Nová technika hackerů: Alexa a Siri mohou skrytě poslouchat příkazy i někoho jiného!

Berkeley - Mnoho lidí si zvyklo povídat si se svými inteligentními zařízeními. Požádat, aby jim přečetli text, přehráli píseň nebo nastavili upozornění. Vědci z USA a Čína však nyní dokázali, že tyto systémy mohou být snadno zneužity, píše New York Times.

Přidejte svůj názor

Google

Během posledních dvou let výzkumníci v Číně a ve Spojených státech zjistili, že mohou odesílat skryté příkazy, které jsou nezachytitelné lidským uchem, přes aplikace Apple Siri, Amazon Alexa a Asistent Google.

V univerzitních laboratořích vědci dokázali tajně aktivovat systémy umělé inteligence v chytrých a inteligentních reproduktorech, a pomocí nich vytočit telefonní čísla nebo otevřít webové stránky.

 Ve špatných rukách by technologie mohla být použita k odemknutí dveří, vyplacení nebo přeposlání peněz či nákupu zboží online. I přesto, že by byla přehrávána hudba nebo rádio, aplikace by příkazy zachytila.

Skupina studentů z university v Berkeley a Georgetownu již v roce 2016 dokázala skrýt příkazy v bílém šumu, který je přehráván v reproduktorech nebo ve videích na YouTube.  Donutili tak zařízení s ovládáním hlasem otevřít webové stránky nebo přejít do režimu letadlo.

Tento měsíc výzkumníci z Berkeley oznámili, že vyvinuli metodu, která umožňuje vložit příkazy přímo do nahrávek hudby nebo mluveného textu. Tedy zatímco posluchač slyší někoho hrát hudbu nebo poslouchá mluvenou knihu, reproduktor Amazon Echo a další chytrá zařízení slyší instrukce například k nákupu nebo online platbě.

„Chceme je udělat ještě tišší,“ tvrdí Nicholas Carlini, student elektronické bezpečnosti na universitě v Berkeley. Podle něho už někdo takovou techniku vyvíjí. „Nepochybně existují lidé a instituce, co si na takovou práci již někoho najali. “

Podle Carlniho je jeho skupina schopna napadnou všechna podobná zařízení na trhu. „chceme dokázat, že to jde. A pak donutit firmy proti takovým útokům vyvinut obranu.“ Podle právníků proti podobným útokům navíc není zatím dostatečná právní obrana.

Zatím se objevovaly spíše vtipné problémy. Vtipálkům se podařilo jednou například upravit systémy, aby zaznamenaly místo povelu „OK, Google“ sousloví „Cocaine Noodles“ a vyhledávaly jej. S novou technologií se ovšem stává celý problém daleko nebezpečnější.

Tyto pokusy ilustrují, jak i přes značný pokrok, může být umělá inteligence snadno ošizena. Počítače mohou být oklamány změnou několika pixelů na digitálním obrázku. Stalo se, že umělá inteligence pak identifikovala letadlo jako kočku. Při testech samořiditelných automobilů pak vědci polepili silnice samolepkami, což umělou inteligenci vozidla popletlo tak, že samovolně zrychlovala nebo brzdila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč má Facebook problémy aneb co hrozí jeho uživatelům?

11.06.2018 17:49 Jedna z největších sociálních sítí na světě zažívá těžké období. Její hlavní zakladatel a výkonný…

Facebook si nevšiml chyby. Soukromé příspěvky se mohly dostat na veřejnost

08.06.2018 10:22 New York - Společnost Facebook přiznala softwarovou chybu, kvůli které se mohly soukromé příspěvky…

Facebook má na krku další aféru. Data uživatelů získala firma nebezpečná…

06.06.2018 09:41 San Francisko - Facebook přiznal, že sdílel data uživatelů své sociální sítě s několika čínskými…

Podivná chyba v mobilních telefonech děsí uživatele

02.06.2018 22:41 Aktualizováno Na diskusním serveru Reddit uživatelé popisují zvláštní chování přístrojů s operačním systémem od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama