Vědci objevili změnu v genech, která způsobuje oslepení

Praha - Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd objevili změnu v genech, která může v nejhorších případech způsobit oslepení. Dědičným onemocněním sítnice trpí dva až tři miliony lidí na celém světě, informovala o tom v úterý Mediafax Veronika Kratochvílová z tiskového odboru Akademie věd.

Přidejte svůj názor

V sítnici lidského oka je milion buněk, které citlivě vnímají dopady světla a umožňují tím vidět okolní svět ostře a v barvách. Při dědičném onemocnění sítnice dochází k jejich odumírání, což v důsledku vede k postupnému zhoršování zraku a v nejhorších případech i k oslepnutí.

Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR pod vedením Davida Staňka přišli na jednu ze změn v genu HPRP31 a zjistili, jakým způsobem tato změna zasahuje bílkoviny v sítnici oka.

"Takto mutovaný protein není schopen se řádně začlenit do buněčných struktur a je buňkami likvidován. I přes tuto snahu však zůstává malé množství mutovaného proteinu v buňkách přítomno a i toto malé množství nepříznivě ovlivňuje základní buněčné procesy. Buňky, které obsahují mutovaný protein, rostou pomaleji než jejich zdravé sousedky," vysvětlil Staněk.

Vědci zjistili, že nemocné buňky jsou schopny uzdravení, pokud se do nich vpraví pomocný protein, který by mutované bílkoviny neutralizoval. "Pokud by se našel způsob, jak u pacientů s mutací v genu HPRP31 zvýšit hodnotu tohoto pomocného proteinu, mohl by postižení zraku oddálit," informoval Staněk.

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta k moderní anestezii byla dlouhá. Církvi se nelíbilo, že ženy nebudou…

23.05.2017 20:05 Aktualizováno Téměř každý z nás v průběhu života podstoupí nejméně jeden lékařský zákrok. Anestezie je sice byla…

Budoucnost kuřáků? Tabákové firmy vymyšlejí "zdravé" cigarety za miliony

22.05.2017 17:05 Mezi kuřáky i nekuřáky panuje řada mýtů týkajících se právě cigaret. Zatímco někteří tvrdí, že…

Kočky jsou skrytí zabijáci. Podle vědců by útočily i na lidi, kdyby byly…

22.05.2017 16:50 Kočky jsou malá chlupatá a roztomilá stvoření, která se promění v šelmu jen pokud spatří možnou…

Revoluce na obzoru: Nahradí zemní plyn "hořlavý led"? Vědci se obávají…

22.05.2017 10:49 Peking - Čínští a japonští odborníci mohou po právu slavit. Poprvé se jim podařilo vyzvednout z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama