Žáček se zlobí, že vláda krátí jeho ústav o peníze

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů se bouří proti krácení svého rozpočtu. Vedení ústavu hovoří o dramatickém poklesu a tvrdí, že to naruší dlouhodobý plán instituce, jejímž posláním je badatelská, dokumentační a vzdělávací činnost zaměřená na období nesvobody, píše ve svém pátečním vydání Právo.

Přidejte svůj názor

Vedení ústavu, v jehož čele stojí Pavel Žáček, argumentuje tím, že vědecký výzkum není možný bez kontinuity. "Pokud by byla v důsledku nedostatku finančních prostředků pro rok 2010 část projektů zastavena, provázelo by jejich opětovné zahájení nutně potenciální nehospodárné nakládání s finančními prostředky ze státního rozpočtu," odůvodnilo vedení svůj nesouhlas.

Letos dostal ústav 174 milionů korun, pro příští rok se mu ale finance snížily na 160 milionů. Se stejnou částkou může zhruba počítat i pro následující roky.

"Vzhledem k tomu, že se všichni musí uskromnit, tak se se škrty v provozní oblasti bude muset vyrovnat i tento ústav," řekl šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka, jeho ČSSD se vznikem této instituce nesouhlasila, a doporučuje snížení odměn funkcionářů v čele ústavu.

Podle Žáčkova vedení bude muset ústav také podstatně zkrátit i svou prezentaci na konferencích či přibrzdit vydávání publikací. Nedostatek financí se dotkne i vzdělávání učitelů moderních dějin.

Témata: Vědci | vzdělání
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První lidé přišli do Austrálie dříve, než se usuzovalo. Ještě tehdy žili…

20.07.2017 12:01 Canberra - Podle nové studie Queenslandské univerzity přišli první lidé na sever Austrálie někdy…

Ježíš skutečně existoval? Vědci objasnili záhadu Turínského plátna, jsou…

19.07.2017 22:21 Aktualizováno Křesťanská víra je pro vědce plná záhad. Nejen, že popírá evoluční teorii, ale zobrazuje i takové…

Vědci zmapovali 12 tisíc starých stromů v jihomoravských luzích. Našli při…

18.07.2017 15:48 Unikátní mapu zelených veteránů a jejich ohrožených broučích obyvatel vytvořili entomologové z…

Kručí vám v břiše? Hlad nemusíte mít jen z nedostatku jídla

18.07.2017 12:34 Známe to všichni. Najíme se a za pár minut máme hlad znovu. Kvůli váze nechceme jíst několikrát po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama