Regulace Facebooku je zapotřebí, tvrdí Bělobrádek

Praha - V Německu od ledna platí zákon, který nařizuje provozovatelům internetových stránek, aby mazali příspěvky, které hrozí násilím nebo podněcují k nenávisti. Britští inzerenti zase požadují, aby firmy jako Facebook nebo Google založily a financovaly nezávislý orgán, který by takový obsah z jejich webových stránek mazal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sociální síť Facebook a Twitter

"Regulace být má, jako je tomu v jiných médií. Jestli něco napíšete co časopisu nebo do knihy nebo na Facebook, tak by to mělo být stejné, protože je to šíření. Pokud se jedná o nenávist, tak tu máme ústavní pořádek, kde svoboda slova je zachována, ale zároveň tu nesmí být něco, co bude ohrožovat druhé," vysvětlil svůj postoj na problematiku v debatě Českého rozhlasu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Poslanec Pirátů Mikuláš Peksa si myslí, že regulace nutná není. "Současná úprava jaká je umožňuje postihovat šíření nenávistných zpráv. Naopak je tady riziko, že to povede ke zkomplikování podnikání na internetu," argumentoval Peksa, který to vnímá jako velké riziko. Odkázal se totiž na výši pokuty, jakou může Facebook dostat v Německu (50 miliónů eur), kterou považuje za likvidační. "Jsem přesvědčen, že musí jít o kombinaci různých nástrojů. Chápu, že to je obtížné a technické komplikace tu jsou. Nedomnívám se, že je možné říct, že to v podstatě nejde, a s tím se smířit," uvedl Bělobrádek, jenž si je vědom i technické proveditelnosti. 

Lidovecký předseda však tvrdí, že každý je provozovatel je zodpovědný za obsah. Situaci přirovnal k řádění fotbalových fanoušků na stadionu, kdy je v tomto případě viníkem pořadatel, třebaže to není jeho vina. "Když na tom fotbalovém stadionu někoho prohledáváte, také mu nemůžete udělat rentgen. Facebook už něco dělá, a je to určitě krok správným směrem," je přesvědčený Bělobrádek.

"Na stadion přijdou stovky, nejvýše tisíce lidí. Na internetu se pohybují stovky milionů až miliardy lidí. Tam opravdu nemáte technickou možnost, jak to řešit," oponoval poslanec Peksa. "Facebook je spíše obrovská nástěnka, na kterou si v podstatě může připíchnout kdokoliv cokoliv. A vzhledem k tomu, jak velká nástěnka to je, je velmi obtížné ji kontrolovat," uvedl poslanec Pirátů, který se domnívá, že pokud by se takové mechanismy opravdu nařídily zákonem a byly následně vynucovány, tak se situace ještě více zhorší. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajný projekt firmy Google pro Čínu? Zaměstnanci se bouří, sepsali ostrý…

17.08.2018 11:16 San Francisco - Přes 1000 zaměstnanců internetového gigantu Google podepsalo dopis, který kritizuje…

Hrozby na sociálních sítích? Děti stále častěji čelí útokům deviantů, ale…

09.08.2018 12:01 Brno - Děti jsou stále častější obětí deviantů či pomstychtivých spolužáků na sociálních sítích,…

Facebook odhalil rozsáhlou manipulační kampaň, podezření padá na Rusy

31.07.2018 20:08 San Francisco - Facebook objevil desítky patrně falešných účtů, které se koordinovaně snažily…

Máte problémy s wi-fi signálem? Zachránit vás může jedna kuchyňská pomůcka

28.07.2018 21:58 Aktualizováno Pokud vás trápí slabý a nestabilní wi-fi signál, nejspíš vás už napadlo několik řešení. jenže…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama