Jupiter možná pojídal své měsíce

Čtyři měsíce Jupiteru jsou možná poslední pozůstalí z nejméně páté generace těchto těles, které obíhaly kolem obří plynné planety v dosavadní historii Sluneční soustavy. Všechny ostatní měsíce Jupiter patrně pohltil, uvedly webové stránky České astronomické společnosti s odkazem na newscientist.com.

Přidejte svůj názor

planeta Jupiter

Astronomové si dlouho uvědomovali problém, na který narazili, když se zabývali pravděpodobným vznikem a vývojem planety. Jde o to, že modely naznačovaly, že hmotnost prašných a plynných částic kolem Jupiteru, z nichž se měsíce utvořily, byla mnohem vyšší, než jaká je nyní soustředěna ve čtyřech známých tělesech.

Pozorovatelka vesmíru Robin Canupová soudí, že měsíců mohly být více než dvě desítky, píše se na stránkách. Klíčovým procesem mohlo prý být vzájemné působení mezi zvětšujícími se měsíci a prachovým diskem planety doplňovaným proudem hmoty ze Sluneční soustavy. Kvůli tomu se tělesa pohybovala směrem k Jupiteru, až byla "zkonzumována", domnívají se odborníci.

"Jakmile byla jedna rodina měsíců pohlcena Jupiterem, okamžitě začala vznikat další skupina měsíců. Dnes to může být již pátá generace souputníků," uvedla Canupová. Současné měsíce Io, Europa, Ganymed a Kallisto, které objevil Galileo Galilei, vznikly právě v období, kdy doplňování materiálu do prachoplynného disku kolem Jupiteru ustalo, čímž poslední vzniklé měsíce unikly zkáze, tvrdí astronomka.

Celková hmotnost měsíců každé generace byla podle ní přibližně stejná, avšak počet měsíců byl vždy rozdílný. "Myslíme si, že něco podobného probíhalo i u Saturnu, kde součástí poslední generace měsíců je Titan, jeden z největších známých měsíců ve Sluneční soustavě," dodala Canupová.

Témata: vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama