Na povrch Měsíce se zřítí americká raketa a sonda

Mys Canaveral - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nechá v pátek dopadnout na povrch Měsíce raketu a sondu. Bude se jednat o řízený pád, jehož cílem je zjistit, kolik vodních částic se nachází v kráteru Cabeus u jižního pólu Měsíce, informuje server BBC.

Přidejte svůj názor

Měsíc

Obě tělesa se nejprve od sebe deset hodin před dopadem (pátek ráno SELČ) na povrch Měsíce oddělí.

Do povrchu Měsíce nejprve ve 13.31 hodin SELČ narazí téměř dvou a půl tunová raketa, která k luně sondu LCROSS donesla. Dopad rakety vymrští z povrchu měsíční prach a kameny, které bude sonda letící nad ní analyzovat. Exploze o síle 1,5 tuny TNT vymrští z kráteru kolem 350 tisíc kilogramů prachu a kamenů do výšky 10 kilometrů. V povrchu Měsíce by měl vzniknout čtyři metry hluboký kráter o velikosti 20 metrů.

Čtyři minuty po dopadu rakety bude její osud následovat i sonda LCROSS. Výsledky pokusu by měly astronomům posloužit k hledání přítomnosti vody a dalších organických látek na Měsíci.

Kráter Cabeus leží v té části Měsíce, která je neustále ve stínu. Podle vědců je možné, že by v těchto částech mohl být pod povrchem led. "Pokud by byl led přítomen v permanentně zastíněných kráterech, mohl by se tak potenciálně stát zdrojem vody pro případné zřízení stanice s lidskou posádkou," řekl doktor Vincent Eke z britské univerzity v Durhamu.

Hlavní výzkumník projektu LCROSS Anthony Colaprete je s výběrem místa dopadu spokojen. "V kráteru je vodík a my ho objevíme," řekl Colaprete.

NASA bude zánik rakety a sondy přenášet v přímém přenosu na svých webových stránkách. Profesionální astronomové budou celý pokus sledovat dalekohledy ze Země a bez šance nejsou ani amatérští astronomové, protože zničení obou těles bude možno sledovat dalekohledy s průměrem čočky od 25 centimetrů.

Projekt LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) stál 79 milionů dolarů.

Vyslání těchto sond je prvním krokem amerického vesmírného plánu s názvem Lunar Precursor and Robotic Program (LPRP). Jedná se o sérii několika bezpilotních misí, které budou získávat údaje a poznatky nutné pro návrat amerických astronautů na povrch Měsíce v roce 2020.

Plánování těchto automatických misí začalo v roce 2004, když tehdejší prezident George W. Bush vyhlásil orientaci americké astronautiky na obnovení pilotovaných letů na Měsíc a Mars.

Témata: vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama