Masivní stroj, který nemá konkurenci? Čína postavila největší obojživelné letadlo na světě

Peking - Během svátků připravila čínská armáda lidem podívanou, z moře se do nebe vznesl Vodní drak AG600, který je největším obojživelným letadlem na světě, napsala čínská média. Zkušební let byl vysílán živě čínskou televizí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

AG600

Let začal na letišti Jinwan, stroj byl ve vzduchu asi hodinu, než dorazil do cílové destinace. Tam úspěšné přistál za velkého potlesku a fanfár nadšenců, kteří se přišli osobně podívat. Letoun pojmenovaný Jiaolong (čili vodní drak) AG600 byl již v prosinci mezinárodně uznán jako bezpečná technologie, která byla poslední překážkou ve zkušebním letu. Test musel být kvůli zdržení kvalifikace odkládán několik měsíců.

Vývojář, čínský státní podnik AVIC, původně plánoval uskutečnit první let už v květnu a na konci roku 2017 mělo dojít ke startu a přistávání na moři. Letoun z továrny vyšel přitom už v roce 2016. Hlavní misí AG600 bude podpora ponorkových misí na dně moří. Stroj je taky dokonalým prostředkem k přepravování osob na ostrovy nebo k zásobování námořníků.

Okolní státy, zejména ty s přístupem k Jihočínskému moři se ale obávají, že Čína svůj stroj bude používat k dalšímu rozostření konfliktů. Podle výrobce totiž stroj bude potřebovat ke startu a přistání jen dva a půl metrů hlubokou vodu, díky němu se tak budou politici snadno přepravovat na sporné ostrůvky v Jihočínském moři.

Čínská vláda už objednala 17 AG600, v letošním roce jich plánuje dalších 53. Taky doufá, že o technologii bude zájem i v zahraničí. Stroj je dlouhý 38,8 metrů, má čtyři turbíny WJ-6, jeho rychlost je 500 kilometrů za hodinu a bez doplnění paliva uletí 4500 kilometrů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč lidé za posledních 45 let nepřistáli na Měsíci? Astronauti konečně…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Bitva, o které se dnes už nemluví. Jak naše armáda dokázala porazit…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Historie je plná válek, konfliktů a střetů. Stejně tak je ale bohatá na překvapivá vítězství, a…

Rolls-Royce vyvíjí speciální pohon pro létající taxi, zvládne rychlost 400…

16.07.2018 08:51 Aktualizováno Farnborough - Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém pro létající taxi. Letoun…

Mohla druhá světová skončit o rok dřív? Den D se měl odehrát v roce 1943,…

15.07.2018 13:49 Co kdyby došlo ke Spojeneckému vylodění ve francouzské Normandii o rok dříve? A bylo to vůbec možné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama