Děsivá budoucnost? Program předpovídá, jak dlouho budeme žít. A je velmi přesný

Počítače možná brzy budou ovlivňovat náš život mnohem více, než bychom si kdy dokázali představit. Vědci totiž vyvíjejí počítačový program, který předpovídá, kdy zemřete - s 90% přesností. Ten by mohl například pomoci při rozhodování o péče o terminálně nemocné pacienty.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Umírání je šťastnější zážitek, než si většina lidí představuje

Tým výzkumníků na Stanfordské univerzitě v USA vyvinul počítačový program, který dokáže předpovědět, kdy nemocný pacient zemře – a to s poměrně velkou přesností. Podle týmu je totiž jejich program přesný v devadesáti procentech případů. Použit by měl být k určení vhodné péče pro pacienty v terminálním stádiu onemocnění.

Program využívá umělou inteligenci a vychází z analýzy 160 000 souborů obsahující data dospělých a dětských pacientů z dětské nemocnice Stanford and Lucile Packard Children's hospital, píše server International Business Times.

Program vychází ze zdravotnických záznamů, jako jsou diagnóza, postupy léčby a toho, jaké léky pacient užíval. Algoritmus byl aplikován na 40 000 aktivních pacientů. Jeho úkolem bylo předpovědět, kteří z nich v následujících třech až dvanácti měsících zemřou. Správně to dokázal určit v 90% případů.

„Rozsah dostupných údajů nám umožnil vybudovat model predikce úmrtnosti,“ řekl Anand Avati, pracovník laboratoří Stanfordské univerzity. Model by měl pomoci lidem, kteří trpí terminálními nemocemi a kteří potřebují specializovanou léčbu zaměřenou na zlepšení kvality života. Může jim být prý také poskytnuta účinnější úleva od příznaků a stresu z nemoci.

Vědci plánují pokračovat ve zdokonalování systému s pomocí dalších údajů, až potom by měl být program využíván zdravotnickým personálem v nemocnicích. Kenneth Jung, vědecký pracovník na Stanfordské univerzitě, řekl: „Myslíme si, že lékaři by v tomto procesu měli hrát stále svou roli. Měli bychom o tom přemýšlet jako o „strojovém učení plus doktor", což je způsob, kterým se chceme vydat. Nejde jen o slepé lékařské zásahy založené na algoritmech. Takto bychom se dostali na pevnější půdu - jak eticky, tak i bezpečnostně."

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prales vydal další tajemství? Lasery odkryly starobylé pyramidové město

17.02.2018 22:04 Aktualizováno Mexiko - Experti objevili v Mexiku staré město tvořené několika pyramidami. Pomocí laserů zjistili,…

Jsem z roku 2030, tvrdí mladík. Podle detektoru lži říká pravdu. Co…

17.02.2018 19:52 Aktualizováno V poslední době se s údajnými cestovateli v čase doslova roztrhl pytel. Poté, co se na internetu…

Smrtící úklid? Nadměrným používáním čistících prostředků si můžete…

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Vědecká studie ukázala, že nadměrné používání čistících prostředků může mít negativní účinky na…

Vědci varují: Osamělost může způsobit vážné zdravotní problémy

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Praha - Podle vědců se z osamělosti pomalu stává celosvětová moderní epidemie. Velká Británie má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama