Vědci objevili změnu v genech, která způsobuje oslepení

Praha - Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd objevili změnu v genech, která může v nejhorších případech způsobit oslepení. Dědičným onemocněním sítnice trpí dva až tři miliony lidí na celém světě, informovala o tom v úterý Mediafax Veronika Kratochvílová z tiskového odboru Akademie věd.

Přidejte svůj názor

V sítnici lidského oka je milion buněk, které citlivě vnímají dopady světla a umožňují tím vidět okolní svět ostře a v barvách. Při dědičném onemocnění sítnice dochází k jejich odumírání, což v důsledku vede k postupnému zhoršování zraku a v nejhorších případech i k oslepnutí.

Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR pod vedením Davida Staňka přišli na jednu ze změn v genu HPRP31 a zjistili, jakým způsobem tato změna zasahuje bílkoviny v sítnici oka.

"Takto mutovaný protein není schopen se řádně začlenit do buněčných struktur a je buňkami likvidován. I přes tuto snahu však zůstává malé množství mutovaného proteinu v buňkách přítomno a i toto malé množství nepříznivě ovlivňuje základní buněčné procesy. Buňky, které obsahují mutovaný protein, rostou pomaleji než jejich zdravé sousedky," vysvětlil Staněk.

Vědci zjistili, že nemocné buňky jsou schopny uzdravení, pokud se do nich vpraví pomocný protein, který by mutované bílkoviny neutralizoval. "Pokud by se našel způsob, jak u pacientů s mutací v genu HPRP31 zvýšit hodnotu tohoto pomocného proteinu, mohl by postižení zraku oddálit," informoval Staněk.

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama