Raketoplán Discovery úspěšně dopravil na palubu ISS prvního Japonce

Cape Canaveral - Americký raketoplán Discovery v úterý pozdě večer úspěšně provedl manévr a spojil se Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Jak uvedla agentura Reuters, loď na stanici dopravila poslední pár solárních panelů a zároveň prvního japonského astronauta, který na ní bude pobývat.

Přidejte svůj názor

raketoplán DIscovery

Cesta z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě až k ISS trvala raketoplánu dva dny, ke spojení došlo ve výšce 354 kilometrů nad západem Austrálie. "Vítejte na vesmírné stanici, Discovery. Jsme rádi, že tu jste," přivítal posádku raketoplánu velitel ISS Mike Fincke.

První Japoncem, který bude na stanici ISS pobývat, se stal Koiči Wakata z japonské Vesmírné výzkumné agentury, který se do vesmíru jako člen posádky raketoplánu podíval již dvakrát. Kromě něj na stanici dorazil i poslední pár solárních panelů v hodnotě 600 milionů dolarů (6,3 miliard korun).

Podle všeho raketoplán dorazil bez problémů, první prohlídky a zkoušky neukázaly na plášti Discovery žádná viditelná poškození. Po úspěšném spojovacím manévru posádka pořídila na 300 snímků pláště lodi, které odeslala k analýze do vesmírného střediska v Houstonu.

Podrobné prohlídky raketoplánu astronauti provádějí od roku 2003, kdy na palubě lodi Columbia zahynulo sedm astronautů kvůli poškození pláště. K tomu došlo při startu, kdy při oddělení palivových nádrží odlomek poškodil jednu z keramických destiček, ze kterých se plášť proti přehřátí skládá.

Současná mise raketoplánu Discovery má trvat 13 dní, během nichž mají být uskutečněny tři výstupy do volného prostoru. Stanici pak musí vesmírná loď opustit, aby uvolnila místo ruskému Sojuzu. Ten na stanici doveze nového šéfa, letového inženýra Jurije Lončakova.

Témata: vesmir | Mýtné
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zveřejnili drastický návod, jak se vyhnout rakovině. Ženám se moc…

19.03.2018 15:55 Chcete se vyhnout riziku, že dříve či později onemocníte rakovinou? Podle vědců je tu jedna možnost…

Koupete děti a umýváte jim ruce? Můžete jim způsobit vážné problémy,…

19.03.2018 13:55 Hygiena je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Koupeme se, umýváme si ruce a ani na chvíli…

Víte, co vše žije na vaší podlaze? Vědci to zjistili a bez rukavic se jí…

19.03.2018 12:46 Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po…

Jak poznáte, že někdo neříká pravdu? S těmito triky odhalíte každého lháře

19.03.2018 10:23 Muži lžou v průměru třikrát denně, zatímco ženy "pouze" dvakrát, tvrdí jeden britský výzkum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama