Klíšťata se šíří do vyšších nadmořských výšek

Praha/Vrchlabí - Až do nadmořských výšek 1100 metrů se v posledních letech šíří populace klíštěte obecného, což je zhruba o 300 metrů výše než v minulosti. Poukázal na to v pondělí na základě výsledků výzkumů mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Přidejte svůj názor

Klíšťata se šíří do vyšších nadmořských výšek - anotační foto

„Výzkum uskutečněný v minulých sedmi letech prokázal existenci početně stabilních a životaschopných populací klíštěte obecného až do nadmořské výšky 1 000 až 1 100 metrů nad mořem, zatímco v minulosti se klíště vyskytovalo pouze do 700 až 800 metrů,“ konstatoval mluvčí. Pravidelné nálezy klíšťat však byly podle výzkumů až ve výšce 1250 metrů. Příčinou je podle výzkumníků „výrazné oteplení v jarním a letním období“. „Například v 1 100 m nad mořem se průměrná měsíční teplota vzduchu v květnu za posledních 50 let zvýšila o 3,5 °C, v červnu a červenci o 2 °C a v srpnu o 2,5 °C,“ informoval Drahný.

Výzkum s názvem „Experimentální ověření změn ve výškovém rozšíření klíštěte obecného a rizika začleňování jím přenášených nákaz do horských ekosystémů“ podpořila Grantová agentura ČR. Jeho řešitelem byl zoolog Správy KRNAP Jan Materna, spoluřešiteli Vlasta Danielová ze Státního zdravotního ústavu a Milan Daniel z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. „Pro potřeby našeho projektu jsme požádali Český hydrometeorologický ústav v Hradci Králové o analýzu dat z pěti krkonošských klimatologických stanic za období 1961–2007. Ta odhalila statisticky významný nárůst průměrné roční teploty vzduchu v 1 100 metrů nad mořem o 1,5 °C, přičemž nejvýraznější je vzrůst teploty zejména v květnu až srpnu, tedy v období, které je klíčové pro rozmnožování a vývoj klíštěte,“ zdůraznil Materna. „Zatímco při 14 °C se totiž nasátá larva klíštěte promění do stadia nymfy za 4 měsíce, při 19 °C jí to trvá o polovinu kratší dobu. Vyšší teploty tedy pro klíště znamenají větší šanci, že stihne dokončit svůj vývoj ještě před nástupem chladného podzimního a zimního období. Obdobný posun ve výškovém rozšíření klíštěte byl prokázán i na Šumavě a v Jeseníkách.

I přes skutečnost, že v současnosti se klíšťata vyskytují ve vyšších nadmořských výškách, než tomu bylo v minulosti, četnost jejich výskytu se stoupající nadmořskou výškou výrazně klesá. Podle výsledků výzkumů dosahuje četnost klíšťat v polohách nad 1 000 metrů hodnot do pěti kusů klíštěte zjištěných za hodinu jejich sběru. „To je v průměru přibližně padesátkrát méně než na kontrolních plochách v 600 metrů nad mořem,“ uvedl Drahný.

Témata: Příroda
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Klíšťata se šíří do vyšších nadmořských výšek

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Čtyři dny práce místo pěti? Vyšší produktivita lidí, nižší náklady - anotační foto

Čtyři dny práce místo pěti? Vyšší produktivita lidí, nižší náklady

28.03.2017 07:53 MAGAZÍN - Spánek, tato lidská činnost je jedna z nejdůležitějších části dne. Čas strávený spánkem…

Chcete se zbavit zápachu z úst? Poradíme vám, před čím si dát pozor - anotační foto

Chcete se zbavit zápachu z úst? Poradíme vám, před čím si dát pozor

28.03.2017 07:37 MAGAZÍN - Jistě znáte ten trapný pocit, když s někým hovoříte a v tu chvíli ucítíte nepříjemný…

Kouření má na lidské tělo pozitivní efekt, zjistili vědci. Brání osteoporóze i Parkinsonově chorobě - anotační foto

Kouření má na lidské tělo pozitivní efekt, zjistili vědci. Brání…

28.03.2017 02:52 Aktualizováno New York/ Sydney - O tom, že cigarety mají na lidské tělo doslova smrtelný dopad, dnes snad již…

Míchat alkohol a energetické nápoje? Velice nebezpečné, konstatují vědci - anotační foto

Míchat alkohol a energetické nápoje? Velice nebezpečné, konstatují vědci

27.03.2017 22:06 Aktualizováno Londýn – Energetické nápoje pije celá řada z nás. Mnozí je také čas od času na párty či v klubu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama