Lidské stopy jsou na Měsíci stále, po 38 letech se je podařilo vyfotografovat

Celých 38 let trvalo lidem, než se jim podařilo znovu vyfotografovat vlastní stopy z oběžné dráhy Měsíce. Na záběrech jsou i zbytky mise Apolla 14.

Přidejte svůj názor

Stopy na Měsíci

Snímek ukazuje zbytky lunárního modulu Apolla 14, který je zde popsán jako LM Antares a zbytky vědeckého náčiní, které mise využívala, zde je popsána jako ALSEP. Při troše pozornosti je možné mezi objekty spatřit stopy, které tam astronauti zanechali.

Jak je možné, že se stopy po desetiletí zachovaly? Měsíc má jen velmi řídkou atmosféru, je srovnatelná s hustotou zemské atmosféry ve výšce pěti set kilometrů nad povrchem Země, proto zde nevane žádný vítr, který by mohl stopy zahladit a zaprášit. Lidské stopy na nejbližším vesmírném tělese zůstanou navždy.

Zaznamenané stopy a zbytky lodi pochází z mise Apollo 14, což byl třetí úspěšný pokus o dosednutí na povrch Měsíce. Apollu 13 při misi explodovala kyslíková nádrž a posádka proto nemohla na Měsíci přistát.

Na měsíci vždy přistál lunární modul, který při odletu zanechal svůj spodek na Měsíci, odletěla jen vrchní část lunárního modulu. Právě přistávací zbytek, který posádka zanechala na Měsíci, vidíme na fotografii.

Témata: vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama