Tajemná historie vodky? Není ruská, a málem se kvůli ní válčilo

Pravda o tom, kdo jako první vymyslel alkoholický nápoj s názvem "vodka", je mnohem komplikovanější, než byste si mohli myslet. Nejvíc vodky v průměru vypijí Rusové (17,3 skleničky za měsíc na osobu), těsně ze nimi jsou Poláci (13,7 skleničky za měsíc na osobu). Kdo ale tuto populární lihovinu vymyslel? Na to se snažila přijít balkánská verze Rádia Svobodná Evropa.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vodka

Jak Rusové, tak Poláci tvrdí, že to byli právě oni, kdo ještě ve středověku vodku destiloval jako první. Tato debata se rozhořela v 70. letech minulého století za doby Sovětského svazu.

Polsko roku 1977 započalo spor proti Sovětskému svazu u obchodního soudu. To byl jeden z mála způsobů, jak tehdy Polsko deklarovalo svoji národní hrdost, neboť bylo v té době členem spolku Varšavské smlouvy.

Za předpokladu, že Polsko jako první na světě destilovalo vodku, se Poláci domnívali, že pouze oni mohou na světových trzích prodávat nápoj pod názvem "vodka".

Podobný princip platí například u šampaňského. Lihovina s tímto jménem se smí prodávat pouze, pokud byly suroviny vypěstovány ve francouzské oblasti Champagne.

Poláci tvrdí, že první vodku destilovali už v roce 1405, a zvláštní druh vodky, (Zubrovka) který je charakteristický svým silným aromatem díky bylině tomkovici vonné, následoval roku 1533.

Sovětským obchodním představitelům se však tvrzení Poláků vůbec nelíbilo, a tak učinili vše pro to, aby dokázali, že Poláci nemají pravdu, protože vodka je, jak sami tvrdili, ruský nápoj.

Tímto případem se zabývaly dvě sovětské instituce, a to včetně Oddělení vědeckého výzkumu pro fermentaci produktů centrálního oddělení pro destilaci při Ministerstvu potravinářského průmyslu Sovětského svazu.

Případ byl k vyšetřování přidělen Viljamu Pochlebkinovi. Ten zjistil, že vodka byla na ruském (potažmo sovětském) území poprvé destilována v moskevském klášteře kolem roku 1430.

Nicméně historikové soudí, že skutečný původ tohoto alkoholického nápoje se nejspíš nedokáže, jelikož chybí historické prameny z tohoto období.

Jediné, co tak dnes víme, je že slovo "vodka" pochází se slovanského slova "voda" (Poláci píší jako "woda" - pozn. red.). Vodka je tedy zdrobnělinou původního slova.

Nejpopulárnější je v tzv. pásmu vodky. to se táhne od severských zemí, Polska a Ukrajiny směrem na východ. Můžeme tedy s určitostí prohlásit jen to, že první vodka byla destilovaná někde v těchto oblastech.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orgány, bez kterých člověk může žít. Víte, které to jsou?

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Aby člověk mohl strávit tučné jídlo, potřebuje k tomu na pomoc žluč, která jídlo, zejména tučné,…

Blíží se soudný den? V lesích vznikají tajné tábory pro přežití blížící se…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Spojené státy se připravují na 3. světovou válku. Vzniká tu síť táborů pro případ soudného dne,…

Záhadný mrak nad Evropou a miliony mrtvých? Klimatická anomálie byla po…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Pád římské říše dodnes fascinuje historiky i laickou veřejnost a i přes značný pokrok ve vědě není…

Chcete zhubnout? Klidně jezte bifteky se zmrzlinou. Podle vědců jsou…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Nezáleží jen na tom, kolik toho sníme, ale i na tom, kdy to sníme. Makarony, biftek nebo zmrzlina:…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama