Vědci objevili výjimečně velké žraloky bělavé

San José - Tým vědců zabývajících se výzkumem žraloků objevil u ústí řeky Rio Sirena v kostarickém národním parku Corcovado výjimečně velké žraloky bělavé (Carcharhinus leucas). Jak v sobotu informuje kostarická organizace Pretoma (Program na záchranu mořských želv), žraloci dosahovali délky přes čtyři metry.

Přidejte svůj názor

žralok bělavý

Vědci doposud pozorovali žraloky bělavé, kteří dosahovali délky tří metrů. Čtyřmetrové kousky je tak překvapily. “Nečekali jsme, že narazíme na žraloky této velikosti,” uvedl Randall Arauz, vedoucí výzkumné expedice zaměřené na žraloky bělavé. “Řada udic a ocelových tyčí byla poškozena, zničena nebo prostě ukousnuta velkými zvířaty, z nichž jen jedno se přiblížilo k naší lodi natolik, abychom mohli vidět, jak je obrovský,” dodal Arauz.

Odborníci se domnívají, že žraloci mohli dosáhnout takové velikosti díky tomu, že mají přístup k bohatému zdroji potravy, který jim poskytují pobřežní oblasti zálivu Golfo Dulce. Ty patří mezi oblasti Kostariky s nejbohatší mořskou biodiverzitou.

Týmu se podařilo odchytit pět mladých žraloků, které vybavili akustickými vysílači. Díky nim budou vědci sledovat jejich pohyb.

Žralok bělavý, nebo také žralok býčí, žije v mělkých pobřežních vodách moří a jako jediný druh žraloka může žít i ve sladké vodě - v ústích řek nebo v řekách. Je ohroženým druhem.

Témata: žraloci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama