Malí, ale šikovní. Co dokážou nejúžasnější roboti světa? Podívejte se

Roboti. To, co začalo Čapkovým příběhem a desítky let zůstalo především pohádkou z knížek a filmů se v dnešním světě stává realitou. Z robota může být šikovný pomocník v domácnosti, hračka pro dítě, ale i vojenský průzkumník. Tady je sedm z nejúžasnějších robotů současnosti.

Přidejte svůj názor

Roboti jsou zdokonalováni každým dnem

7. Robotí mravenci

img-responsive

Robotí mravenci | foto: Reprofoto YouTube

Tito drobní roboti od německé firmy Festo měří 13 cm a aktivně spolu komunikují jako opravdoví mravenci. Koordinují mezi sebou pohyby a chovají se jednotně. Jejich hlava obsahuje 3D kameru, která konstantně snímá okolí. Každý z nich vydrží fungovat 40 minut a poté automaticky zamíří se dobít. 

6. Robotí motýli 

img-responsive

Robotický motýl | foto: Reprofoto YouTube


Další příspěvek od Festo je také ze zvířecí říše. Jejich robotičtí motýli váží pouhých 32 gramů a po jednom nabití vydrží poletovat 15 minut. Jejich pohyb skutečně připomíná let opravdového motýla. Prozatím létají pouze v uzavřeném prostoru a kamery snímají po celou dobu jejich pohyb. Díky tomu mohou svůj let v prostoru dobře řídit. Data se totiž odesílají do centrálního počítače. 

5. Psožirafa, která vám uklidí nádobí

img-responsive

Robotí uklízečka vznikla kombinací psa a žirafího krku | foto: Reprofoto YouTube


Tento robot je z dílny Boston Dynamics. Ta je považována za reálný ekvivalent firmy Skynet ze série filmů Terminátor. Kromě různých humanoidních robotů vyvinula třeba psa či robotického geparda, který běží až 45 km/h. Jejich zřejmě nejpovedenější výrobek je však tento "pes" s žirafím krkem. Ten je mimo jiné i přizpůsoben na domácí práce - třeba naložení plné myčky nádobí. Jako jednomu z mála robotů mu také nedělají problém schody. 

4. Robotí žralok

img-responsive

Robotí žralok je k nerozeznání od toho pravého | foto: Reprofoto YouTube

Robotický žralok měří zhruba 1.5 metru a když ho spatříte brázdit vodu, na první pohled ani nepoznáte, že to není skutečné zvíře. Stejně jako opravdový žralok používá svůj ocas na pohyb a kormidlování. Může plavat na hladině i potápět se. Potencionální využití leží ve špionáži. Takový žralok se totiž může bez povšimnutí přiblížit k nepřátelské lodi a monitorovat její pozici. Lodě však podle jeho autorů může i opravovat. 

3. Robotí kuchař

img-responsive

Robot, který uvaří, už není jen záležitostí sci-fi pořadů | foto: Reprofoto YouTube


Opustíme na moment zvířecí svět a podíváme se do kuchyně. Tento robot-kuchař ví, jak uvařit různá jídla ve stejné kvalitě, jako lidský kuchař. Jsou to dvě ruce, které se připevní nad kuchyňskou linku a na povel pracují. Při své první veřejné prezentaci uvařil návštěvníkům během třiceti minut polévku, kterou si nemohli vynachválit. Zajímavostí je, že by měl být ovladatelný pomocí chytrého telefonu. Jeho programování vzniká pomocí snímaní lidského kuchaře. Robotické ruce pak přesně napodobují kuchařovy pohyby. 

2. Robotí pavouk

img-responsive

Robotický pavouk | foto: Reprofoto YouTube


Zpátky ke zvířecím robotům. Noční můrou každého arachnofobika je tento robotický pavouk. Byl vytvořen pomocí 3D tiskárny a objevil se v jednom z dílů populárního seriálu Bořiči mýtů. Nejsložitější na jeho výrobě bylo zajistit koordinaci všech končetin. 

1. Robotí štěňátko

img-responsive

Robotické šťěně | foto: Reprofoto YouTube


Na našem seznamu samozřejmě nemůže chybět ani roztomilé robotické štěňátko. Tento malý robot je procpaný senzory, které mu umožní se pohybovat s jistotou v téměř jakémkoliv prostředí. Štěně reaguje na povely i doteky. Majitel také může nosit speciální náramek, díky kterému ho robotický pes rozezná na dálku. Tato velmi nákladná hračka je technologicky na výši a měla velký úspěch. Majitelé se však shodují, že opravdového psa nikdy nenahradí. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak poznáte, že jste závislí na mobilu? Zkuste si tento jednoduchý test

24.06.2018 16:10 Londýn - Mobilní telefon se stává nejlepším přítelem každého z nás. Noc co noc vedle něj usínáme,…

Česká družice VZLUSAT-1 zaskočila vědce. Posílá data, fungovat už přitom…

20.06.2018 18:24 Praha - Česká nanodružice VZLUSAT-1 do kosmu zamířila loni 23. června a stále funguje. Původní…

Jak zjistit, kdy umřeme? Vědci umí předpovědět smrt

20.06.2018 12:14 Aktualizováno Kalifornie - Společnost Google využívá své technologie v různých oblastí, jednou z nich teď bude…

Prachové bouře na Marsu? Nebezpečné jsou i pro lidi, varuje NASA

20.06.2018 09:30 Mys Canaveral - Kvůli silné prachové bouři na Marsu se odmlčelo vozítko Opportunity, NASA nicméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama