Obří ledovec v Antarktidě taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety

Londýn - Jeden z největších ledovců Antarktidy taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety. Vyplývá to z výzkumu britských vědců, informuje v pátek zpravodajská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

371

Studie satelitních měření ledovce Pine Island na západě Antarktidy ukázala, že výška ledovce se každý rok sníží o 16 metrů.

To představuje 10,2 krychlového kilometru ledu.

Od roku 1994 se tak ledovec snížil o 90 metrů, což má vážné důsledky pro zvyšování hladiny moří.

Ještě před 15 roky vědci odhadovali, že potrvá 600 let, než ledovec roztaje. Nejnovější výpočty jsou však podstatně pesimističtější. Podle nich bude tání trvat jen sto let.

Jeden z autorů studie o ledovci Pine Island, profesor Andrew Shepherd z univerzity v Leedsu, uvedl, že postupné tání povrchu ledovce může zvednout mořskou hladinu o tři centimetry.

"Nevíme ale, co se stane, až začne tát jádro ledovce. Může nastat zvýšení mořské hladiny až o 20 či dokonce 30 centimetrů," varuje Shepherd. "V této oblasti Antarktidy je to bezpříkladné. Již delší dobu tání ledovce pozorujeme. Nic v přírodě snad neubývá takovou zvyšující se rychlostí, jako tento ledovec."

Ledovec Pine Island je předmětem vědeckých výzkumů již několik let. Vědci se obávají, že jeho zhroucení by mohlo vést k rychlému rozpadu pevninského ledového příkrovu v celé západní Antarktidě.

Západní Antarktida je podle vědců k tání nejnáchylnější, protože většina jejího zbývajícího ledu leží na skalnatém podloží, které je pod hladinou moře. Globální oteplování, které většina vědců přičítá spalování fosilních paliv, zejména ropy a uhlí, může vést k prosakování vody pod ledovec a k jeho podemílání.

Témata: Ledovec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymazání vzpomínek, které vzbuzují strach? Podle vědců je to možné

19.08.2017 18:02 Vědci se zabývají metodami, které by dokázaly vymazat vzpomínky na něco děsivého z lidského mozku.…

Vědci vrací vstupem do politiky dluh společnosti, tvrdí zoolog. Podpořil…

19.08.2017 17:58 Aktualizováno ROZHOVOR - Být vědcem znamená dostat se ke svému zájmu čím dál tím méně. S kariérním postupem…

Čůrání v bazénu zakázáno? Kolik moči obsahují veřejné bazény a vířivky

19.08.2017 15:33 Aktualizováno Našim dětem se sice snažíme často namluvit, že nemohou čůrat ve veřejném bazénu, protože pokud to…

Objev vědců z Brna: Vyvinuli metodu k oddálení zákeřné choroby mozku

19.08.2017 13:46 Brno - Vědecký tým v Brně vyvinul metodu, kterou chce pomoct pacientům s nevyléčitelnou a dědičnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama