Konec roku bude provázet částečné zatmění Měsíce

Praha - Poslední hodiny letošního roku doprovodí částečné zatmění Měsíce, které bude z území Česka pozorovatelné v celém průběhu. Maximální fáze dosáhne ve čtvrtek 31. prosince po 20. hodině, kdy stín zakryje 8 procent Měsíce.

Přidejte svůj názor

částečné zatmění Měsíce

Úkaz bude za příznivých podmínek viditelný více než hodinu. Polostínová fáze začne podle údajů České astronomické společnosti a webu Expresních astronomických informací v 18 hodin 15 minut a 18 vteřin. Očima pozorovatelná ale bude až fáze částečného zatmění, která začne v 19 hodin 53 minut a 38 vteřin, kdy se Měsíc pravým spodním okrajem začne dotýkat zemského stínu. Maximální fáze nastane ve 20 hodin 22 minut a 14 vteřin, kdy bude zakryto 8,2 % Měsíce. Ten podle astronomů bude vypadat, jakoby ho z pravého dolního okraje zahalil černý kouř.

Částečné zatmění skončí ve 20.53 hodin a následná polostínová fáze pak ve 22.30 hodin.

Další zatmění Měsíce, které bude viditelné z území České republiky, nastane až 21. prosince příštího roku. "Zatmění bude úplné, ale z našeho území spatříme jen první čtvrtinu úkazu, tedy částečnou fázi," uvedl Petr Horálek, vedoucí správce webu Expresní astronomické informace. Pro obyvatele České republiky bude zajímavější úplné měsíční zatmění 15. června v roce 2011. "Toto zatmění bude jedno z nejočekávanějších v celé druhé dekádě 21. století, neboť Měsíc při něm projde středem zemského stínu a úplná fáze potrvá rekordních 101 minut," dodal Horálek.

V roce 2009 nad územím Česka proběhla dvě ze tří polostínových zatmění Měsíce 9. února a 6. srpna, ta ale bylo možné pozorovat jen fotograficky.

Zatmění Měsíce vzniká v době, kdy Měsíc vstoupí do stínu, který Země vrhá do prostoru na straně odvrácené od Slunce. K zatmění nedohází při každém úplňku, protože měsíční dráha je oproti rovině, na které obíhá Země kolem Slunce, skloněna o přibližně 5°. Měsíc tak stín Země často mine a k zatmění většinou nedojde. Dochází k němu až v okamžiku, kdy se Měsíc v úplňku nachází zároveň v místě, kde se jeho dráha protíná s rovinou dráhy Země.

Ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí do úplného zemského stínu, dojde k zatmění částečnému. Pokud se do stínu ponoří celý, nastane úplné zatmění.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou Češi obézní? Lékaři si na to posvítili a zjistili velmi zajímavé…

24.03.2018 15:22 Lehce pracující člověk by měl denně sníst maximálně 48 gramů jednoduchých cukrů, průměrný obyvatel…

Evropská unie v 19. století? Češi přišli s unikátní myšlenkou, po návštěvě…

24.03.2018 12:49 Aktualizováno Myšlenka sjednocování slovanských národů byla v 19. století velmi populární a v Čechách se pojila s…

Místo Bohů? Teotihuacán byl největším městem Nového světa, přesto je…

24.03.2018 07:50 Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety,…

Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

24.03.2018 07:20 V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama