Obří ledovec v Antarktidě taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety

Londýn - Jeden z největších ledovců Antarktidy taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety. Vyplývá to z výzkumu britských vědců, informuje v pátek zpravodajská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

371

Studie satelitních měření ledovce Pine Island na západě Antarktidy ukázala, že výška ledovce se každý rok sníží o 16 metrů.

To představuje 10,2 krychlového kilometru ledu.

Od roku 1994 se tak ledovec snížil o 90 metrů, což má vážné důsledky pro zvyšování hladiny moří.

Ještě před 15 roky vědci odhadovali, že potrvá 600 let, než ledovec roztaje. Nejnovější výpočty jsou však podstatně pesimističtější. Podle nich bude tání trvat jen sto let.

Jeden z autorů studie o ledovci Pine Island, profesor Andrew Shepherd z univerzity v Leedsu, uvedl, že postupné tání povrchu ledovce může zvednout mořskou hladinu o tři centimetry.

"Nevíme ale, co se stane, až začne tát jádro ledovce. Může nastat zvýšení mořské hladiny až o 20 či dokonce 30 centimetrů," varuje Shepherd. "V této oblasti Antarktidy je to bezpříkladné. Již delší dobu tání ledovce pozorujeme. Nic v přírodě snad neubývá takovou zvyšující se rychlostí, jako tento ledovec."

Ledovec Pine Island je předmětem vědeckých výzkumů již několik let. Vědci se obávají, že jeho zhroucení by mohlo vést k rychlému rozpadu pevninského ledového příkrovu v celé západní Antarktidě.

Západní Antarktida je podle vědců k tání nejnáchylnější, protože většina jejího zbývajícího ledu leží na skalnatém podloží, které je pod hladinou moře. Globální oteplování, které většina vědců přičítá spalování fosilních paliv, zejména ropy a uhlí, může vést k prosakování vody pod ledovec a k jeho podemílání.

Témata: Ledovec
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Obří ledovec v Antarktidě taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Antonov 225: Největší letadlo světa mělo převážet raketoplány, je jediné…

27.04.2017 22:03 Aktualizováno MAGAZÍN - Je teplý květen roku 2016 a na letišti v Praze se tísní desítky lidí. Neprobíhá ale žádná…

Vyznáte se v biblických číslech? Bůh skrz ně prozradil svůj plán

27.04.2017 22:03 Aktualizováno MAGAZÍN - Biblická čísla. Nejrůznější číslice, které se v Bibli nachází a často opakují údajně…

Kdy zemřeme? Rozhodnuto je už v den našeho narození

27.04.2017 22:02 Aktualizováno MAGAZÍN - Zdraví a zejména úmrtí člověka je závislé na mnoha faktorech. Pokud pomineme tragické…

Veřejné toalety: Které kabinky jsou nejčistší a kterým se vyhnout?

27.04.2017 10:54 Aktualizováno MAGAZÍN - Nikdo z nás to nedělá rád, ale když je potřeba, nedá se svítit. Veřejné toalety jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama