Legendární bombardér B-52 se vrací na scénu. Dokázal nemyslitelné

Washington - Že jsou bombardéry B-52 zastaralé a na odstřel? Listopadová mise v Afghánistánu ukázala něco jiného. Tento letoun amerických vzdušných sil US Air Force totiž podle Ministerstva obrany Spojených států vytvořil nový rekord. O co přesně šlo? O unikátním dosažení informoval americký server The Daily Caller.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

B-52 Stratofortresses

Během jedné z úderových misí v Afghánistánu shodily americké bombardéry B-52 celkem 19 naváděcích střel JDAM na oblast Helmand, kde měli své základny představitelé Talibanu. To řekla vojenskému serveru Military.com mluvčí velitelství leteckých sil kapitánka Ann-Marie Annicelliová.

Strategické bombardéry se podle ní zaměřovaly především na zničení výrobních jednotek, které vytvářely opium a heroin, aby ochromily příjem Talibanu z prodeje těchto drog.

Podle velitele mise generála Lance Bunche použila US Air Force stroje B-52 s novým konvenčním rotačním odpalovačem. To se podle něj vyplatilo. "Je to tak, útok zaznamenal nejvíce najednou vypálených přesných střel, které kdy vyšly z bombardéru B-52," vysvětlil generál.

Bunch dodal, že americká armáda má nyní pravomoc a prostředky k tomu, aby začala s "nepřítelem bojovat novým způsobem". Podle něj má americká armáda pod vládou prezidenta Donalda Trumpa větší volnost v tom, jak a kdy na protivníky útočit.

"Nová strategie souvisí s tím, že jde o novou válku," řekl pro server v na začátku týdne. "Pryč je hraní si v rukavičkách. Dnes už máme ty pravomoce, které potřebujeme, abychom se zaměřili na likvidaci sítě Talibanu. To je naše nová strategie - jít za svým cílem. Myslím si, že to je klíčový moment v boji s Talibanem a že jejich představitelé to sami cítí," uvedl.

"Všechny oblasti, o kterých si mysleli, že jsou v bezpečí, jsou z jejich pohledu v ohrožení," řekl Bunch. Podle velitelství zbrojních sil Spojených států shodily od počátku tohoto roku bombardéry B-52 přes 1500 řízených i neřízených střel na nepřátelská území.

Válka v Afghánistánu se táhne už 16 let a i přes veškeré snahy Američanů má stále Taliban velký vliv na území státu. Podle zprávy agentury Reuters z října tohoto roku je zhruba polovina afghánské oblasti buď kontrolována Talibanem, nebo jím je napadána. Agentura tímto citovala zprávy Generálního inspektorátu pro obnovení Afghánistánu.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

17.08.2018 17:58 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Globální písečná bouře na Marsu polevuje. Zavolá vozítko Opportunity domů?

17.08.2018 13:35 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu, která na počátku června zachvátila celou rudou planetu, se…

Nejdražší stavba světa? Lidstvo utratilo miliardy za komplex, který lidé…

17.08.2018 12:28 Lidstvo každým rokem investuje miliardy dolarů do vojenského, technického a vědeckého rozvoje a…

IPhone X až o polovinu levněji? Skandál vznikl kolem nové Motoroly, která…

17.08.2018 11:46 „Nový model vypadá úplně identicky,“ říká server TechnoBuffalo, který se zaměřuje na technologické…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama