Na prahu automatizované války: Když se z vašeho dronu stane sniper

Na bitevních polích se s bojovými drony setkáváme už nějakou dobu. Jsou sice účinná, ale velká a těžká se složitějším ovládáním. Právě kvůli ničivé síle je téměř nemožné je nasadit v obydlených oblastech - kromě budov a nepřátel mnohdy smrtelně zraní i civilisty.

Přidejte svůj názor

Takto by mohl dron TIKAD vypadat.

Armády po celém světě už nějakou dobu testují využití menších dronů, které budou méně nápadné, ne tolik ničivé, ale spolehlivě zasáhnout třeba snipery schované v budovách. Řešením by mohly být komerčně využívané drony, který máte možná doma i vy. Doteď tyhle malé přístroje neuzvedly ani pušku, ale nová technologie by to měla změnit.

Firma Duke Robotics už vytvořila jeden prototyp nazvaný TIKAD. Problém nebyl jenom ve váze, kterou měl stroj uzvednout, ale musel se nějak stabilizovat, aby dron nebyl po každém výstřelu odtlačen stranou. "Zbraň je namontována na robotickém kardanu, který se v reálném čase otáčí a udržuje ho správným směrem. Odraz je distribuován pomocí ohebných desek, které snižují celkový efekt - minimalizuje, ale nevylučuje zpětný odraz," říká firma. Dalším řešením může být použití zbraně bez zpětného rázu, jako je raketomet. Nejde ani tak o nové technologie, ale o nových přístupech k již existujícím.Duke Robotics se sloganem "Žádné boty na zemi" se snaží vynalézt takové stroje, které by v budoucnu zcela vystřídaly pozemní vojáky. Drony jsou mnohem mobilnější. Můžou přeletět jakýkoliv terén a získat dobrý výhled na okolí i nad střechami. Přibližuje nás to čím dál tím víc k plně automatizované válce, ale proti neetickému použití robotiky protestují aktivisté po celém světě.

Odpůrci říkají, že nelze zcela vyloučit škody na nevinných životech. I když TIKAD má nižší palebnou sílu než bombové drony, nemůžeme zcela zabránit "zbloudilým" kulkám. Zatím se s nasazením TIKADu počítá pouze jako podpora stahujících se vojsk, nevýhodou je, že takto malý dron může padnout velmi rychle do rukou nepřátel a rychle se rozšíří do všech válek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak poznáte, že jste závislí na mobilu? Zkuste si tento jednoduchý test

24.06.2018 16:10 Londýn - Mobilní telefon se stává nejlepším přítelem každého z nás. Noc co noc vedle něj usínáme,…

Česká družice VZLUSAT-1 zaskočila vědce. Posílá data, fungovat už přitom…

20.06.2018 18:24 Praha - Česká nanodružice VZLUSAT-1 do kosmu zamířila loni 23. června a stále funguje. Původní…

Jak zjistit, kdy umřeme? Vědci umí předpovědět smrt

20.06.2018 12:14 Aktualizováno Kalifornie - Společnost Google využívá své technologie v různých oblastí, jednou z nich teď bude…

Prachové bouře na Marsu? Nebezpečné jsou i pro lidi, varuje NASA

20.06.2018 09:30 Mys Canaveral - Kvůli silné prachové bouři na Marsu se odmlčelo vozítko Opportunity, NASA nicméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama