Jaký svět nás čeká za pět let? Připravte se na záplavu dronů, tvrdí studie

Žádná technologie pro masové potřeby nezažívá v poslední době tak silný boom, jako jsou právě drony. Využití bezpilotních letounů nachází své místo nejen v armádě, ale třeba i v zemědělství nebo obchodě. Jejich univerzálnost spočívá v tom, že je lze buď ovládat na dálku, můžete je však i předprogramovat k určitým cestám. A nosnost dronů se také zvyšuje každým dnem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bezpilotní dron, ilustrační foto.

Podle studie, kterou vypracoval Business Insider (BI), je největším investorem v oblasti stále vláda, po celém světě do roku 2021 by na vývoj mělo padnout skoro 9 miliard dolarů, dalšími 3-4 miliardami by přispěli soukromé společnosti. Rychle stoupá poptávka po specializovaných softwarech pro firmy, zájem o ně mají zejména menší startupy, které už od začátku chtějí využívat nejmodernější technologie.

Business Insider se zaměřil zejména na výzkum komerčních dronů a zjistil, že technologie otevírá zcela nové možnosti. Ponechme stranou roboty-zabijáky, kdy na dron nasadíte pušku a z bezpečí úkrytu můžete sejmout nepřítele i další vojenská využití včetně špionáže. Ale představte si, jaké změny by to přineslo třeba ve stále rozšiřujícím odvětví internetových obchodů.

Takový Amazon už připravuje vlastní armádu bezpilotních doručovatelů. Objednáte, zaplatíte kartou a už během několika minut vám na okno klepe kovová ručička, která přináší vaši objednávku. Podle BI by do pěti let měly drony zajišťovat až čtvrtinu veškerých přeprav z internetových obchodů.

U podnikání to ale nekončí, třeba geologové, ale i zemědělci se velmi těší na nový přírůstek. Doteď k vědeckým výzkumům oblasti docházelo za pomoci natáčení z vrtulníků, což je ale značně nákladné. Situaci mnohdy stěžují i podmínky jako je vulkanická erupce apod. S drony by se však problém vyřešil a vědci by získali přehledné snímky z bezpečné vzdálenosti a hlavně za méně peněz.

Technologie se rychle vyvíjí a dostává spoustu peněz i přes to, že doteď není ve většině států právně vyřešeno, jak taková přeprava bude fungovat. Podle amerických i evropských právníků bude potřeba zajistit v zákoníku výjimku pro narušení vzdušného prostoru, který je doteď přísně kontrolován.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sovětská armáda, jak ji neznáte: Unikátní vozidla, kterým se nejde nesmát

18.07.2018 22:51 Aktualizováno Ruská armáda patří v současné době k jedné z nejlepších na světě. Nejinak tomu i v dobách…

Jak by dopadla tanková bitva nacistů s Američany?

18.07.2018 12:16 Aktualizováno Washington, D. C. - Jistě se mnozí z vás ptají, jak by vypadal svět, kdyby se Adolfu Hitlerovi…

Proč lidé za posledních 45 let nepřistáli na Měsíci? Astronauti konečně…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Bitva, o které se dnes už nemluví. Jak naše armáda dokázala porazit…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Historie je plná válek, konfliktů a střetů. Stejně tak je ale bohatá na překvapivá vítězství, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama