Nobelovu cenu za lékařství dostali vědci, kteří vysvětlili, proč klony brzy umírají

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získali lékaři působící ve Spojených státech za výzkum chromozomů. Informuje o tom v pondělí britská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

O cenu 10 milionů švédských korun (25 milionů českých korun) se dělí lékaři Elizabeth Blackburnová původem z Austrálie, Britka Carol Greiderová a Američan Jack Szostak. Jejich práce se týkala chromozomů, což jsou části buněčné struktury, jež nesou genetickou informaci. Ve svém výzkumu lékaři objevili, jakým způsobem je tělo kopíruje a chrání. Vyřešili tak podle výboru pro udělování Nobelovy ceny „jeden z největších problémů biologie“.

Jejich práce ukázala, jakým způsobem se chromozomy kopírují a také přinesla poznatky o buněčném stárnutí, o rakovině a kmenových buňkách. Za tyto jevy zodpovídají "telomery", čepičky, jež se nacházejí na konci chromozomů a enzym telomeráza.

Výzkum telomer odhaluje, proč klonovaní živočichové brzy umírají. Příčinou je to, že jejich buňky jsou starší, protože mají kratší telomery.

Při buněčném dělení se telomery zkracují, a buňka tak stárne. Podle vědců je však příčina stárnutí celého organismu složitá. „Ukázalo se, že celý proces stárnutí je mnohem komplexnější a závisí na několika různých faktorech: Telomery jsou jedním z nich. Výzkum v této oblasti pokračuje,“ uvedl švédský institut Karolinska, který ceny udílí.

První Nobelovou cenou, která se každoročně udílí, je tradičně cena za lékařství. Kromě toho se uděluje také Nobelova cena za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír. Poprvé se Nobelovy ceny udílely v roce 1901 a svoje jméno nesou po vynálezci dynamitu Alfredu Nobelovi.

Témata: Vědci | Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou Češi obézní? Lékaři si na to posvítili a zjistili velmi zajímavé…

24.03.2018 15:22 Lehce pracující člověk by měl denně sníst maximálně 48 gramů jednoduchých cukrů, průměrný obyvatel…

Evropská unie v 19. století? Češi přišli s unikátní myšlenkou, po návštěvě…

24.03.2018 12:49 Aktualizováno Myšlenka sjednocování slovanských národů byla v 19. století velmi populární a v Čechách se pojila s…

Místo Bohů? Teotihuacán byl největším městem Nového světa, přesto je…

24.03.2018 07:50 Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety,…

Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

24.03.2018 07:20 V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama