Čeští vědci zkoumají možnosti šlechtění banánovníku

Praha - Čeští vědci se podílejí na výzkumu genů banánovníku. Výsledky pomohou k vyšlechtění odolných odrůd, což pomůže farmářům a šlechtitelům v rozvojových zemích, informovala v pondělí agenturu Mediafax Veronika Kratochvílová z Akademie věd.

Přidejte svůj názor

"Banány jsou pro mnoho lidí základní potravinou. Například ve východoafrické Ugandě poskytují lidem polovinu denního příjmu kalorií. Podobný význam má banánovník asi pro půl miliardy obyvatel, kteří konzumují plody škrobových odrůd," vysvětlil vedoucí laboratoře laboratoře cytogenetiky a cytometrie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd Jaroslav Doležel.

Škrobové banány se většinou pěstují na malých farmách. Farmáři pěstují odrůdy, které nevytvářejí semena, kvůli tomu, aby se daly banány jíst. Rostliny se proto musí množit odnožemi. Takto namnožené rostliny jsou však velmi náchylné na houbové choroby. "Komerční plantáže se brání pomocí chemických postřiků, ale malí farmáři na tyto drahé přípravky nemají peníze a choroby jim ničí úrodu," řekl Doležel.

Řešením by právě mohlo být vyšlechtění banánovníků odolných proti závažným onemocněním. "Vylepšování současných odrůd je ale obtížné. Protože se nemnoží semeny, lze u nich běžné šlechtitelské postupy použít jen omezeně. Alternativou je vypěstovat nové bezsemenné odrůdy z původních planých druhů, které semena mají, a tudíž je lze křížit. Ani to však není snadné, protože lidé neznají přesně plané rodiče dnešních odrůd," vysvětlil vědec.

Naděje se tedy podle něj upírají ke genetikům, kteří se zabývají analýzou dědičné informace banánovníku. "Jedním z našich cílů je přispět k odhalení původu pěstovaných odrůd. Výsledky rozluštění umožní plně využít moderní techniky molekulární biologie a biotechnologií pro šlechtění odolných odrůd," dodal Doležel. 

Témata: rostliny
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama