Jsou varování před roboty přehnaná? Lidstvo brzy přestane umělou inteligenci chápat

Washington/Moskva - Vynález střelného prachu bylo pro lidstvo významné nejen z pohledu války, atomová bomba jako zbraň hromadného ničení paradoxně přispěla k současnému míru. Státní obrana se však bude velmi brzo potýkat s velkými změnami - nástup robotiky a umělé inteligence do vojenství může snadno znamenat i zkázu dosavadní kultury a civilizace.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robotika, ilustrační foto

Říkáte si, že Terminátor je pěkné sci-fi, které patří na stříbrná plátna? Nasazení robotů v boji je realita, o které možná ani sami nevíte. Vzpomeňte si na bojové letouny nebo drony bez pilotů, ale obor robotiky se dostal už mnohem dále.

Dnešní roboti nejsou jen velké škaredé kusy plechu, bitevní pole už velmi brzo mohou ovládnout nanoroboti - představte si zařízení tak malá, že je půjde jen stěží zničit, či lidi "vylepšení" o mechanické končetiny nebo zrak. Ať se na to díváte jakoli - robotická síla je pořád silnější než lidská a moderní senzory vnímají líp než naše oči.

V oblasti bojových robotů pro pozemní vojska je lídrem Rusko. Jejich ozbrojené síly sázejí na stroje a do roku 2025 by se roboti měli stát součástí každého ruského vojenského okruhu a každé flotily ruského námořnictva. Jedním z takových strojů je i Uran-9 - plně připravený robotizovaný bojový komplex, který je prvním svého druhu na světě. Jedná se o v podstatě dálkově ovládaný tank (dosah má tři kilometry), který může nést například protitankové řízené střely Ataka nebo odpalovací zařízení pro protiletadlové rakety Igla.

Jeho pohyby jsou tak plynulé a zatáčí rychle, že těžko uvěříte, že uvnitř nesedí člověk. Je vybaven systémem detekce ozáření laserovým paprskem, zařízením pro detekci, identifikaci a sledování cílů a také kamerovým systémem, umožňujícím činnost ve dne i v noci. Vybaven je systémem detekce ozáření laserovým paprskem, identifikaci a sledování cílů a také kamerovým systémem. K provozu bude připraven ve dne v noci.

V pokroku vojenské techniky nezůstávají pozadu ani čeští vědci. Státní výrobní a vývojový podnik VOP CZ představil v roce 2014 unikátního kolového robota TAROS 6×6 V2. Autoři projektu se pokouší vyrobit robotickou platformu pro nástavby všeho druhu. Představte si ho jako lego skládačku - v případě potřeby může být logistickou podporou vojáka, pro jiné využití může být vybaven průzkumnými systémy, komunikační technikou nebo i zbraňovými systémy - unese i raketomet.

USA na tenkém ledě

Spojeným státům však jenom technika nestačí a rozvíjí plány i o možném nasazení umělé inteligence. S touto představou se však dostávají na velmi tenký led - problém s AI je totiž takový, že nemusí správně rozeznat cíl a doposud se je nepodařilo vytvořit s uspokojivým etickým úsudkem.

Že inteligentní zbraně nepatří jen do naší vzdálené budoucnosti dokazují i jednání v OSN. Od roku 2014 probíhají živé debaty v rámci Úmluvy z roku 1980 o zákazu jistých typů klasických zbraní. Martensova klauzule zakazuje zbraně, které porušují „zásadu lidskosti a veřejné svědomí“.

Nejistotu do diskuze vnesl i britský věděc Stephen Hawking, který označil tvorbu AI za katastrofu lidstva. Hawking má za to, že umělá inteligence přinese lidem více škody než užitku. Podle vědce bude lidstvo moci využívat výhody AI jen do doby, kdy ji bude schopno odpovědně ovládat.

Ve studiu "Transcendence looks at the implications of artificial intelligence - but are we taking AI seriously enough?" varuje Hawking nad možností, že umělá inteligence předčí lidi a bude sama sebe zdokonalovat a činit rozhodnutí, která budou za hranicemi lidského chápání.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

UFO nebo tajná zbraň? Amerika je na nohou kvůli těmto meteorologickým…

19.06.2018 16:56 Washington - V neděli 10. června pořídily meteorologické kamery záhadné záběry. Objevilo se na nich…

Pád, křik a panika. Co se stalo během hororového letu QF94?

18.06.2018 16:22 Aktualizováno Los Angeles - Příběh letu QF94 společnosti Qantas, který minulou neděli letěl z amerického Los…

Jedna z nejsilnějších zbraní světa vyrazí do boje ještě letos. Hravě smete…

17.06.2018 11:56 Teherán - O íránském tanku Karrar toho zatím moc slyšet nebylo. Útržky, které se objevují v tamních…

Může náš svět ovládnout umělá inteligence?

17.06.2018 08:56 Washington - Když se bavíme o umělé inteligenci, tak si představujeme stroje, které podobají se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama