Češi považují vynálezce Wichterleho za nejvýznamnější český mozek historie

Praha - Češi považují za nejvýznamnější český mozek historie vynálezce kontaktních čoček Ottu Wichterleho. Na druhém místě skončil objevitel léku proti AIDS profesor Antonín Holý a bronzovou příčku obsadil objevitel krevních skupin Jan Janský, vyplývá to z ankety společnosti Česká hlava a portálu IDnes.

Přidejte svůj názor

vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle

Vítěz ankety o nejvýznamnější český mozek vědy a techniky v historii Wichterle získal 390 hlasů, stříbrný Holý obdržel o 90 hlasů méně a objevitel krevních skupin Janský skončil na bronzové příčce se 184 hlasy.

Za vítěznou trojicí se umístil přírodovědec Johan Gregor Mendel, který je zakladatelem genetiky a autorem teorie dědičnosti, nebo nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský.

Na posledním 27. až 28. místě skončil Karel Schinzel, autor principu výroby třívrstvých barevných fotografií. Toho doplnil zakladatel a první ředitel Ústavu chemie a biochemie Akademie Věd (AV ČR) František Šorm, který je zároveň zakladatelem medicínské chemie u nás.

Světově proslulý vědec a vynálezce Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 v Prostějově. Do paměti společnosti vstoupil svým objevem umělého polyamidového vlákna - silonu a měkkých kontaktních čoček. Průkopník makromolekulární organické chemie patří k nejvýraznějším osobnostem nejen české, ale i světové vědy 20. století.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama