Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové, kteří se k ní přiblížili?

Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu přiblížili příliš blízko. Nic nadpřirozeného ale znovuobjevili – na vině je totiž příroda.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hádesova brána

Podle starých legend zemřeli všichni lidé i zvířata, kteří se přiblížili k místu nazývanému „Hádesova brána". Ta se nachází na západě Turecka v provincii Denizli. Vědci nyní zjistili, že tento příběh je pravdivý.

Vysvětlení prastaré záhady je to docela jednoduché – zabíjí tu unikající plyn. Článek zveřejněný v časopise Archaeological and Anthropological Sciences vysvětluje, že vědci zjistili, že jeskyně sedí nad prasklinou, ze které se nepřetržitě uvolňuje velké množství oxidu uhličitého.

Plyn tu uniká dodnes. Koncentrace oxidu uhličitého je obzvláště vysoká blízko u země, a proto zvířata pravděpodobně umírají, jakmile se k puklině přiblíží. Při rozptýlení škodlivého plynu hraje roli také směr větru a sluneční světlo, vysvětlují experti.

„Během noci dosahuje oxid uhličitý takové koncentrace, která by během jedné minuty snadno zabila i člověka. Předpokládá se, že tyto emise byly považovány za dech Háda a nebo dech jeho pekelného psa Kerbera, který chrání vchod do pekla,“ píší archeologové ve svém článku.

Měření podle nich potvrzují přítomnost plynu v koncentracích, které vysvětlují starodávné příběhy o zabitých býcích, beranech i ptácích během různých náboženských obřadů. Právě toto nové zjištění podle nich navíc dokazuje, že starověcí spisovatelé jako Strabo nebo Plinius popsali mystický fenomén velmi přesně a bez velkého nadsázky. „Před dvěma tisíci lety mohly pouze nadpřirozené síly vysvětlit tyto jevy z hlubin,“ dodali archeologové.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší chlouby ruské armády? Mohou změnit poměr sil ve světě

18.03.2018 21:40 Aktualizováno Mezi Západem a Ruskem dlouhodobě panuje napětí. Kvůli tomu se obrací pozornost také na stav ruské…

Kontaktuje nás někdy vzdálená mimozemská civilizace? Vědci přišli se…

18.03.2018 20:53 Aktualizováno Řada lidí i vědců je přesvědčena, že ve vesmíru nejsme sami. Dokáží se ale někdy lidé opravdu…

Chaos v carském Rusku? Na trůn chtělo hned několik falešných následovníků

18.03.2018 19:59 Aktualizováno Lžidimitrij, jak už název samotný napovídá označení pro člověka, který se Dimitrije, vydává. To…

Špioni a agenti na každém kroku? Tajná policie existovala i za Rakouska…

18.03.2018 18:36 Aktualizováno Na dědictví po komunistické StB narážíme dnes a denně. Ovšem tajnou policii, která špiclovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama