Žáček se zlobí, že vláda krátí jeho ústav o peníze

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů se bouří proti krácení svého rozpočtu. Vedení ústavu hovoří o dramatickém poklesu a tvrdí, že to naruší dlouhodobý plán instituce, jejímž posláním je badatelská, dokumentační a vzdělávací činnost zaměřená na období nesvobody, píše ve svém pátečním vydání Právo.

Přidejte svůj názor

Vedení ústavu, v jehož čele stojí Pavel Žáček, argumentuje tím, že vědecký výzkum není možný bez kontinuity. "Pokud by byla v důsledku nedostatku finančních prostředků pro rok 2010 část projektů zastavena, provázelo by jejich opětovné zahájení nutně potenciální nehospodárné nakládání s finančními prostředky ze státního rozpočtu," odůvodnilo vedení svůj nesouhlas.

Letos dostal ústav 174 milionů korun, pro příští rok se mu ale finance snížily na 160 milionů. Se stejnou částkou může zhruba počítat i pro následující roky.

"Vzhledem k tomu, že se všichni musí uskromnit, tak se se škrty v provozní oblasti bude muset vyrovnat i tento ústav," řekl šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka, jeho ČSSD se vznikem této instituce nesouhlasila, a doporučuje snížení odměn funkcionářů v čele ústavu.

Podle Žáčkova vedení bude muset ústav také podstatně zkrátit i svou prezentaci na konferencích či přibrzdit vydávání publikací. Nedostatek financí se dotkne i vzdělávání učitelů moderních dějin.

Témata: Vědci | vzdělání
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vypadá mozek sportovců? Vědci se na jeden podívali a nestačili se divit

16.12.2017 12:49 Steve Montador byl obránce, který prošel několika kluby NHL a poslední zápas v prestižní lize…

Největší havárie v historii lidstva? Jedovatý mrak zasáhl půl milionu lidí

16.12.2017 10:49 Aktualizováno Je 2. prosince roku 1984 a lidé v indickém městě Bhópál za sebou mají den jako každý jiný. Po…

Pravé neštovice uchovávají dvě laboratoře na světě. Co by se stalo, kdyby…

16.12.2017 10:04 Pravé neštovice, nemoc, která zabíjela miliony lidí. Úmrtnost se u některých kmenů blížila 100%.…

Proč neumí tučňáci létat? Museli si vybrat

16.12.2017 09:40 Aktualizováno Na světě je mnoho podivných druhů zvířat. Žirafy neumí ohnout své krky, delfíni spí střídavě každou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama