Síla pozitivního myšlení? Tohle byste nevymysleli

Paříž - Termín "pozitivní myšlení" má poměrně dlouho historii. Začíná se psát na počátku 20. století, kdy francouzský lékárník Emile Coué objevil se svými pacienty sílu pozitivní autosugesce. Je metoda zvaná Coué opravdu tak zázračná?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lidé, ilustrační fotografie

V roce 1998 vytvořil profesor Pensylvánské univerzity Martin Seligman novou psychologickou disciplínu zasvěcenou pozitivním aspektům existence, kterou pojmenoval pozitivní psychologie.

Východisko teoretiků pozitivního myšlení je prosté: optimisté žijí déle a těší se lepšímu zdraví. Pozitivní myšlení není žádná magie. Sophie Machotová, autorka úspěšné publikace Pěstujte si své štěstí, podle listu Le Figaro vysvětluje: "Jde o nástroj, který umožňuje využívat veškerý potenciál, co máme, naše myšlenky, emoce a chování, abychom lépe fungovali v každodenním životě."

Nedávné studie potvrzují, že mozek nečiní rozdíl mezi tím, co prožíváme, a tím, co si představujeme. Když si několik dní před významným rozhovorem představujete tuto situaci a prožíváte ji do nejmenších detailů, když se v ní uvolňujete, uklidňujete a dodáváte si sebedůvěry a přehráváte si ji několikrát, pak ve chvíli, kdy rozhovor opravdu nastane, má váš mozek pocit, že to již prožil a pomůže vám dostat se do takového emocionálního stavu, který jste si předtím vytvořili.

Pět cvičení pozitivního myšlení:

1. Naučte se mluvit pozitivně. Mozek nerozumí negaci. Jestliže řeknete: Nechci se už stresovat, mozek si podrží pouze slovo stres. Je tedy třeba spíše říkat: Chci být klidnější. Obecně je třeba dávat si pozor na to, co říkáme sobě i druhým a vyhýbat se negativním formulacím.

2. Stanovte si ráno své pozitivní cíle. Tedy nikoli seznam nějakých 50 úkolů, které nemůžete splnit, ale několik závazků, které lze dodržet. Večer před spaním si zopakujte tři pozitivní momenty dne a znovu je v duchu prožijte, abyste si zafixovali pozitivní pocity, které je doprovázely.

3. Objevujte své okolí. Sébastien našel způsob, jak navodit dobrou náladu, když se nad hlavou kupí mraky. "Chodím po ulicích a hledím na to, čeho si obvykle nevšímám. Procházím parkem a cítím vůni, barvy a usmívám se na lidi," říká.

4. Usmívejte se na sebe i na ostatní. "Když se probudím, říkám si, že mě čeká pěkný den, že všechno proběhne dobře, a pak se musím usmát. Úsměv zůstane na tváři po celý den," svěřuje se Elise.

5. Naučte se vůči sobě shovívavosti. V situaci, které se obáváte, projevte vůči sobě shovívavost jako k dítěti. Buďte empatičtí, ušlechtilí a autentičtí.

Pozitivní myšlení funguje u části populace, ale může mít i obrácený účinek. Osoba, která nemá dost sebedůvěry, od pozitivního myšlení nic nezíská, spíše naopak, připomíná psycholožka Cécile Neuvillová. Takový člověk si může říci: U mě to nefunguje, protože jsem nula. To může posílit pocit neúspěchu.

Existuje ale víc rad, jak si zachovat pozitivní myšlení:

Vyhýbejte se depresivním novinovým titulkům - vyhledejte si něco humorného nebo optimistického, radí Teresa Mooreyová v knize "Duševní ochrana".

Věnujte se sexu - milování představuje opravdové přitakání životu.

Každý den si dopřejte nějakou maličkou radost (sklenku vína, tabulku čokolády, posezení na sluníčku) a každý víkend něco většího (dejte si masáž, vyrazte si s přáteli).

Zavolejte svým kamarádům a své rodině a sdělte jim nějaké dobré zprávy.

Pokud se vám přihodí něco špatného (například ztratíte zaměstnáno, sepište si všechny výhody, které by vám to v krátkodobé i dlouhodobější perspektivě mohlo přinést. Od "Díkybohu, že už nemusím tak brzo vstávat!" až po "Možná že se teď budu moci věnovat vytouženému povolání".

Témata: zdraví | život
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook zdarma končí. Uživatelé budou za členství platit

22.06.2018 22:05 Aktualizováno New York - Gigant na poli sociálních sítích vždy stavěl svou politiku na tom, že je zdarma a pro…

Konec internetu? Vláda ho kvůli studentům v celé zemi vypne

22.06.2018 13:15 Alžír - Podvádění ve škole není ničím novým. Při maturitách jde ale už o závažnou věc, kterou je…

Čechy pohltily sociální sítě, ukazuje průzkum. Premiantem je Instagram

19.06.2018 16:44 Aktualizováno Praha - Podíl českých uživatelů internetu, kteří používají denně sociální sítě, se letos meziročně…

Proč má Facebook problémy aneb co hrozí jeho uživatelům?

11.06.2018 17:49 Jedna z největších sociálních sítí na světě zažívá těžké období. Její hlavní zakladatel a výkonný…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama