Vědci objevili výjimečně velké žraloky bělavé

San José - Tým vědců zabývajících se výzkumem žraloků objevil u ústí řeky Rio Sirena v kostarickém národním parku Corcovado výjimečně velké žraloky bělavé (Carcharhinus leucas). Jak v sobotu informuje kostarická organizace Pretoma (Program na záchranu mořských želv), žraloci dosahovali délky přes čtyři metry.

Přidejte svůj názor

žralok bělavý

Vědci doposud pozorovali žraloky bělavé, kteří dosahovali délky tří metrů. Čtyřmetrové kousky je tak překvapily. “Nečekali jsme, že narazíme na žraloky této velikosti,” uvedl Randall Arauz, vedoucí výzkumné expedice zaměřené na žraloky bělavé. “Řada udic a ocelových tyčí byla poškozena, zničena nebo prostě ukousnuta velkými zvířaty, z nichž jen jedno se přiblížilo k naší lodi natolik, abychom mohli vidět, jak je obrovský,” dodal Arauz.

Odborníci se domnívají, že žraloci mohli dosáhnout takové velikosti díky tomu, že mají přístup k bohatému zdroji potravy, který jim poskytují pobřežní oblasti zálivu Golfo Dulce. Ty patří mezi oblasti Kostariky s nejbohatší mořskou biodiverzitou.

Týmu se podařilo odchytit pět mladých žraloků, které vybavili akustickými vysílači. Díky nim budou vědci sledovat jejich pohyb.

Žralok bělavý, nebo také žralok býčí, žije v mělkých pobřežních vodách moří a jako jediný druh žraloka může žít i ve sladké vodě - v ústích řek nebo v řekách. Je ohroženým druhem.

Témata: žraloci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta k moderní anestezii byla dlouhá. Církvi se nelíbilo, že ženy nebudou…

23.05.2017 20:05 Aktualizováno Téměř každý z nás v průběhu života podstoupí nejméně jeden lékařský zákrok. Anestezie je sice byla…

Budoucnost kuřáků? Tabákové firmy vymyšlejí "zdravé" cigarety za miliony

22.05.2017 17:05 Mezi kuřáky i nekuřáky panuje řada mýtů týkajících se právě cigaret. Zatímco někteří tvrdí, že…

Kočky jsou skrytí zabijáci. Podle vědců by útočily i na lidi, kdyby byly…

22.05.2017 16:50 Kočky jsou malá chlupatá a roztomilá stvoření, která se promění v šelmu jen pokud spatří možnou…

Revoluce na obzoru: Nahradí zemní plyn "hořlavý led"? Vědci se obávají…

22.05.2017 10:49 Peking - Čínští a japonští odborníci mohou po právu slavit. Poprvé se jim podařilo vyzvednout z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama