Nebezpečné kýchání: Je zdravé ho potlačovat?

Čtyřiatřicetiletý muž z britského Leicesteru navštívil pohotovost kvůli problémům s polykáním. Jak se ukázalo, jeho trápení bylo oprávněné, roztrhl si totiž hrdlo, když zadržoval kýchání. Podle lékařů se ale něco takového může stát každému.

Přidejte svůj názor

Kýchání

Muž, který v prosinci navštívil pohotovost, trpěl na problémy s polykáním a mluvením. Bolelo ho v krku a měl jej oteklý. Podle zprávy BMJ Case Reports pacient uvedl, že problémy začaly poté, co potlačil kýchnutí.

Při kýchání si totiž ucpal si nos i ústa a snažil se hlasitý zvuk skrýt. Rentgen ale ukázal, že tělo si našlo jinou cestu a doslova mu udělalo díru do hrudi a krku. Vyšetření CT pak ukázalo, že tlak z kýchnutí roztrhl měkké tkáně.

Podle lékařů nejde o ojedinělý případ a hrozí každému, kdo se bude okoušet kýchnutí potlačit. Když totiž kýchneme, vzduch cestuje z našeho těla ven rychlostí zhruba 240 km/h. Pokud se ale pokusíme takový tlak zadržet, úplně se to nepovede. Podle lékaře Anthonyho Aymata z londýnské univerzitní nemocnice Lewisham se totiž vzduch může usadit kdekoli v těle.

Smyslem kýchání je dostat něco z našeho těla, například virus nebo bakterie. Pokud jej zadržíme, bakterie mohou skončit někde jinde v těle, dodal doktor Zi Yang Jiang z texaské univerzitní nemocnice.

Příběh pacienta naštěstí dobře dopadl. Lékaři mu podávali stravu nosní trubičkou, aby se jeho hrdlo mohlo zahojit, a vyléčil se. Domů ale odcházel s doporučením, ale kýchání v budoucnu nezadržoval. Podle lékařů je totiž nejzdravější právě velmi hlasité kýchání.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prales vydal další tajemství? Lasery odkryly starobylé pyramidové město

17.02.2018 22:04 Aktualizováno Mexiko - Experti objevili v Mexiku staré město tvořené několika pyramidami. Pomocí laserů zjistili,…

Jsem z roku 2030, tvrdí mladík. Podle detektoru lži říká pravdu. Co…

17.02.2018 19:52 Aktualizováno V poslední době se s údajnými cestovateli v čase doslova roztrhl pytel. Poté, co se na internetu…

Smrtící úklid? Nadměrným používáním čistících prostředků si můžete…

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Vědecká studie ukázala, že nadměrné používání čistících prostředků může mít negativní účinky na…

Vědci varují: Osamělost může způsobit vážné zdravotní problémy

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Praha - Podle vědců se z osamělosti pomalu stává celosvětová moderní epidemie. Velká Británie má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama