Starodávné legendy? Nejde jen o povídačky, jedna z katastrof se opravdu stala

Athény – Jak je to s pravdivostí mýtů a legend, opírají se o reálné základy nebo jsou od začátku do konce smyšlené? Některé staré pověsti nemají s realitou nic společného a patří spíše do říše úsměvných pohádek. Jiné příběhy ale mají překvapivě reálný základ.

Přidejte svůj názor

O Noem vznikl i hollywoodský film

Každý, kdo alespoň zběžně nahlédl do fantastického světa  Tolkienova Pána prstenů, si pamatuje na mordorskou Horu osudu, jež chrlila oheň a lávu a byla jakýmsi středobodem mocné Sauronovy říše. Hora ale nebyla pouhým výplodem autorovy fantazie, Tolkien se inspiroval italskou sopkou Stromboli, jež ho během jeho pobytu v Evropě uchvátila. Stejně tak je tomu v řadě starověkých bájí a pověstí, když některé z nich mají mnohem reálnější základy, než by se zdálo na první pohled.

Severoameričtí Indiáni například věří, že na místě Kráterového jezera v Oregonu kdysi stávala mohutná hora. Místo se podle původních legend stalo dějištěm zápasu dvou pradávných bohů. Ten z bohů, jež v boji zvítězil, svrhl svého poraženého soka do zemských hlubin a aby toho nebylo málo pohřbil jej právě onou horou. Na vrcholu "podzemního vězení" pak vytvořil nádherné jezero.

Legenda ale vychází z reálných základů. Na místě Kráterového jezera opravdu kdysi stála hora. Před téměř osmi tisíci lety ale v místě explodoval mohutný vulkán a ten horu doslova roztříštil na kusy. Na místě tak zbyl pouze obrovský kráter. Ten se postupně naplňoval dešťovou vodou až vzniklo jezero v podobné, v níž ho známe dnes.

Každý zná báji o Noemovi, který na své arše přežil biblickou potopu světa a pomohl zachránit rozličné živočišné druhy. I tato legenda má ale své reálné základy. Zhruba před dvanácti tisíci lety došlo k pomalému vysychání Černého moře. Hladina Středozemního moře se ale naopak zvyšovala, protože do něj proudila voda z Atlantiku. Situace došla tak daleko, že se voda ze Středozemního moře přelila do moře Černého.

Když se obrovské množství vody valilo přes přírodní překážky mezi oběma vodními plochami, musely podle vědců vzniknout obrovské kaskády, které byly asi 200 krát větší než Niagarské vodopády. A přesně takové jevy jsou popisovány v báji o Noemovi a jeho arše. Přírodní katastrofa takových rozměrů musela na tehdejší místní populaci silně zapůsobit a není tak divu, že jí byl přisuzován božský původ.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"A přece se točí?" Inkvizice byla z astronomických objevů na mrtvici

14.08.2018 12:02 Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Jak ukrást americkou raketu? Sovětům se to podařilo hned dvakrát

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Čeští vědci se zaměřili na degenerující mužský pohlavní choromozom

13.08.2018 17:21 Praha - Tým českých vědců významně přispěl k objasnění jedné z největších záhad evoluce.…

Děsivé tajemství ukryté pod hladinou moře? Podivné události na ponorce…

13.08.2018 16:52 Aktualizováno Ponorky patří k nejvíce fascinujícím lidským technickým výtvorům. Jejich ztráta vždy vyvolá mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama