Jsou internetoví diskutující v pořádku? Ze Silicon Valley přichází snaha o revoluci

Canberra - Austrálii v minulých dnech navštívil spoluzakladatel twitteru Jack Dorsey. Ten se pro news.au.com vyjádřil k několika ožehavým věcem, které trápí jeho společnost a sociální sítě obecně.

Přidejte svůj názor

Sociální sítě

Nikdo asi nepředpokládal, když twitter začínal, že jeho společnost bude ovlivňovat celý svět. Twetty Donalda Trumpa doslova mění běh dějin. Kanya West pomocí twettů získává pozornost. I jeho zakladatel je z toho překvapen. „Myslím si, že lidé se obecně chtějí zapojit do debaty. My jim chceme pomoci dostat ze sebe to nejlepší,“ tvrdí Dorsey.

Nyní by se jeho společnost chtěla zaměřit na omezení urážek, kyberšikany, dezinformačních kampaní a rozšiřování fake news ve své síti.  „Nedokázali jsme plně pochopit, jaký bude mít naše síť dopad na reálný svět,“ přiznává Dorsey.

Jeho firma proto začala intenzivně zkoumat konverzace, které lidé na jeho síti vedou. „Chceme vysledovat zdraví konverzace.“ Chápe, že se na jeho síti objevují pozitivní i negativní reakce a lidé ze sebe vydávají to dobré i to špatné. Podle Dorseyho má twitter „odpovědnost za pokrok“.

„Pokud se nám podaří vysledovat ukazatele zdraví konverzace, můžeme udělat velké pokroky ve společnosti. Věříme v princip, že zdravá debata může pomoci posunout společnost dál,“ tvrdí Dorsey.

V první řadě se společnost zaměřila na fake news a dezinformace. Vyzvala uživatele k oznámení firem nebo profilů, kteří podle nich šíří nepravdu. Vybrala 230 profilů. Zatím zkoumá čtyři prvky jejich konverzace: pozornost k jiným názorům, kontakt s realitou, rozmanitost názorů a vnímavost. Jak Dorsey doufá, snad se tak podaří vyvinout „penicilín“ pro internetové diskuse.

Stejně tak chce twitter zatočit s boty. Těch se prý během jediného týdne na této síti podařilo odhalit na 8 milionů. Dorsey však před automatickým odsuzováním botů varuje:  „Nemyslím si, že odsuzovat všechny boty je rozumné. Třeba naše zákaznická síť boty používá, a je to pro naše uživatele velmi užitečné.“

V Austrálii Dorsey propagoval svůj další projekt - Square. Ten má pomoci s mobilními platbami v malých a středních firmách. V této souvislosti se také vyjádřil k problematice kryptoměn jako je Bitcoin. „Líbí se mi jejich filozofie, a jak byl vybudován,“ tvrdí Dorsey „Myslím si, že by internet měl mít svoji vlastní měnu,“ uzavírá své úvahy pro australské novináře spoluzakladatel twitteru.    

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozby na sociálních sítích? Děti stále častěji čelí útokům deviantů, ale…

09.08.2018 12:01 Brno - Děti jsou stále častější obětí deviantů či pomstychtivých spolužáků na sociálních sítích,…

Facebook odhalil rozsáhlou manipulační kampaň, podezření padá na Rusy

31.07.2018 20:08 San Francisco - Facebook objevil desítky patrně falešných účtů, které se koordinovaně snažily…

Máte problémy s wi-fi signálem? Zachránit vás může jedna kuchyňská pomůcka

28.07.2018 21:58 Aktualizováno Pokud vás trápí slabý a nestabilní wi-fi signál, nejspíš vás už napadlo několik řešení. jenže…

Němci zahltili sociální sítě stížnostmi, smazat se mělo 200 tisíc příspěvků

27.07.2018 10:49 Berlín - V Německu platí zákon, který provozovatelům sociálních sítí hrozí pokutou až 50 milionů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama