Žáček se zlobí, že vláda krátí jeho ústav o peníze

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů se bouří proti krácení svého rozpočtu. Vedení ústavu hovoří o dramatickém poklesu a tvrdí, že to naruší dlouhodobý plán instituce, jejímž posláním je badatelská, dokumentační a vzdělávací činnost zaměřená na období nesvobody, píše ve svém pátečním vydání Právo.

Přidejte svůj názor

Vedení ústavu, v jehož čele stojí Pavel Žáček, argumentuje tím, že vědecký výzkum není možný bez kontinuity. "Pokud by byla v důsledku nedostatku finančních prostředků pro rok 2010 část projektů zastavena, provázelo by jejich opětovné zahájení nutně potenciální nehospodárné nakládání s finančními prostředky ze státního rozpočtu," odůvodnilo vedení svůj nesouhlas.

Letos dostal ústav 174 milionů korun, pro příští rok se mu ale finance snížily na 160 milionů. Se stejnou částkou může zhruba počítat i pro následující roky.

"Vzhledem k tomu, že se všichni musí uskromnit, tak se se škrty v provozní oblasti bude muset vyrovnat i tento ústav," řekl šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka, jeho ČSSD se vznikem této instituce nesouhlasila, a doporučuje snížení odměn funkcionářů v čele ústavu.

Podle Žáčkova vedení bude muset ústav také podstatně zkrátit i svou prezentaci na konferencích či přibrzdit vydávání publikací. Nedostatek financí se dotkne i vzdělávání učitelů moderních dějin.

Témata: Vědci | vzdělání
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak poznáte, že jste chytřejší než ostatní? Všimněte si těchto základních…

21.05.2018 10:53 Většina lidí si připadá chytrá a někteří více, než ostatní. Jak to ale skutečně poznáte? Jednou z…

Můžete během těhotenství otěhotnět znovu? Lékaři si mysleli, že to je…

21.05.2018 10:53 Aktualizováno Každý ví, že během těhotenství není možné otěhotnět znovu a mít v sobě tak dva zárodky života…

Vlak se stovkami mrtvých a vypíchnuté oči? Sudety byly v roce 1945 kruté…

21.05.2018 09:29 Aktualizováno Jaro 1945 bývá spojováno především s osvobozením. Často se vzpomíná i na násilí, ke kterému…

Mutace nesmrtelnosti? Na světě existuje malé množství lidí, kteří se…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Mnohé tato zpráva vědců překvapila, ale je tomu tak. Měně než 1% populace může skutečně být odolné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama