Jak se Sovětům podařilo vyhrát válku? Vědci zkoumali záhadu, která historikům nedá spát

Obléhání Leningradu, které trvalo dlouhých 872 dní, představuje jednu z nejdelších obranných operací v rámci druhé světové války. Podle odhadů zahynulo při obraně města až 1,5 milionů civilistů, řada jich ale útok nacistických vojsk přežila. Vědci nyní zjistili, jak se tehdejším Sovětům podařilo přežít více než dva roky v krutých mrazech s minimem potravy. Může za to genová mutace.

Přidejte svůj názor 272 komentářů

Sovětská armáda

Ruští vědci v článku publikovaném v magazínu Science tvrdí, že obyvatelé dnešního Petrohradu vykazovali mutace DNA, které jim pomohly přežit jednu z nejtragičtějších kapitol druhé světové války. Tým vědců z výzkumného institutu v Petrohradu analyzoval genovou strukturu lidí, kteří čelili třeskutým mrazům a nedostatku potravy, a porovnal ji s jejich vrtevníky, kteří se obléhání neúčastnili. 

Z výzkumu vyplývá, že mnoho z přeživších obyvatel tehdejšího Leningradu vykazovalo odlišnou strukturu dvou genů, které hrají hlavní roli ve vývoji metabolismu a termogenezi, tedy zvyšování produkce tepla. Obyvatelé dnešního Petrohradu tak vykazovali genové mutace zvyšující efektivitu buněčné aktivity a snižující ztrátu energie pro zahřívání těla.

Výzkumem se více než 15 let zabýval profesor Oleg Glotov z Výzkumného ústavu porodnictví a gynekologie v Petrohradě, který se spolu se svými kolegy rozhodl studovat problematiku stárnutí a dlouhověkosti.

Shromáždil asi 200 krevních vzorků starých lidí a všiml si zajímavých rozdílů v jejich genové struktuře. Rozhodl se proto zúžit svůj objekt zájmu a zaměřil svůj výzkum na ty, kteří přežili obléhání a jejichž tehdejší příjem stravy byl omezen na minimum.

"Genetické predispozice spolu s dalšími faktory byly sítem, kterým museli lidé projít, aby se jim podařilo přežít v tomto náročném prostředí. Tyto geny se neobjevily náhodou, jinými slovy, ti lidé je měli už před tím," řekl Glotov serveru RT.com.

Profesor se domnívá, že podobné genové mutace má asi 20 až 30 procent populace. "V drsných podmínkách představovaly výhodu. V klidném prostředí jsou ale naopak tyto mutace nevýhodou, neboť v případě, kdy dojde k přejídání daného jedince, dojde k přetváření energie na tuky,"dodal Glotov.

Vstupte do diskuze (272)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orgány, bez kterých člověk může žít. Víte, které to jsou?

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Aby člověk mohl strávit tučné jídlo, potřebuje k tomu na pomoc žluč, která jídlo, zejména tučné,…

Blíží se soudný den? V lesích vznikají tajné tábory pro přežití blížící se…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Spojené státy se připravují na 3. světovou válku. Vzniká tu síť táborů pro případ soudného dne,…

Záhadný mrak nad Evropou a miliony mrtvých? Klimatická anomálie byla po…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Pád římské říše dodnes fascinuje historiky i laickou veřejnost a i přes značný pokrok ve vědě není…

Chcete zhubnout? Klidně jezte bifteky se zmrzlinou. Podle vědců jsou…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Nezáleží jen na tom, kolik toho sníme, ale i na tom, kdy to sníme. Makarony, biftek nebo zmrzlina:…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama