Z bombardování Měsíce máme zajímavé výsledky

Houston - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který nechal na povrch Měsíce dopadnout raketu a sondu, oznámil, že pokus přinesl zajímavé výsledky. Zda na Měsíci je nebo není voda, zatím ale známo není, informuje v sobotu deník The Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

Měsíc

Vesmírnou agenturu nyní čeká nelehký úkol získaná data protřídit a analyzovat. "Vědecký tým projektu LCROSS provádí předběžné vyhodnocení zhruba čtyř minut záznamu dat, které sonda LCROSS získala," uvádí se na webových stránkách vesmírné agentury. "V tuto chvíli nepředjímáme přítomnost nebo nepřítomnost vody. To zabere nějaký čas," dodal opatrně hlavní výzkumník projektu LCROSS Anthony Colaprete.

Podle něj analytikům zabere několik dní, než data vyhodnotí, a několik týdnů bude trvat, než určí, kolik a zda vůbec je ve sloučeninách vodíku.

K experimentu došlo v pátek ve 13.31 SELČ. Do povrchu Měsíce v kráteru Cabeus nejprve narazila rychlostí kolem 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku, téměř dvou a půl tunová raketa, která k luně sondu LCROSS donesla.

Dopad rakety vymrštil z povrchu měsíční prach a kameny, které sonda letící nad ní analyzovala. Exploze o síle 1,5 tuny TNT vymrštila z kráteru kolem 350 tisíc kilogramů prachu a kamenů do výšky 10 kilometrů. V povrchu Měsíce měl vzniknout čtyři metry hluboký kráter o velikosti 20 metrů.

Čtyři minuty po dopadu rakety její osud následovala i sonda LCROSS. V ní byly uloženy přístroje určené pro analýzu složení oblaku prachu, který se po přistání zvedl. Právě v něm by vědci rádi objevili zmrzlou vodu.

Ne všechno ale šlo dobře. Kamery připevněné na 891 kilogramů vážící sondě LCROSS selhaly v přenášení obrazu dopadu první rakety. Přesto byl podle NASA experiment úspěšný. "Všechno skutečně fungovalo dobře, vesmírná loď letěla perfektně, v některých případech přístroje pracovaly lépe než se očekávalo. Dostali jsme zajímavé výsledky," uvádí NASA ve svém prohlášení.

Kráter Cabeus leží v té části Měsíce, která je neustále ve stínu. Podle vědců je možné, že by v těchto částech mohl být pod povrchem led.

Témata: NASA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama