NASA vyšle do vesmíru teleskop hledající planety zemského typu

NASA ve čtvrtek dokončila prohlídku rakety Delta II, která v pátek vynese do vesmíru družici Kepler. Ta má hledat planety zemského typu, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Je to historická mise," prohlásil šéf vědeckého týmu NASA Ed Weiler. "Začínáme tak hledat odpovědi na základní lidské otázky, které byly vyřčeny již nesčetněkrát od té doby, co se první muž nebo žena poprvé podívali ke hvězdám a položili si otázku jsme tu sami?"

"Je velice pravděpodobné, že nám Kepler bude moci říct, zda je ve vesmíru mnoho planet zemského typu, zda jsou vzácností či běžné," dodal Weiler. "Může nám ale také říci, že Země je svého druhu jediná. To by ale podle mě byla velmi špatná odpověď," řekl Weiler. " Já nechci žít v prázdném vesmíru, kde jsme tím nejlepším - to je odstrašující pro mnoho z nás."

Dalekohled Kepler bude ve vesmíru zkoumat u cizích hvězd planety zemského typu, na jejichž povrchu by se mohl nacházet život. Družice bude nejméně 3,5 roku pozorovat nepřetržitě 100 tisíc vybraných hvězd v souhvězdí Labutě. Mise má zodpovědět, zda existují ve vesmíru planety vhodné k životu a zda jsou běžné, nebo vzácné.

Kepler může objevit zhruba 50 planet o velikosti Země a přibližně 870 planet o velikosti do 2,2 průměru Země. Dosud bylo odhaleno na 340 exoplanet, tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce. V drtivé většině jde však o obří planety, které obíhají blízko svých hvězd. Kepler má způsobit doslova revoluci ve výzkumu menších exoplanet.

Delta má startovat v sobotu 7. března ve 4:49 středoevropského času (SEČ) ze základny amerických vzdušných sil Cape Canaveral na Floridě. Zájemci mohou sledovat prostřednictvím internetu on-line přenos ze startu družice Kepler na NASA TV a www.exoplanety.cz v sobotu od 4:00 SEČ.

Témata: NASA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymazání vzpomínek, které vzbuzují strach? Podle vědců je to možné

19.08.2017 18:02 Vědci se zabývají metodami, které by dokázaly vymazat vzpomínky na něco děsivého z lidského mozku.…

Vědci vrací vstupem do politiky dluh společnosti, tvrdí zoolog. Podpořil…

19.08.2017 17:58 Aktualizováno ROZHOVOR - Být vědcem znamená dostat se ke svému zájmu čím dál tím méně. S kariérním postupem…

Čůrání v bazénu zakázáno? Kolik moči obsahují veřejné bazény a vířivky

19.08.2017 15:33 Aktualizováno Našim dětem se sice snažíme často namluvit, že nemohou čůrat ve veřejném bazénu, protože pokud to…

Objev vědců z Brna: Vyvinuli metodu k oddálení zákeřné choroby mozku

19.08.2017 13:46 Brno - Vědecký tým v Brně vyvinul metodu, kterou chce pomoct pacientům s nevyléčitelnou a dědičnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama