Kdo používá kybernetické útoky k zničení svých nepřátel? Odpověď Vás možná překvapí

MAGAZÍN - Nedávný kybernetického útok nevídaného měřítka zanechal svět v šoku. Podle posledních šetření bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazar (Lazarus Group), která je krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Bezpečností firma FireEye ve své zprávě upozorňuje, že Severní Korea není jediným asijským státem, který využívá hackerů k útoků na své konkurenty.

Přidejte svůj názor

Anonymní počítačový uživatel

FireEye od roku 2014 sledovala alespoň deset oddělených útoků provedených organizací známou jako OceanLotus nebo APT32. Cíle zahrnovaly členy médií a soukromé a veřejné  organizace z Německa, Číny, USA, Filipín, Spojeného království a Vietnamu. Podle FireEye za útoky stojí vietnamští hackeři napojení na vietnamskou vládu. Spolčenost tak soudí, protože útoky byly v souladu s zájmy této vlády a zahrnovaly mimo jiné jak vietnamské disidenty, tak čínské organizace a instituce.

Nick Carr z firmy FireEye, který napsal zprávu, připustil, že mezi hackerskou skupinou a vietnamskou vládou neexistuje žádná přímá vazba. Přesto se domnívá, že takové spojení zřejmě existuje vzhledem k povaze útoků a vybraných cílů. „ APT32 získal informace o personálů a jiné údaje od napadených organizací, které měly malé využití pro jakoukoli jinou stranu než pro vietnamskou vládu," uvedl Carr ve svém prohlášení pro  TechCrunch. „Navíc, zdá se, že načasování útoků APT32 koresponduje s obchodními schůzkami mnoha jeho obětí s vietnamskou vládou ohledně regulačních záležitostí."

Vietnamská vláda takové obvinění odmítla. „Vietnamská vláda nepovoluje žádnou formu kybernetických útoků proti organizacím nebo jednotlivcům. Všechny kybernetické útoky nebo ohrožení kybernetické bezpečnosti musí být odsouzeny a vážně potrestány v souladu s předpisy a zákony, " řekl mluvčí vietnamské vlády agentuře Reuters.

Podle Carreho kybernetické útoky spáchané Vietnamem ukazují na širší trend mezi menšími národy, kteří využívají kybernetických útoků k získání výhod nad svými politickými či obchodními konkurenty . „Zatímco aktéři z Číny, Íránu, Ruska a Severní Koreje jsou i nadále nejaktivnějšími hrozbami kybernetické špionáže, které FireEye sleduje a na které reaguje, APT32 odráží rostoucí počet nových zemí, které tuto dynamickou schopnost přijaly," uvádí Carr.

Kybernetické útoky jako zbraně hromadného dopadu

Podle všeho útoky APT3 nejsou spojeny s obrovskou vlnou globálních kybernetických útoků známých jako WannaCry, která se zprvu přičítala skupině Shadows Brokers. Podle bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab za útokem zřejmě stojí skupina Lazarus Group, spojená s vládou KLDR. Byla to tato skupina, která v roce 2014 uveřejnila tajné materiály filmového studia Sony Pictures, podle všeho jako odvetu za satirický film Interview (The Interview), namířeného proti severokorejskému vůdci.

Kód použitý skupinou je podle odborníků z Kaspersky Lab velmi podobný tomu, který byl užit ve WannaCry. Sdílený kód nemusí vždy znamenat, že za útokem stojí stejná skupina. Úplně jiná hackerská skupina může jednoduše znovu použít kód Lazarus Group jako „falešnou vlajku“ na zmatení každého, kdo by se skupinu pokusil vystopovat. Protože ale tento sdílený a dříve použitý kód byl odstraněn z pozdějších verzí WannaCry, dá se soudit, že za útokem skutečně mohla stát Lazarus Group, pokoušející se skrýt svou přítomnost.

„Tato úroveň sofistikovanosti je něco, co se obecně nenachází v kybernetickém světě,“ píše na svém blogu firma Kaspersky. „ Je to něco, co vyžaduje přísnou organizaci a kontrolu ve všech fázích provozu. To je důvod, proč si myslíme, že Lazarus není jen další pokročilá vytrvalá hrozba," dodává firma, která objevila, že útoky pocházejí z IP adres v KLDR.

Lazarus Group zřejmě využila záznamů o zranitelných místech v populárních programech a informací o kybernetických zbraní shromážděných americkou národní bezpečnostní agenturou NSA. Skupina Shadow Brokers v srpnu 201 tyto informace zveřejnila a učinila je tak dostupné pro všechny organizace operující na poli kybernetického zločinu.  

Zajímavou skutečností je, že názvy obou skupin mají co do činění s populární sérií počítačových her sci-fi Mass Effect. V herní trilogii vystupovala tajemná postava obchodníka s informacemi, známého jako Stínový prostředník (Shadow Broker). V druhém dílu trilogie je hlavní hrdina oživen tajnou skupinou Cerberus v rámci tzv. Projektu Lazar (Lazarus Project). American Center for Democracy upozorňuje, že kybernetické útoky jsou používány jako zbraně hromadného dopadu (Weapons of Mass Effect - WME). Na rozdíl od zbraní hromadného ničení, zbraně hromadného dopadu se nemusí nutně uchylovat k úplnému zničení, ale k narušování ekonomického potenciálu a sociálních vazeb (WME tak může být např. panika rozšiřovaná médii o možném teroristickém útoku).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajný projekt firmy Google pro Čínu? Zaměstnanci se bouří, sepsali ostrý…

17.08.2018 11:16 San Francisco - Přes 1000 zaměstnanců internetového gigantu Google podepsalo dopis, který kritizuje…

Hrozby na sociálních sítích? Děti stále častěji čelí útokům deviantů, ale…

09.08.2018 12:01 Brno - Děti jsou stále častější obětí deviantů či pomstychtivých spolužáků na sociálních sítích,…

Facebook odhalil rozsáhlou manipulační kampaň, podezření padá na Rusy

31.07.2018 20:08 San Francisco - Facebook objevil desítky patrně falešných účtů, které se koordinovaně snažily…

Máte problémy s wi-fi signálem? Zachránit vás může jedna kuchyňská pomůcka

28.07.2018 21:58 Aktualizováno Pokud vás trápí slabý a nestabilní wi-fi signál, nejspíš vás už napadlo několik řešení. jenže…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama