Obří ledovec v Antarktidě taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety

Londýn - Jeden z největších ledovců Antarktidy taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety. Vyplývá to z výzkumu britských vědců, informuje v pátek zpravodajská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

371

Studie satelitních měření ledovce Pine Island na západě Antarktidy ukázala, že výška ledovce se každý rok sníží o 16 metrů.

To představuje 10,2 krychlového kilometru ledu.

Od roku 1994 se tak ledovec snížil o 90 metrů, což má vážné důsledky pro zvyšování hladiny moří.

Ještě před 15 roky vědci odhadovali, že potrvá 600 let, než ledovec roztaje. Nejnovější výpočty jsou však podstatně pesimističtější. Podle nich bude tání trvat jen sto let.

Jeden z autorů studie o ledovci Pine Island, profesor Andrew Shepherd z univerzity v Leedsu, uvedl, že postupné tání povrchu ledovce může zvednout mořskou hladinu o tři centimetry.

"Nevíme ale, co se stane, až začne tát jádro ledovce. Může nastat zvýšení mořské hladiny až o 20 či dokonce 30 centimetrů," varuje Shepherd. "V této oblasti Antarktidy je to bezpříkladné. Již delší dobu tání ledovce pozorujeme. Nic v přírodě snad neubývá takovou zvyšující se rychlostí, jako tento ledovec."

Ledovec Pine Island je předmětem vědeckých výzkumů již několik let. Vědci se obávají, že jeho zhroucení by mohlo vést k rychlému rozpadu pevninského ledového příkrovu v celé západní Antarktidě.

Západní Antarktida je podle vědců k tání nejnáchylnější, protože většina jejího zbývajícího ledu leží na skalnatém podloží, které je pod hladinou moře. Globální oteplování, které většina vědců přičítá spalování fosilních paliv, zejména ropy a uhlí, může vést k prosakování vody pod ledovec a k jeho podemílání.

Témata: Ledovec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou lidé trpící samomluvou blázní? Psychiatr prozradil, kdy mohou hrozit…

20.01.2018 09:35 Ráno ve sprše, na dálnici v autě při zácpě, při běhu parkem: snad každý člověk už zažil, že si v…

Vražedné plány sovětských agentů? V ohrožení byli Tito i herec John Wayne

20.01.2018 07:25 Jednou z mála disciplín, ve které východní blok předčil západní, byla určitě i výkonost tajných…

Děsivá budoucnost? Program předpovídá, jak dlouho budeme žít. A je velmi…

19.01.2018 22:07 Aktualizováno Počítače možná brzy budou ovlivňovat náš život mnohem více, než bychom si kdy dokázali představit.…

Odstrčený manžel mocné Marie Terezie? František Lotrinský byl úspěšný…

19.01.2018 21:53 Aktualizováno Manžel jediné vladařky na české trůně, skoro by se dalo říct jediné čelní političky v českých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama