Pravomoci české hlavy státu? Masaryk nechtěl být jen ceremoniální figurka

Když v říjnu 1918 vznikl samostatný Československý stát, ihned se rozhořela debata o podobě jeho ústavy. Bude nová republika parlamentní nebo prezidentský systém? A jaké pravomoci bude mít prezident?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Tomáš Garrigue Masaryk, roku 1918 se stal prvním prezidentem Československa

Ze všech velkých mužů, kteří mají svůj podíl na vzniku Československa, byl Tomáš G. Masaryk bezpochyby největší autoritou. Jeho působení v zahraničním odboji zajistilo nové republice podporu vítězných mocností. I domácí odboj měl ale své výrazné osobnosti, například Karla Kramáře. Když byla republika oficiálně ustavena, stal se Masaryk prezidentem a Kramář ministerským předsedou. A oba se záhy střetli ve sporu o to, jakého má vlastně nová republika mít prezidenta.

Kramář prosazoval, aby byl prezident více méně ceremoniální figura. Jako představitel silné parlamentní strany chtěl, aby veškerou moc třímala v rukou vláda. A podle toho také v prosinci 1918 připravil prozatímní ústavu. Masaryk byl jeho návrhem pobouřen. Představoval si pravý opak - prezidentskou republiku amerického stylu.

Kramář mu v dopise jasně napsal, že takovým snahám bude bránit, seč mu síly stačí. Tvrdil také, že velké prezidentské pravomoci nejsou ani v zájmu samotného Masaryka. „Kdo u nás vstoupí trochu hlouběji do politického života, ten se tomu neubrání, že je poházen blátem a ztratí autoritu, které tolik potřebujeme“ psal mu Kramář.

Výsledkem byla nakonec víceméně kompromisní Ústava z roku 1920. Ta sice ČSR nepřeměnila na prezidentskou republiku, na druhou stranu z hlavy státu ale neudělala bezmocného kladeče věnců. Prezident mohl jmenovat premiéra a členy vlády a určovat počet ministrů. Mohl se účastnit zasedání vlády a dokonce mu i předsedat, i když nesměl o návrzích hlasovat. Mohl také vystupovat v parlamentu a vetovat zákony. K přehlasování jeho veta byla potřeba nadpoloviční většina hlasů v obou komorách, to znamená, jak v Senátu tak v Poslanecké sněmovně. Mohl též rozpustit Sněmovnu, ale ne během posledního půlroku svého mandátu.

I když se z výčtu ústavních pravomocí zdá, že prvorepublikový prezident byl spíše slabý, opak byl pravdou. Alespoň v případě Tomáše Masaryka. Masaryk byl již za svého života symbolem, postavou opředenou mýty a legendami, někým, kdo byl chován v posvátné úctě. A právě vahou svojí osobnosti si pro sebe TGM dokázal uzmout daleko větší vliv na chod republiky, než mu z Ústavy příslušel.  

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prales vydal další tajemství? Lasery odkryly starobylé pyramidové město

17.02.2018 22:04 Aktualizováno Mexiko - Experti objevili v Mexiku staré město tvořené několika pyramidami. Pomocí laserů zjistili,…

Jsem z roku 2030, tvrdí mladík. Podle detektoru lži říká pravdu. Co…

17.02.2018 19:52 Aktualizováno V poslední době se s údajnými cestovateli v čase doslova roztrhl pytel. Poté, co se na internetu…

Smrtící úklid? Nadměrným používáním čistících prostředků si můžete…

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Vědecká studie ukázala, že nadměrné používání čistících prostředků může mít negativní účinky na…

Vědci varují: Osamělost může způsobit vážné zdravotní problémy

17.02.2018 19:50 Aktualizováno Praha - Podle vědců se z osamělosti pomalu stává celosvětová moderní epidemie. Velká Británie má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama