Čeští vědci objevili, jak zbavit přírodu jedů

Brno - Vědci z Masarykovy univerzity vynalezli převratný způsob, jak Zemi rychle zbavit nejhorších jedů a chemických látek, kterými ji zamořil člověk a s nimiž si příroda neumí poradit. Ve středečním vydání o tom píše Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Objev týmu ( kromě Čechů jsou v něm i Němci a Japonci ) je natolik mimořádný, že na něj upozorňuje nejnovější číslo prestižního časopisu Nature Chemical Biology, na jehož stránkách jsou tištěna jen špičková vědecká zjištění.

" Do půdy a spodních vod se například při chemických haváriích mohou dostat nebezpečné a těžko rozložitelné chemikálie, které přispívají ke vzniku zhoubných chorob. A my jsme s pomocí geneticky upravených bílkovin našli způsob, jak tyto jedy rychle likvidovat, " vysvětluje šéf týmu Jiří Dambrovský. Rozkladné procesy, které v přírodě u nebezpečných jedů trvají i stovky let nyní vědci mohou uspíšit na pouhé měsíce.

Bílkovina " vypěstovaná " z bakterie Rhodoccocus tak dokáže rozložit vysoce toxický trichlorpropan, nebo takřka nezničitelný pesticid DDT, kterého bylo po zemi v minulosti rozprášeno miliony tun.

Témata: Ekologie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama