Jupiter možná pojídal své měsíce

Čtyři měsíce Jupiteru jsou možná poslední pozůstalí z nejméně páté generace těchto těles, které obíhaly kolem obří plynné planety v dosavadní historii Sluneční soustavy. Všechny ostatní měsíce Jupiter patrně pohltil, uvedly webové stránky České astronomické společnosti s odkazem na newscientist.com.

Přidejte svůj názor

planeta Jupiter

Astronomové si dlouho uvědomovali problém, na který narazili, když se zabývali pravděpodobným vznikem a vývojem planety. Jde o to, že modely naznačovaly, že hmotnost prašných a plynných částic kolem Jupiteru, z nichž se měsíce utvořily, byla mnohem vyšší, než jaká je nyní soustředěna ve čtyřech známých tělesech.

Pozorovatelka vesmíru Robin Canupová soudí, že měsíců mohly být více než dvě desítky, píše se na stránkách. Klíčovým procesem mohlo prý být vzájemné působení mezi zvětšujícími se měsíci a prachovým diskem planety doplňovaným proudem hmoty ze Sluneční soustavy. Kvůli tomu se tělesa pohybovala směrem k Jupiteru, až byla "zkonzumována", domnívají se odborníci.

"Jakmile byla jedna rodina měsíců pohlcena Jupiterem, okamžitě začala vznikat další skupina měsíců. Dnes to může být již pátá generace souputníků," uvedla Canupová. Současné měsíce Io, Europa, Ganymed a Kallisto, které objevil Galileo Galilei, vznikly právě v období, kdy doplňování materiálu do prachoplynného disku kolem Jupiteru ustalo, čímž poslední vzniklé měsíce unikly zkáze, tvrdí astronomka.

Celková hmotnost měsíců každé generace byla podle ní přibližně stejná, avšak počet měsíců byl vždy rozdílný. "Myslíme si, že něco podobného probíhalo i u Saturnu, kde součástí poslední generace měsíců je Titan, jeden z největších známých měsíců ve Sluneční soustavě," dodala Canupová.

Témata: vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zveřejnili drastický návod, jak se vyhnout rakovině. Ženám se moc…

19.03.2018 15:55 Chcete se vyhnout riziku, že dříve či později onemocníte rakovinou? Podle vědců je tu jedna možnost…

Koupete děti a umýváte jim ruce? Můžete jim způsobit vážné problémy,…

19.03.2018 13:55 Hygiena je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Koupeme se, umýváme si ruce a ani na chvíli…

Víte, co vše žije na vaší podlaze? Vědci to zjistili a bez rukavic se jí…

19.03.2018 12:46 Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po…

Jak poznáte, že někdo neříká pravdu? S těmito triky odhalíte každého lháře

19.03.2018 10:23 Muži lžou v průměru třikrát denně, zatímco ženy "pouze" dvakrát, tvrdí jeden britský výzkum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama