Klíšťata se šíří do vyšších nadmořských výšek

Praha/Vrchlabí - Až do nadmořských výšek 1100 metrů se v posledních letech šíří populace klíštěte obecného, což je zhruba o 300 metrů výše než v minulosti. Poukázal na to v pondělí na základě výsledků výzkumů mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Přidejte svůj názor

Klíště

„Výzkum uskutečněný v minulých sedmi letech prokázal existenci početně stabilních a životaschopných populací klíštěte obecného až do nadmořské výšky 1 000 až 1 100 metrů nad mořem, zatímco v minulosti se klíště vyskytovalo pouze do 700 až 800 metrů,“ konstatoval mluvčí. Pravidelné nálezy klíšťat však byly podle výzkumů až ve výšce 1250 metrů. Příčinou je podle výzkumníků „výrazné oteplení v jarním a letním období“. „Například v 1 100 m nad mořem se průměrná měsíční teplota vzduchu v květnu za posledních 50 let zvýšila o 3,5 °C, v červnu a červenci o 2 °C a v srpnu o 2,5 °C,“ informoval Drahný.

Výzkum s názvem „Experimentální ověření změn ve výškovém rozšíření klíštěte obecného a rizika začleňování jím přenášených nákaz do horských ekosystémů“ podpořila Grantová agentura ČR. Jeho řešitelem byl zoolog Správy KRNAP Jan Materna, spoluřešiteli Vlasta Danielová ze Státního zdravotního ústavu a Milan Daniel z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. „Pro potřeby našeho projektu jsme požádali Český hydrometeorologický ústav v Hradci Králové o analýzu dat z pěti krkonošských klimatologických stanic za období 1961–2007. Ta odhalila statisticky významný nárůst průměrné roční teploty vzduchu v 1 100 metrů nad mořem o 1,5 °C, přičemž nejvýraznější je vzrůst teploty zejména v květnu až srpnu, tedy v období, které je klíčové pro rozmnožování a vývoj klíštěte,“ zdůraznil Materna. „Zatímco při 14 °C se totiž nasátá larva klíštěte promění do stadia nymfy za 4 měsíce, při 19 °C jí to trvá o polovinu kratší dobu. Vyšší teploty tedy pro klíště znamenají větší šanci, že stihne dokončit svůj vývoj ještě před nástupem chladného podzimního a zimního období. Obdobný posun ve výškovém rozšíření klíštěte byl prokázán i na Šumavě a v Jeseníkách.

I přes skutečnost, že v současnosti se klíšťata vyskytují ve vyšších nadmořských výškách, než tomu bylo v minulosti, četnost jejich výskytu se stoupající nadmořskou výškou výrazně klesá. Podle výsledků výzkumů dosahuje četnost klíšťat v polohách nad 1 000 metrů hodnot do pěti kusů klíštěte zjištěných za hodinu jejich sběru. „To je v průměru přibližně padesátkrát méně než na kontrolních plochách v 600 metrů nad mořem,“ uvedl Drahný.

Témata: Příroda
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vypadá mozek sportovců? Vědci se na jeden podívali a nestačili se divit

16.12.2017 12:49 Steve Montador byl obránce, který prošel několika kluby NHL a poslední zápas v prestižní lize…

Největší havárie v historii lidstva? Jedovatý mrak zasáhl půl milionu lidí

16.12.2017 10:49 Aktualizováno Je 2. prosince roku 1984 a lidé v indickém městě Bhópál za sebou mají den jako každý jiný. Po…

Pravé neštovice uchovávají dvě laboratoře na světě. Co by se stalo, kdyby…

16.12.2017 10:04 Pravé neštovice, nemoc, která zabíjela miliony lidí. Úmrtnost se u některých kmenů blížila 100%.…

Proč neumí tučňáci létat? Museli si vybrat

16.12.2017 09:40 Aktualizováno Na světě je mnoho podivných druhů zvířat. Žirafy neumí ohnout své krky, delfíni spí střídavě každou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama