Galaxie Andromeda je podle vědců „kanibal“

Andromeda - Galaxie Andromeda se podle vědců rozšiřuje tím způsobem, že pohlcuje hvězdy z jiných galaxií. Zprávu o tom přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Galaxie Andromeda

Když mezinárodní tým vědců zmapoval galaxii Andromeda, objevil na jejích okrajích zbytky "trpasličích galaxií“. Dosud zde byla pouze hypotéza, že větší galaxie jsou obklopeny zbytky menších galaxií, jež pohltily. Nyní však astronomové při historicky prvním detailním výzkumu Andromedy pořídili snímky, jež dokazují, že galaxie opravdu roste právě tímto způsobem. Objevili totiž hvězdy, jež nemohly vzniknout uvnitř této galaxie.

Snímky pořízené při výzkumu dokazují tento hierarchický postup tvoření galaxií.

Astronomka Pauline Barmbyová z univerzity v Ontariu vysvětlila, že původ některých hvězd lze určit podle vzorců v jejich oběžných drahách. „Andromeda je natolik blízko, že lze zmapovat všechny její hvězdy. A když vidíte na jejím vzdáleném okraji velký shluk hvězd se stejnou drahou, víte, že tam nemohly být odjakživa,“ řekla.

Andromeda, která se nachází asi 2,5 milionů světelných let od Země se stále rozšiřuje.Vědci například zpozorovali několik hvězd náležících k menší galaxii Triangulum, jak se „natahují“ směrem k Andromedě. „Nakonec se tyto dvě galaxie možná úplně spojí,“ prohlásil astrofyzik Scott Chapman z Oxfordské univerzity.

„Ironicky, vznik i zánik galaxií jsou spolu ruku v ruce,“ vysvětluje.

Témata: Galaxie | vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama