Jak vyřešit nedostatek operátorů bezpilotních letadel? Pomoci by mohli hráči videoher

Bezpilotní letadla jsou skvělým krokem ve vývoji. Když se rozbije, pilot nezemře, protože sedí v pohodlí v pokoji. Je to ideální možnost. Ovšem kdo má takto pokročilou technologii ovládat? Odpověď možná sedí u vás doma.

Přidejte svůj názor

PC hry

Kontrolní stanice bezpilotního letadla by leckomu připomněla ložnici náruživého hráče videoher. Najdete v ní několik obrazovek, kvalitní sluchátka a joystick. Nesmí chybět pohodlně polstrovaná židle. Operátor mačká tlačítka, hýbe joystickem a reaguje na podněty na obrazovce. Mluvíme o hráči her, nebo o profesionálovi?

Právě toto zaujalo psychology z University of Liverpool a přimělo je to k myšlence, jestli by nebylo řešení nedostatku operátorů bezpilotních letadel možné trochu obejít. Technologie bezpilotních letadel se rychle vyvíjí a strojů přibývá – ovšem počet profesionálů, kteří je dokážou ovládat, moc neroste. Nebyl by hráč ideální náhradou?

Tým se rozhodl to vyzkoušet a ve svém experimentu proti sobě postavili hráče videoher, pilota a pilota z povolání. Dali jim k ovládání bezpilotní letadlo a čekali, který z nich ho dokáže ovládat nejlépe a nejbezpečněji. Za každou skupinu se studie účastnilo 15 hráčů. Dohromady tedy bylo účastníků 60, 9 z nich byly ženy, zbytek muži.

Výzkumníci porovnávali úrovně přesnosti, sebevědomí a rovnováhu mezi hodnocením sebejistoty a přesnosti. Účastníci měli ovládat simulovaný let. Během této simulace je vědci postavili před 21 složitých rozhodnutích, které měly za úkol zvednout úroveň rizika a nebezpečí.

Studie varuje, že přílišné sebevědomí není vždy úplně dobrou záležitostí. „Sebevědomí, ačkoliv velmi důležité, se stane přehnaným sebevědomím, pokud není usměrněno pomocí přesných rozhodnutí.“ Úroveň sebejistoty i přesnosti klesla, jak se navyšovalo nebezpečí.

To se dá při hektickém scénáři očekávat. Nicméně hráči a profesionální piloti prokazovali nejvýraznější známky sebevědomého rozhodování. Hráči navíc projevovali neustálý pozitivní vztah mezi jistotou a přesností, bez ohledu na to, jestli se riziko zvyšovalo či snižovalo. Dá se z toho vyčíst, že si hráči umí udržet chladnou hlavu i v riskantních situacích.

„Porozumět tomu, která skupina potenciálních operatérů má nejlepší schopnosti, by mohlo velmi pomoci ovládání bezpilotních letadel,“ uvedla autorka studie Jacqueline Wheatcroft v tiskovém prohlášení. „Všeobecně byli hráči méně přehnaně sebevědomí ve svém rozhodování.“

Videohry jsou vnímané trochu jako strašák společnosti a něco, čemu by bylo radno se vyhnout. Odpůrci prohlašují, že propaguje a také způsobuje násilí a lenost. Nicméně více a více vědců projevuje, že videohry mají výhody v reálném životě – ať je to zlepšení kognitivních funkcí nebo zlepšení paměti.

Nebo získání pohádkové práce.

Témata: věda | PC | PC hry | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální písečná bouře na Marsu polevuje. Zavolá vozítko Opportunity domů?

17.08.2018 13:35 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu, která na počátku června zachvátila celou rudou planetu, se…

Nejdražší stavba světa? Lidstvo utratilo miliardy za komplex, který lidé…

17.08.2018 12:28 Lidstvo každým rokem investuje miliardy dolarů do vojenského, technického a vědeckého rozvoje a…

IPhone X až o polovinu levněji? Skandál vznikl kolem nové Motoroly, která…

17.08.2018 11:46 „Nový model vypadá úplně identicky,“ říká server TechnoBuffalo, který se zaměřuje na technologické…

Azorian: Operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

16.08.2018 22:48 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama