Proč si lidé myslí, že Země je placatá?

Londýn - Ve světě koluje velké množství konspiračních teorií. Jednou z těch vůbec nejpopulárnějších je ta, která tvrdí, že Země není kulatá, ale placatá. Proč si to ale lidé myslí? Existuje nějaký rozumný důvod? Na tyto otázky zodpověděl Stuart Clark, autor knihy "Neznámý vesmír". Svoje vysvětlení zveřejnil na serveru YouTube.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Planeta Země

Na začátku svého příspěvku Stuart Clark připomíná, že je Země opravdu kulatá. "Je zřejmé, že Země není placatá. Můžete si to ověřit mnoha způsoby, například když lodě odplouvají z přístavu, časem zmizí za horizontem. Nebo zkuste vylézt na horu a podívat se do dáli," říká Clark.

"Celá naše fyziognomie je vytvořena v souladu s kulatou planetou, svět je trojrozměrný," upozorňuje. Ovšem i tak se najde řada lidí, která bude tvrdit, že je Země plackou, a to i v případě, že uvidí snímky z vesmíru, ze kterých je patrné, že placatá naše planeta není.

Clark takové chování vysvětluje: "Jsme lidé a rádi posloucháme příběhy, protože dávají našemu bytí smysl. Ba dokonce, i když nedávají žádný smysl. Věda je však jediným příběhem, který je pravdivý, a co je důležitější - dokazatelný experimenty.

Ale, jak vidíme, existují příběhy, které zpochybňují všechny zákony vědy i vědu jako takovou. Takové příběhy - konspirační teorie - jsou často velmi komplikované, protože kromě všeho navíc odmítají vědu. Člověk, který těmto příběhům věří, se cítí jako doma, protože má pocit, že tomu, co si myslí, rozumí."

Jednou z těchto teorií je podle Clarka i tvrzení o placaté Zemi. "Pokud tomu opravdu věříte, položte si pár otázek. Například, pokud je Země placatá, jak je ta placka silná?" uvádí vědec.

Říkáte, pokračuje, že má Země hrany - proč z nich tedy nic nespadne? Jak se dá vytvořit taková gravitace, aby předměty padaly na druhou stranu? A co způsobuje tu gravitaci?

"Plochý povrch je velmi nestabilní, to znamená, že by Zemi jiné síly pnuly tak, aby byla flexibilnější. To by způsobovalo neustálé posuny," uzavírá Clark.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství krásy a mládí odhaleno: Proč někteří lidé stárnou rychleji?

21.01.2018 11:01 Aktualizováno Vědci z americké Dukeovy univerzity se v nové studii snažili poodhalit tajemství dlouhověkosti, u…

Šokující konspirační teorie? Těmto historkám svět nevěřil, byly přitom…

21.01.2018 11:00 Mnoho teorií veřejnost odepsala. Buď proto, že byly příliš divoké, nebo by byly zahanbující, pokud…

Neléčitelná superbakterie? Může postihnout i Čechy, lékaři nevědí, co s ní

21.01.2018 10:54 Vědci varují, že došlo v „velice závažné situaci“ spojené s pohlavně přenosnými chorobami, které…

Vědci chtějí léčit rakovinu za dva týdny. První testy ukázaly, že je to…

21.01.2018 10:04 Rakovina prsu patří k nejčastějším typům rakoviny u žen, a ačkoliv má vysoké procento přežití, její…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama