Přísně tajný zabiják? Bezpilotní bojový letoun Ochotnik

Už to není ani science-fiction, ani Matrix. Proti lidem nebojují lidé, ale roboti. Takové je dnešní realita na mnoha středovýchodních bojištích. Bezpilotní letouny nemilosrdně útočí na živé cíle, zatímco jejich operátoři sedí tisíce km daleko, v teple a v bezpečí. Přidat se k nim chtějí i Rusové, jejichž projekt „Ochotnik“ má být brzy dokončen.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Projekt Skat

Ministerstvo obrany Ruské federace se poprvé zmínilo o úmyslu sestrojit víceúčelové bezpilotní letouny v roce 2009. Vývoj nového zařízení se měl stát společným projektem světoznámých společností MiG a Suchoj. Podle internetových stránek militaryrussia.ru dostal tento projekt označení „Skat“. Výsledný letoun měl být schopen dosáhnout rychlosti 800 km/h a pojmout až šest tun bojového nákladu. Po sestrojení modelu „Skata“ v předpokládané velikosti došlo, jak napsal Iľja Vedmeděnko pro niked-science.ru, k zastavení projektu.

Název „Ochotnik“ se ve sdělovacích prostředcích objevil v roce 2011 jako další projekt společností MiG a Suchoj. Piotr Butowski ho v časopise Air&Space označuje také jako Su-70 a lze se setkat i s variantou S-70, což je případ internetových stránek bmpd.livejournal.com. „Ochotnik“ by se podle technického zadání ruského ministerstva obrany měl stát víceúčelovým bezpilotním letounem, který může létat rychlostí až 1000 km/h a jehož hmotnost dosahuje 10-20 tun. Jeho první zkušební let je naplánován na rok 2018, přičemž do aktivní služby by měl nastoupit v roce 2020. Spekulace o sestrojení prvního prototypu „Ochotnika“ Novosibriským leteckým závodem, pobočkou společnosti Suchoj, dosud nebyly oficiálně potvrzeny. 

Vývoj víceúčelového bezpilotního letounu se opírá o zkušenosti ruské armády ze Sýrie. Iľja Vedmeděnko zdůrazňuje, že podle vyjádření ruského ministra obrany Sergeje Šojgu došlo mezi léty 2011-2015 ke zvýšení počtu nasazených bezpilotních zařízení ze 180 na 1720. Při konstrukci „Ochotnika“ jsou také využívány některé technologie z předešlého projektu „Skat“. 

Úspěch Ochotnika by Rusko významně posunul 

Pokud se informace o vlastnostech nového bezpilotního letounu ukáží být jako pravdivé, bude to podle Vedmeděnka velký krok vpřed pro ruský vojenský průmysl. Rusko dnes zaostává za vedoucími zeměmi světa v oblasti vývoje bezpilotních letounů. Výkony ruských zařízení jsou často neuspokojivé a armáda je nucena nakupovat nejmodernější izraelské letouny. Moskva navíc nemá, na rozdíl od USA, bezpilotní zařízení schopná plnit bojové úkoly. Ruské bezpilotní letouny se totiž využívají pouze k průzkumu. 

USA pokročily ve výrobě efektivních bezpilotních letounů ze všech zemí světa nejdále. X-47B z dílny společnosti Northrop Grumman dokáže vzlétnout i přistát bez pomoci obsluhy, a navíc umí tankovat ve vzduchu. Obecně platí, že bezpilotní zařízení na sebe v budoucnu převezmou značnou část funkcí, jež dnes provádí letouny a vrtulníky s posádkou. 

Denis Fedutinov, ruský odborník na bezpilotní systémy, považuje vlastnosti „Ochotnika“ za srovnatelné se zařízeními z technologicky nejvyspělejších zemí světa, včetně Evropy a USA.

„Na základě údajů o vzletové hmotnosti lze předpokládat, že se tento bezpilotní letoun bude svými vlastnostmi podobat americkému bezpilotnímu letounu X-47B společnosti Northrop Grumman,“ uvedl Fedutinov pro ria.ru. „Bude moci létat vysokou podzvukovou rychlostí, plnit úkoly v okruhu 4000 km a nést různý náklad, včetně útočných zbraní, o váze až dvou tun.“

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká družice VZLUSAT-1 zaskočila vědce. Posílá data, fungovat už přitom…

20.06.2018 18:24 Praha - Česká nanodružice VZLUSAT-1 do kosmu zamířila loni 23. června a stále funguje. Původní…

Jak zjistit, kdy umřeme? Vědci umí předpovědět smrt

20.06.2018 12:14 Aktualizováno Kalifornie - Společnost Google využívá své technologie v různých oblastí, jednou z nich teď bude…

Prachové bouře na Marsu? Nebezpečné jsou i pro lidi, varuje NASA

20.06.2018 09:30 Mys Canaveral - Kvůli silné prachové bouři na Marsu se odmlčelo vozítko Opportunity, NASA nicméně…

UFO nebo tajná zbraň? Amerika je na nohou kvůli těmto meteorologickým…

19.06.2018 16:56 Washington - V neděli 10. června pořídily meteorologické kamery záhadné záběry. Objevilo se na nich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama