony mrtvých? Klimatická anomálie byla po…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Pád římské říše dodnes fascinuje historiky i laickou veřejnost a i přes značný pokrok ve vědě není…

Chcete zhubnout? Klidně jezte bifteky se zmrzlinou. Podle vědců jsou…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Nezáleží jen na tom, kolik toho sníme, ale i na tom, kdy to sníme. Makarony, biftek nebo zmrzlina:…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama