Konec roku bude provázet částečné zatmění Měsíce

Praha - Poslední hodiny letošního roku doprovodí částečné zatmění Měsíce, které bude z území Česka pozorovatelné v celém průběhu. Maximální fáze dosáhne ve čtvrtek 31. prosince po 20. hodině, kdy stín zakryje 8 procent Měsíce.

Přidejte svůj názor

částečné zatmění Měsíce

Úkaz bude za příznivých podmínek viditelný více než hodinu. Polostínová fáze začne podle údajů České astronomické společnosti a webu Expresních astronomických informací v 18 hodin 15 minut a 18 vteřin. Očima pozorovatelná ale bude až fáze částečného zatmění, která začne v 19 hodin 53 minut a 38 vteřin, kdy se Měsíc pravým spodním okrajem začne dotýkat zemského stínu. Maximální fáze nastane ve 20 hodin 22 minut a 14 vteřin, kdy bude zakryto 8,2 % Měsíce. Ten podle astronomů bude vypadat, jakoby ho z pravého dolního okraje zahalil černý kouř.

Částečné zatmění skončí ve 20.53 hodin a následná polostínová fáze pak ve 22.30 hodin.

Další zatmění Měsíce, které bude viditelné z území České republiky, nastane až 21. prosince příštího roku. "Zatmění bude úplné, ale z našeho území spatříme jen první čtvrtinu úkazu, tedy částečnou fázi," uvedl Petr Horálek, vedoucí správce webu Expresní astronomické informace. Pro obyvatele České republiky bude zajímavější úplné měsíční zatmění 15. června v roce 2011. "Toto zatmění bude jedno z nejočekávanějších v celé druhé dekádě 21. století, neboť Měsíc při něm projde středem zemského stínu a úplná fáze potrvá rekordních 101 minut," dodal Horálek.

V roce 2009 nad územím Česka proběhla dvě ze tří polostínových zatmění Měsíce 9. února a 6. srpna, ta ale bylo možné pozorovat jen fotograficky.

Zatmění Měsíce vzniká v době, kdy Měsíc vstoupí do stínu, který Země vrhá do prostoru na straně odvrácené od Slunce. K zatmění nedohází při každém úplňku, protože měsíční dráha je oproti rovině, na které obíhá Země kolem Slunce, skloněna o přibližně 5°. Měsíc tak stín Země často mine a k zatmění většinou nedojde. Dochází k němu až v okamžiku, kdy se Měsíc v úplňku nachází zároveň v místě, kde se jeho dráha protíná s rovinou dráhy Země.

Ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí do úplného zemského stínu, dojde k zatmění částečnému. Pokud se do stínu ponoří celý, nastane úplné zatmění.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama