Proč si lidé myslí, že Země je placatá?

Londýn - Ve světě koluje velké množství konspiračních teorií. Jednou z těch vůbec nejpopulárnějších je ta, která tvrdí, že Země není kulatá, ale placatá. Proč si to ale lidé myslí? Existuje nějaký rozumný důvod? Na tyto otázky zodpověděl Stuart Clark, autor knihy "Neznámý vesmír". Svoje vysvětlení zveřejnil na serveru YouTube.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Planeta Země

Na začátku svého příspěvku Stuart Clark připomíná, že je Země opravdu kulatá. "Je zřejmé, že Země není placatá. Můžete si to ověřit mnoha způsoby, například když lodě odplouvají z přístavu, časem zmizí za horizontem. Nebo zkuste vylézt na horu a podívat se do dáli," říká Clark.

"Celá naše fyziognomie je vytvořena v souladu s kulatou planetou, svět je trojrozměrný," upozorňuje. Ovšem i tak se najde řada lidí, která bude tvrdit, že je Země plackou, a to i v případě, že uvidí snímky z vesmíru, ze kterých je patrné, že placatá naše planeta není.

Clark takové chování vysvětluje: "Jsme lidé a rádi posloucháme příběhy, protože dávají našemu bytí smysl. Ba dokonce, i když nedávají žádný smysl. Věda je však jediným příběhem, který je pravdivý, a co je důležitější - dokazatelný experimenty.

Ale, jak vidíme, existují příběhy, které zpochybňují všechny zákony vědy i vědu jako takovou. Takové příběhy - konspirační teorie - jsou často velmi komplikované, protože kromě všeho navíc odmítají vědu. Člověk, který těmto příběhům věří, se cítí jako doma, protože má pocit, že tomu, co si myslí, rozumí."

Jednou z těchto teorií je podle Clarka i tvrzení o placaté Zemi. "Pokud tomu opravdu věříte, položte si pár otázek. Například, pokud je Země placatá, jak je ta placka silná?" uvádí vědec.

Říkáte, pokračuje, že má Země hrany - proč z nich tedy nic nespadne? Jak se dá vytvořit taková gravitace, aby předměty padaly na druhou stranu? A co způsobuje tu gravitaci?

"Plochý povrch je velmi nestabilní, to znamená, že by Zemi jiné síly pnuly tak, aby byla flexibilnější. To by způsobovalo neustálé posuny," uzavírá Clark.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co by se stalo, kdyby na Česko spadla atomová bomba? Následky by byly…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Pro zhruba 350 tisíc obyvatel japonské Hirošimy byl 6. srpna 1945 krásný jasný den. Nálety druhé…

Další proroctví Baby Vangy: Naplňuje se její krutá věštba už teď? Koho se…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Celý svět ji zná. Bulharka Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterová se proslavila jako věštkyně Baba…

Mohlo se Česko vyhnout komunismu? Možná stačila maličkost a dnes bychom…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Od roku 1921 působí v Česku komunistická strana. Plnou silou ale začala vládnout až v roce 1948 po…

I malý úder do hlavy velmi nebezpečný? Výrazně zvyšuje riziko vzniku…

19.04.2018 19:12 Aktualizováno Pouze jedno nepříliš vážné poranění na hlavě může radikálně zvýšit riziko vzniku Parkinsonovy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama