Vědci objevili změnu v genech, která způsobuje oslepení

Praha - Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd objevili změnu v genech, která může v nejhorších případech způsobit oslepení. Dědičným onemocněním sítnice trpí dva až tři miliony lidí na celém světě, informovala o tom v úterý Mediafax Veronika Kratochvílová z tiskového odboru Akademie věd.

Přidejte svůj názor

V sítnici lidského oka je milion buněk, které citlivě vnímají dopady světla a umožňují tím vidět okolní svět ostře a v barvách. Při dědičném onemocnění sítnice dochází k jejich odumírání, což v důsledku vede k postupnému zhoršování zraku a v nejhorších případech i k oslepnutí.

Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR pod vedením Davida Staňka přišli na jednu ze změn v genu HPRP31 a zjistili, jakým způsobem tato změna zasahuje bílkoviny v sítnici oka.

"Takto mutovaný protein není schopen se řádně začlenit do buněčných struktur a je buňkami likvidován. I přes tuto snahu však zůstává malé množství mutovaného proteinu v buňkách přítomno a i toto malé množství nepříznivě ovlivňuje základní buněčné procesy. Buňky, které obsahují mutovaný protein, rostou pomaleji než jejich zdravé sousedky," vysvětlil Staněk.

Vědci zjistili, že nemocné buňky jsou schopny uzdravení, pokud se do nich vpraví pomocný protein, který by mutované bílkoviny neutralizoval. "Pokud by se našel způsob, jak u pacientů s mutací v genu HPRP31 zvýšit hodnotu tohoto pomocného proteinu, mohl by postižení zraku oddálit," informoval Staněk.

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou Češi obézní? Lékaři si na to posvítili a zjistili velmi zajímavé…

24.03.2018 15:22 Lehce pracující člověk by měl denně sníst maximálně 48 gramů jednoduchých cukrů, průměrný obyvatel…

Evropská unie v 19. století? Češi přišli s unikátní myšlenkou, po návštěvě…

24.03.2018 12:49 Aktualizováno Myšlenka sjednocování slovanských národů byla v 19. století velmi populární a v Čechách se pojila s…

Místo Bohů? Teotihuacán byl největším městem Nového světa, přesto je…

24.03.2018 07:50 Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety,…

Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

24.03.2018 07:20 V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama