Ovládnou Mars Češi? Vědci zjistili, čím se na něm budeme živit , a máme obrovskou výhodu

Mars je nehostinná planeta a její osídlení je sice předmětem science fiction po desítky let, v praxi se ho ale ještě nějakou dobu nedočkáme. Přesto se řada vesmírných organizací předhání v tom, které se podaří vycestovat na něj co nejdříve a založit tam kolonii. K tomu je ale samozřejmě potřeba řešit věci s tím spojené, například co se bude na Marsu jíst a pít.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mars alias

Vědcům se povedlo učinit poměrně překvapivý objev. Zjistili totiž, že rostlina klíčová pro výrobu piva se možná dá vypěstovat i na Marsu. Konkrétně jde o chmel.

Přišli na to studenti vysoké školy Villanovy univerzity v Pensylvánii, kteří během v kurzu astrobiologie pěstovali několik plodin včetně chmelu v podmínkách kopírujících ty na rudé planetě. "Nevím, jestli je to praktická rostlina, ale daří se jí poměrně dobře," řekl deníku The New York Times vedoucí kurzu Edward Guinan.


Na pokusu pracovalo 25 studentů a jejich úkolem bylo zjistit, jaké rostliny by na Marsu mohly růst a v budoucnu na něm živit potenciální kolonisty. Mladí vědci rostliny zasadili do květináčů s kopií půdy Marsu vyrobené v laboratořích.

Hlavní součástí půdy je drcený čedič z prastaré sopky v Mohavské poušti. Květináče byly následně umístěny do univerzitního skleníku a částečně stíněné speciální síťkou kvůli napodobení menší intenzity slunečního svitu na Marsu.

Podle vedoucího výzkumu je vcelku logické, proč se do experimentálního skleníku dostal i chmel. "Jsou to studenti," okomentoval jejich výběr této rostliny s tím, že marihuanu jim zakázal.

Většina členů týmu ale zvolila užitečnější plodiny jako sóju, mrkev či brambory. Podle jedné ze studentek má velký potenciál v tomto směru i káva. Avšak nejvíce se dle výzkumu daří právě chmelu, v jehož pěstování a zpracování jsou Češi odborníci.

Podobných testů proběhlo už několik a ukázalo se, že v půdě na Marsu by se dalo vypěstovat několik druhů zeleniny i obilí. Vědečtí studenti proto nyní plánují otestovat, zda by na rudé planetě vyrostl ječmen, další nedílná součást piva.

Pokud by se to povedlo, dá se předpokládat,že by se jednou mohl tento nápoj na Marsu skutečně pěstovat a vyrábět. Nelze dopředu říci, jestli by k tomuto procesu byli přizvání i Češi, jelikož jsou ale ve výrobě a (i spotřebě) jedni z nejlepších na světě, rozhodně to není vyloučeno.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co by se stalo, kdyby na Česko spadla atomová bomba? Následky by byly…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Pro zhruba 350 tisíc obyvatel japonské Hirošimy byl 6. srpna 1945 krásný jasný den. Nálety druhé…

Další proroctví Baby Vangy: Naplňuje se její krutá věštba už teď? Koho se…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Celý svět ji zná. Bulharka Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterová se proslavila jako věštkyně Baba…

Mohlo se Česko vyhnout komunismu? Možná stačila maličkost a dnes bychom…

19.04.2018 22:07 Aktualizováno Od roku 1921 působí v Česku komunistická strana. Plnou silou ale začala vládnout až v roce 1948 po…

I malý úder do hlavy velmi nebezpečný? Výrazně zvyšuje riziko vzniku…

19.04.2018 19:12 Aktualizováno Pouze jedno nepříliš vážné poranění na hlavě může radikálně zvýšit riziko vzniku Parkinsonovy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama