Země má dvojníka? Vědci našli planety vhodné pro život

Praha - Mezinárodní tým vědců objevil v souhvězdí Vodnáře hned dvě planety, na kterých by se mohl teoreticky vyskytovat život. Obě obíhají kolem jedné hvězdy - malého, červeného trpaslíka.

Přidejte svůj názor

Země

Objev je specifický zejména proto, že se vědcům ještě nikdy nepodařilo najít tolik planet podobné Zemi, které navíc obíhají kolem jednoho slunce. Jedná se o červeného trpaslíka a je to poměrně malá a chladná hvězda, jež je od našeho Slunce vzdálena třicet devět světelných let. Planety se jmenují podle své hvězdy TRAPPIST-1 a dále se k označení přidává písmenko podle abecedy: b, c, d, e, f, g, h.

Tým složený převážně z vědců Belgie a Maďarska odhaduje, že by voda mohla být až na šesti planetách v souhvězdí. Buďto v tekutém stavu, nebo ve formě ledu. Následně udělali několik matematických modelů, podle kterých se snažili zjistit, jaké teploty by mohly na planetách panovat. Postupně díky tomu vyloučili pár planet, které jsou pro život horší.

Vyloučenou planetou byla například "1c", na které žádná voda nebyla, nebo hodně málo. Vědcům nakonec podle modelu vyšly dvě planety, které by mohly být vhodné pro život, konkrétně "1d" a "1e". Na planetě "1d" je podle modelu kolem patnácti stupňů a na "1e" jsou podmínky podobné jako na Antarktidě. Výzkum vědců vyjde ve vědeckém časopise Astronomy and Astrophysics. 

Hvězda celého systému, která se považuje za mateřskou, je přibližně stejně velká jako Jupiter. Planety jsou pak zhruba stejných rozměrů jako Země. Zvláštní u systému planet také je, že jsou ke svému slunci daleko blíže, než planety v naší soustavě. Merkur, což je nejbližší planeta našemu Slunci, je zhruba šestkrát dále, než nejbližší planeta u červeného trpaslíka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejzáhadnější město světa? Italské Acciaroli nedá vědcům spát, tomu, co se…

21.03.2018 08:32 Italská provincie Acciaroli není na první pohled ničím výjimečná. Pokud se ale podíváme na…

Co s vámi udělá rozchod? Vědci zkoumali naprosto zdravé lidi, tomu, co se…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Američtí vědci z Univerzity Wake Forest se zabývali netradiční studií. Zjišťovali, jaké mají…

Hawking nechal před smrtí zoufalým lidem velmi důležitou radu. Téměř nikdo…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval…

Vědci zveřejnili drastický návod, jak se vyhnout rakovině. Ženám se moc…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Chcete se vyhnout riziku, že dříve či později onemocníte rakovinou? Podle vědců je tu jedna možnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama