NASA vyšle do vesmíru teleskop hledající planety zemského typu

NASA ve čtvrtek dokončila prohlídku rakety Delta II, která v pátek vynese do vesmíru družici Kepler. Ta má hledat planety zemského typu, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Je to historická mise," prohlásil šéf vědeckého týmu NASA Ed Weiler. "Začínáme tak hledat odpovědi na základní lidské otázky, které byly vyřčeny již nesčetněkrát od té doby, co se první muž nebo žena poprvé podívali ke hvězdám a položili si otázku jsme tu sami?"

"Je velice pravděpodobné, že nám Kepler bude moci říct, zda je ve vesmíru mnoho planet zemského typu, zda jsou vzácností či běžné," dodal Weiler. "Může nám ale také říci, že Země je svého druhu jediná. To by ale podle mě byla velmi špatná odpověď," řekl Weiler. " Já nechci žít v prázdném vesmíru, kde jsme tím nejlepším - to je odstrašující pro mnoho z nás."

Dalekohled Kepler bude ve vesmíru zkoumat u cizích hvězd planety zemského typu, na jejichž povrchu by se mohl nacházet život. Družice bude nejméně 3,5 roku pozorovat nepřetržitě 100 tisíc vybraných hvězd v souhvězdí Labutě. Mise má zodpovědět, zda existují ve vesmíru planety vhodné k životu a zda jsou běžné, nebo vzácné.

Kepler může objevit zhruba 50 planet o velikosti Země a přibližně 870 planet o velikosti do 2,2 průměru Země. Dosud bylo odhaleno na 340 exoplanet, tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce. V drtivé většině jde však o obří planety, které obíhají blízko svých hvězd. Kepler má způsobit doslova revoluci ve výzkumu menších exoplanet.

Delta má startovat v sobotu 7. března ve 4:49 středoevropského času (SEČ) ze základny amerických vzdušných sil Cape Canaveral na Floridě. Zájemci mohou sledovat prostřednictvím internetu on-line přenos ze startu družice Kepler na NASA TV a www.exoplanety.cz v sobotu od 4:00 SEČ.

Témata: NASA
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: NASA vyšle do vesmíru teleskop hledající planety zemského typu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Antonov 225: Největší letadlo světa mělo převážet raketoplány, je jediné…

27.04.2017 22:03 Aktualizováno MAGAZÍN - Je teplý květen roku 2016 a na letišti v Praze se tísní desítky lidí. Neprobíhá ale žádná…

Vyznáte se v biblických číslech? Bůh skrz ně prozradil svůj plán

27.04.2017 22:03 Aktualizováno MAGAZÍN - Biblická čísla. Nejrůznější číslice, které se v Bibli nachází a často opakují údajně…

Kdy zemřeme? Rozhodnuto je už v den našeho narození

27.04.2017 22:02 Aktualizováno MAGAZÍN - Zdraví a zejména úmrtí člověka je závislé na mnoha faktorech. Pokud pomineme tragické…

Veřejné toalety: Které kabinky jsou nejčistší a kterým se vyhnout?

27.04.2017 10:54 Aktualizováno MAGAZÍN - Nikdo z nás to nedělá rád, ale když je potřeba, nedá se svítit. Veřejné toalety jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama