Přesně před čtyřiceti lety se na Měsíci obtiskla stopa člověka

Dnes je tomu na den přesně co se do písku na Měsíci otiskla stopa Niela Armstronga. Po sedmi hodinách od příletu sešel schůdky a pronesl větu, která vstoupila do dějin.

Přidejte svůj názor

Stopa na Měsíci

Apollo 11 vynesla dne 16. července nosná raketa Saturn V z povrchu planety Země, přesnějí z Kennedyho vesmírného střediska.

Celá mise měla být výhrou amerického vesmírného programu. Dosud Američané v souboji se Sovětským svazem ztráceli, byli to Sověti, kteří jako první vypustili umělou družici, živého tvora (Lajku), prvního kosmonauta (Gagarina) a zaznamenali i další dílčí úspěchy.

Apollo 11 se  dostalo na oběžnou dráhu Měsíce a dva členové posádky, Niel Armstrong, velitel, a Edwin Buzz Aldrin, pilot lunárního modulu, se dne 20 července 1969 v modulu Eagle oddělili od velitelského modulu Columbia, který spolu s astronautem Michaelem Collinsem zůstal na oběžné dráze Měsíce.

V 22:17 20. července středoevropského času dosedl lunární modul na povrch. Výstup na Měsíc začal až 21 července, v čtyři minuty před pátou hodinou ranní středoevropského času.

Armstrong, který šel jako první, pronesl onu památnou větu "je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," brzy se k němu přidal i Aldrin a společně strávili více než dvě hodiny na povrchu jediného přirozeného zemského satelitu.

Po krátkém pobytu na Měsíci zažehli oba astronauti motory a 24 července i spolu s Collinsem šťastně přistáli na Zemi.

Na měsíc se po Apollu 11 podívalo ještě dalších několik posádek, šlo o apolla 12, 14, 15, 16 a 17. Právě Apollo 17, které letělo v prosinci roku 1972, zůstalo a na dlouhou dobu ještě bude posledním strojem s lidskou posádkou, které se na Měsíc dostalo.

Témata: vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místo vody budeme pít pivo? Takhle bude vypadat svět po jaderné apokalypse

23.06.2017 18:44 Aktualizováno „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté se bude bojovat klacky a kameny,“…

Déjà vu nebo jamais vu? Psychické fenomény, které se nedaří vysvětlit

23.06.2017 13:59 Déjà vu, jamais vu nebo třeba presque vu jsou výrazy převzaté z francouzštiny. Jsou to…

Vědci ví, co zničí planetu Zemi. Nebude to asteroid, ale Slunce

23.06.2017 11:36 V tropických dnech, které poslední dobou panují po celé České republice, většina lidí slunce na…

Tradiční čínská medicína? Je stará jen 60 let, v Číně se skoro nepraktikuje

23.06.2017 11:04 O čínské medicíně už pravděpodobně slyšel každý. O akupunktuře, chi nebo meridiánech byly ostatně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama