Americká kosmická agentura vypustila teleskop WISE

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pondělí vypustil do kosmu teleskop WISE, který bude pátrat po běžně neviditelných vesmírných tělesech a vzdálených galaxiích. Informuje o tom na svém webu NASA.

Přidejte svůj názor

raketa Delta 2 při startu

WISE vynesla do vesmíru raketa Delta 2, která startovala z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii.

NASA od širokoúhlého infračerveného teleskopu za 320 milionů dolarů (zhruba 5,5 miliardy korun) očekává, že objeví miliony nových vesmírných těles, jež dosavadní zařízení technicky nebyla schopna zachytit.

Infračervené záření, na něž se WISE zaměří, vysílají i ta nejchladnější kosmická tělesa. Není však viditelné lidským okem ani teleskopy, které pracují ve pouze ve viditelné části světelného spektra.

"WISE je značným pokrokem ve srovnání s předchozími infračervenými průzkumníky. Objevíme miliony nových objektů, jež jsme zatím neviděli," prohlásil vědecký šéf projektu Edward Wright z Kalifornské univerzity.

NASA předpokládá, že nejnovější teleskop, který má kolem Země obíhat nejméně šest měsíců, objeví dosud neznámé velmi vzdálené galaxie, "tmavé" asteroidy a tzv. hnědé trpaslíky, tedy chladné hvězdy.

WISE by měl také zmapovat neznámé komety a asteroidy, jejichž oběžné dráhy jsou v blízkosti Země.

Teleskop je zasazen do nádrže s vodíkem, který jej ochlazuje na teplotu blížící se absolutní nule, tedy minus 273 stupňů Celsia. Tím je zajištěno, že teleskop nebude ovlivňovat jeho vlastní infračervené záření.

Témata: teleskop wise | NASA
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Americká kosmická agentura vypustila teleskop WISE

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Antonov 225: Největší letadlo světa mělo převážet raketoplány, je jediné…

27.04.2017 22:03 Aktualizováno MAGAZÍN - Je teplý květen roku 2016 a na letišti v Praze se tísní desítky lidí. Neprobíhá ale žádná…

Vyznáte se v biblických číslech? Bůh skrz ně prozradil svůj plán

27.04.2017 22:03 Aktualizováno MAGAZÍN - Biblická čísla. Nejrůznější číslice, které se v Bibli nachází a často opakují údajně…

Kdy zemřeme? Rozhodnuto je už v den našeho narození

27.04.2017 22:02 Aktualizováno MAGAZÍN - Zdraví a zejména úmrtí člověka je závislé na mnoha faktorech. Pokud pomineme tragické…

Veřejné toalety: Které kabinky jsou nejčistší a kterým se vyhnout?

27.04.2017 10:54 Aktualizováno MAGAZÍN - Nikdo z nás to nedělá rád, ale když je potřeba, nedá se svítit. Veřejné toalety jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama