Konec roku bude provázet částečné zatmění Měsíce

Praha - Poslední hodiny letošního roku doprovodí částečné zatmění Měsíce, které bude z území Česka pozorovatelné v celém průběhu. Maximální fáze dosáhne ve čtvrtek 31. prosince po 20. hodině, kdy stín zakryje 8 procent Měsíce.

Přidejte svůj názor

částečné zatmění Měsíce

Úkaz bude za příznivých podmínek viditelný více než hodinu. Polostínová fáze začne podle údajů České astronomické společnosti a webu Expresních astronomických informací v 18 hodin 15 minut a 18 vteřin. Očima pozorovatelná ale bude až fáze částečného zatmění, která začne v 19 hodin 53 minut a 38 vteřin, kdy se Měsíc pravým spodním okrajem začne dotýkat zemského stínu. Maximální fáze nastane ve 20 hodin 22 minut a 14 vteřin, kdy bude zakryto 8,2 % Měsíce. Ten podle astronomů bude vypadat, jakoby ho z pravého dolního okraje zahalil černý kouř.

Částečné zatmění skončí ve 20.53 hodin a následná polostínová fáze pak ve 22.30 hodin.

Další zatmění Měsíce, které bude viditelné z území České republiky, nastane až 21. prosince příštího roku. "Zatmění bude úplné, ale z našeho území spatříme jen první čtvrtinu úkazu, tedy částečnou fázi," uvedl Petr Horálek, vedoucí správce webu Expresní astronomické informace. Pro obyvatele České republiky bude zajímavější úplné měsíční zatmění 15. června v roce 2011. "Toto zatmění bude jedno z nejočekávanějších v celé druhé dekádě 21. století, neboť Měsíc při něm projde středem zemského stínu a úplná fáze potrvá rekordních 101 minut," dodal Horálek.

V roce 2009 nad územím Česka proběhla dvě ze tří polostínových zatmění Měsíce 9. února a 6. srpna, ta ale bylo možné pozorovat jen fotograficky.

Zatmění Měsíce vzniká v době, kdy Měsíc vstoupí do stínu, který Země vrhá do prostoru na straně odvrácené od Slunce. K zatmění nedohází při každém úplňku, protože měsíční dráha je oproti rovině, na které obíhá Země kolem Slunce, skloněna o přibližně 5°. Měsíc tak stín Země často mine a k zatmění většinou nedojde. Dochází k němu až v okamžiku, kdy se Měsíc v úplňku nachází zároveň v místě, kde se jeho dráha protíná s rovinou dráhy Země.

Ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí do úplného zemského stínu, dojde k zatmění částečnému. Pokud se do stínu ponoří celý, nastane úplné zatmění.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta k moderní anestezii byla dlouhá. Církvi se nelíbilo, že ženy nebudou…

23.05.2017 20:05 Aktualizováno Téměř každý z nás v průběhu života podstoupí nejméně jeden lékařský zákrok. Anestezie je sice byla…

Budoucnost kuřáků? Tabákové firmy vymyšlejí "zdravé" cigarety za miliony

22.05.2017 17:05 Mezi kuřáky i nekuřáky panuje řada mýtů týkajících se právě cigaret. Zatímco někteří tvrdí, že…

Kočky jsou skrytí zabijáci. Podle vědců by útočily i na lidi, kdyby byly…

22.05.2017 16:50 Kočky jsou malá chlupatá a roztomilá stvoření, která se promění v šelmu jen pokud spatří možnou…

Revoluce na obzoru: Nahradí zemní plyn "hořlavý led"? Vědci se obávají…

22.05.2017 10:49 Peking - Čínští a japonští odborníci mohou po právu slavit. Poprvé se jim podařilo vyzvednout z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama