Jsou supervulkány řešením budoucnosti? Po erupcích nám zůstalo obrovské množství materiálů

Svět by měl přestat používat fosilní paliva. Již teď je jasné, že jejich výhody jsou jen krátkodobé, ale doplácet na ně budeme ještě mnoho let. Už teď si neumíme poradit s globálním oteplováním a elektrická auta jsou první záplatou na ekologické problémy, ale k jejich výrobě potřebujeme silnou baterii. A k její výrobě zase lithium.

Přidejte svůj názor

Elektromobily se silnými bateriemi by nemusely často navštěvovat nabíjecí stanici.

Problém je ale v tom, že tenhle lehký a velmi měkký stříbřitě se lesknoucí kov je velmi vzácný. Téměř všechny přírodní zásoby se nacházejí v Austrálii nebo Chile. A poptávka po téhle vzácnosti je veliká. I když by lithium nejspíš vyřešil problém v automobilovém průmyslu, prostě ho není dostatek. Už dneska téměř veškeré zásoby využíváme na mobily, telefony, ale i nukleární vývoj.

Vědci však možná přišli na řešení - obrovské množství lithia se nachází v okolí supervulkánů. Tím mají na mysli sopky schopné erupce, která produkuje ejekta větší než 1 tisíc kubických kilometrů (zhruba 1000 krát více než jiné běžné sopky). Tajemství leží v jezerech, které vznikají po těchto erupcích.

Například jezero Crater v Oregonu vzniklo před několika tisíci lety podobným způsobem, malé atomy lithia se postupně usadily na dně, kde dnes tvoří jílovitý hektorit. Nejedná se tak o čistou formu materiálu, jaký lze naleznout třeba v Austrálii, není však příliš těžké jej vytěžit a vyčistit od nepotřebných látek.

Vědci zkoumali vzorky kamenů z amerických států jako Nevada nebo Colorado a porovnali s výsledky získanými v Mexiku či na Sicílii. Všude se zdá, že je dostatek lithia, které vyřeší naší poptávku po levných, ale silných bateriích. Geolog Gail Mahood tvrdí, že zásoby jsou natolik velké, aby to ekonomicky zaujalo i těžařské firmy.

Podle vědců možná právě leží v lithiu budoucnost naší elektroniky, včetně automobilů na elektrické napájení. Pokud se chceme vyhnout do budoucna podobným sporům, jaké teď vyvolávají zásoby ropy, pak je důležité, aby každý stát identifikoval svoje zásoby lithia. A ty země, které se nachází v blízkosti sopek, mají tak napůl vyhráno.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak poznáte, že jste závislí na mobilu? Zkuste si tento jednoduchý test

24.06.2018 16:10 Londýn - Mobilní telefon se stává nejlepším přítelem každého z nás. Noc co noc vedle něj usínáme,…

Česká družice VZLUSAT-1 zaskočila vědce. Posílá data, fungovat už přitom…

20.06.2018 18:24 Praha - Česká nanodružice VZLUSAT-1 do kosmu zamířila loni 23. června a stále funguje. Původní…

Jak zjistit, kdy umřeme? Vědci umí předpovědět smrt

20.06.2018 12:14 Aktualizováno Kalifornie - Společnost Google využívá své technologie v různých oblastí, jednou z nich teď bude…

Prachové bouře na Marsu? Nebezpečné jsou i pro lidi, varuje NASA

20.06.2018 09:30 Mys Canaveral - Kvůli silné prachové bouři na Marsu se odmlčelo vozítko Opportunity, NASA nicméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama