Na povrch Měsíce se zřítí americká raketa a sonda

Mys Canaveral - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nechá v pátek dopadnout na povrch Měsíce raketu a sondu. Bude se jednat o řízený pád, jehož cílem je zjistit, kolik vodních částic se nachází v kráteru Cabeus u jižního pólu Měsíce, informuje server BBC.

Přidejte svůj názor

Měsíc

Obě tělesa se nejprve od sebe deset hodin před dopadem (pátek ráno SELČ) na povrch Měsíce oddělí.

Do povrchu Měsíce nejprve ve 13.31 hodin SELČ narazí téměř dvou a půl tunová raketa, která k luně sondu LCROSS donesla. Dopad rakety vymrští z povrchu měsíční prach a kameny, které bude sonda letící nad ní analyzovat. Exploze o síle 1,5 tuny TNT vymrští z kráteru kolem 350 tisíc kilogramů prachu a kamenů do výšky 10 kilometrů. V povrchu Měsíce by měl vzniknout čtyři metry hluboký kráter o velikosti 20 metrů.

Čtyři minuty po dopadu rakety bude její osud následovat i sonda LCROSS. Výsledky pokusu by měly astronomům posloužit k hledání přítomnosti vody a dalších organických látek na Měsíci.

Kráter Cabeus leží v té části Měsíce, která je neustále ve stínu. Podle vědců je možné, že by v těchto částech mohl být pod povrchem led. "Pokud by byl led přítomen v permanentně zastíněných kráterech, mohl by se tak potenciálně stát zdrojem vody pro případné zřízení stanice s lidskou posádkou," řekl doktor Vincent Eke z britské univerzity v Durhamu.

Hlavní výzkumník projektu LCROSS Anthony Colaprete je s výběrem místa dopadu spokojen. "V kráteru je vodík a my ho objevíme," řekl Colaprete.

NASA bude zánik rakety a sondy přenášet v přímém přenosu na svých webových stránkách. Profesionální astronomové budou celý pokus sledovat dalekohledy ze Země a bez šance nejsou ani amatérští astronomové, protože zničení obou těles bude možno sledovat dalekohledy s průměrem čočky od 25 centimetrů.

Projekt LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) stál 79 milionů dolarů.

Vyslání těchto sond je prvním krokem amerického vesmírného plánu s názvem Lunar Precursor and Robotic Program (LPRP). Jedná se o sérii několika bezpilotních misí, které budou získávat údaje a poznatky nutné pro návrat amerických astronautů na povrch Měsíce v roce 2020.

Plánování těchto automatických misí začalo v roce 2004, když tehdejší prezident George W. Bush vyhlásil orientaci americké astronautiky na obnovení pilotovaných letů na Měsíc a Mars.

Témata: vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zveřejnili drastický návod, jak se vyhnout rakovině. Ženám se moc…

19.03.2018 15:55 Chcete se vyhnout riziku, že dříve či později onemocníte rakovinou? Podle vědců je tu jedna možnost…

Koupete děti a umýváte jim ruce? Můžete jim způsobit vážné problémy,…

19.03.2018 13:55 Hygiena je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Koupeme se, umýváme si ruce a ani na chvíli…

Víte, co vše žije na vaší podlaze? Vědci to zjistili a bez rukavic se jí…

19.03.2018 12:46 Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po…

Jak poznáte, že někdo neříká pravdu? S těmito triky odhalíte každého lháře

19.03.2018 10:23 Muži lžou v průměru třikrát denně, zatímco ženy "pouze" dvakrát, tvrdí jeden britský výzkum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama