Proč byste nikdy neměli užívat žlutou prachovku na čištění nábytku? Rady expertů vás asi překvapí

Typickou žlutou prachovku najdeme snad v každé domácnosti. Jak ale varují experti, používat bychom ji neměli. Může totiž napáchat víc škody než užitku, vysvětluje server The Telegraph.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Úklid

Utírání prachu sice nepatří mezi nejoblíbenější aktivity, nikdo z nás se mu ale nevyhne. Úklid si přitom jde ulehčit, říkají experti z britské skupiny National Trust, kteří dokonce na toto téma sestavili příručku.

Ředitel skupiny Simon Murray varuje, že když člověk vezme žlutou prachovku a začne utírat, pouze prach rozetírá všude kolem.

„Mnoho lidí má zlacené obrazové rámy a pokud na ně jdete se žlutou prachovku, mohou vlákna se vlákna z ní zachytávat o rám, " varuje. Jinými slovy – oblíbené hadříky jen nečistoty přesunují, ale špíny a strachu vás nezbaví.

Tkaniny z mikrovlákna, kterým se u nás většinou říká švédské utěrky, jsou ještě horší, tvrdí experti. Místo toho doporučují používat  přírodní štětce nebo lněný hadřík.

Někteří také o svůj nábytek pečují nanášením laku. Pokud je to i váš případ, neměli byste lak stříkat nikdy přímo na dřevo, ale na látku, kterou pak daný povrch přetřete. Dřevo byste navíc měli lakovat nanejvýše jedenkrát za rok. „Vytváří se vrstvy leštícího prostředku, které ve skutečnosti přitahují prach,“ tvrdí úklidoví specialisté.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší chlouby ruské armády? Mohou změnit poměr sil ve světě

18.03.2018 21:40 Aktualizováno Mezi Západem a Ruskem dlouhodobě panuje napětí. Kvůli tomu se obrací pozornost také na stav ruské…

Kontaktuje nás někdy vzdálená mimozemská civilizace? Vědci přišli se…

18.03.2018 20:53 Aktualizováno Řada lidí i vědců je přesvědčena, že ve vesmíru nejsme sami. Dokáží se ale někdy lidé opravdu…

Chaos v carském Rusku? Na trůn chtělo hned několik falešných následovníků

18.03.2018 19:59 Aktualizováno Lžidimitrij, jak už název samotný napovídá označení pro člověka, který se Dimitrije, vydává. To…

Špioni a agenti na každém kroku? Tajná policie existovala i za Rakouska…

18.03.2018 18:36 Aktualizováno Na dědictví po komunistické StB narážíme dnes a denně. Ovšem tajnou policii, která špiclovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama