Nobelovu cenu za lékařství dostali vědci, kteří vysvětlili, proč klony brzy umírají

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získali lékaři působící ve Spojených státech za výzkum chromozomů. Informuje o tom v pondělí britská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

O cenu 10 milionů švédských korun (25 milionů českých korun) se dělí lékaři Elizabeth Blackburnová původem z Austrálie, Britka Carol Greiderová a Američan Jack Szostak. Jejich práce se týkala chromozomů, což jsou části buněčné struktury, jež nesou genetickou informaci. Ve svém výzkumu lékaři objevili, jakým způsobem je tělo kopíruje a chrání. Vyřešili tak podle výboru pro udělování Nobelovy ceny „jeden z největších problémů biologie“.

Jejich práce ukázala, jakým způsobem se chromozomy kopírují a také přinesla poznatky o buněčném stárnutí, o rakovině a kmenových buňkách. Za tyto jevy zodpovídají "telomery", čepičky, jež se nacházejí na konci chromozomů a enzym telomeráza.

Výzkum telomer odhaluje, proč klonovaní živočichové brzy umírají. Příčinou je to, že jejich buňky jsou starší, protože mají kratší telomery.

Při buněčném dělení se telomery zkracují, a buňka tak stárne. Podle vědců je však příčina stárnutí celého organismu složitá. „Ukázalo se, že celý proces stárnutí je mnohem komplexnější a závisí na několika různých faktorech: Telomery jsou jedním z nich. Výzkum v této oblasti pokračuje,“ uvedl švédský institut Karolinska, který ceny udílí.

První Nobelovou cenou, která se každoročně udílí, je tradičně cena za lékařství. Kromě toho se uděluje také Nobelova cena za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír. Poprvé se Nobelovy ceny udílely v roce 1901 a svoje jméno nesou po vynálezci dynamitu Alfredu Nobelovi.

Témata: Vědci | Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama