Nobelovu cenu za lékařství dostali vědci, kteří vysvětlili, proč klony brzy umírají

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získali lékaři působící ve Spojených státech za výzkum chromozomů. Informuje o tom v pondělí britská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

O cenu 10 milionů švédských korun (25 milionů českých korun) se dělí lékaři Elizabeth Blackburnová původem z Austrálie, Britka Carol Greiderová a Američan Jack Szostak. Jejich práce se týkala chromozomů, což jsou části buněčné struktury, jež nesou genetickou informaci. Ve svém výzkumu lékaři objevili, jakým způsobem je tělo kopíruje a chrání. Vyřešili tak podle výboru pro udělování Nobelovy ceny „jeden z největších problémů biologie“.

Jejich práce ukázala, jakým způsobem se chromozomy kopírují a také přinesla poznatky o buněčném stárnutí, o rakovině a kmenových buňkách. Za tyto jevy zodpovídají "telomery", čepičky, jež se nacházejí na konci chromozomů a enzym telomeráza.

Výzkum telomer odhaluje, proč klonovaní živočichové brzy umírají. Příčinou je to, že jejich buňky jsou starší, protože mají kratší telomery.

Při buněčném dělení se telomery zkracují, a buňka tak stárne. Podle vědců je však příčina stárnutí celého organismu složitá. „Ukázalo se, že celý proces stárnutí je mnohem komplexnější a závisí na několika různých faktorech: Telomery jsou jedním z nich. Výzkum v této oblasti pokračuje,“ uvedl švédský institut Karolinska, který ceny udílí.

První Nobelovou cenou, která se každoročně udílí, je tradičně cena za lékařství. Kromě toho se uděluje také Nobelova cena za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír. Poprvé se Nobelovy ceny udílely v roce 1901 a svoje jméno nesou po vynálezci dynamitu Alfredu Nobelovi.

Témata: Vědci | Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta k moderní anestezii byla dlouhá. Církvi se nelíbilo, že ženy nebudou…

23.05.2017 20:05 Aktualizováno Téměř každý z nás v průběhu života podstoupí nejméně jeden lékařský zákrok. Anestezie je sice byla…

Budoucnost kuřáků? Tabákové firmy vymyšlejí "zdravé" cigarety za miliony

22.05.2017 17:05 Mezi kuřáky i nekuřáky panuje řada mýtů týkajících se právě cigaret. Zatímco někteří tvrdí, že…

Kočky jsou skrytí zabijáci. Podle vědců by útočily i na lidi, kdyby byly…

22.05.2017 16:50 Kočky jsou malá chlupatá a roztomilá stvoření, která se promění v šelmu jen pokud spatří možnou…

Revoluce na obzoru: Nahradí zemní plyn "hořlavý led"? Vědci se obávají…

22.05.2017 10:49 Peking - Čínští a japonští odborníci mohou po právu slavit. Poprvé se jim podařilo vyzvednout z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama