Bude americká armáda spoléhat na roboty? První zkouška dopadla dobře

Praha - Americká armáda poprvé vyzkoušela ozbrojeného robota, který se dá ovládat na dálku. Armádní příslušníci jej využili při vojenském cvičení, kde dálkově ovládané vozidlo bylo vyzbrojeno kulometem s ráží .50.

Přidejte svůj názor

Americká armáda, ilustrační fotografie

Operace byla součástí každoročního cvičení Northern Strike, které se konalo minulý rok o letních prázdninách v Michiganském táboře Grayling. Cvičení spočívalo v tom, že bezpilotní, ozbrojené armádní vozidlo M113 bylo vepředu a provádělo útok. Řidič a operátor bezpilotní vozidlo následovali podpůrným, větším vozem M577.

"Úkolem bylo komplexní narušení minového pole," uvedl na konferenci Paul Rogers, ředitel armádního TARDECu (Tank Automotive Research Development and Engineering Center), který se zabývá vývojem nových technologií v oblasti armádních vozidel. Je to poprvé, kdy armáda řídila cvičení s pozemním robotem provádějícím útok. "A nebude to naposledy. Velitelé armády požádali o další cvičení s většími zbraněmi," dodal Rogers, jenž připomíná, že pracují na detailech, které velitelství očekává a jaké zatím můžou dodržet.

Cvičení je důležité v pochopení toho, jak můžou lidé a roboti spolupracovat při útoku nebo v terénu, který se nachází pod palbou. I když se jednalo o první využití páru robot-člověk, není to poprvé, kdy byl robot vyslán společně s vojsky. Krátce po americké invaze do Iráku v roce 2003 nasadila vojska mini-tank zvaný SWORDS (Special Weapons Observation Reconnaissance Detection System). Po nějaké době ale došlo k problému, protože SWORDS měl nepředvídatelné chování a pohupoval zbraní v chaotickém směru. 

Paul Rogers neví přesně, kdy americká armáda nasadí do boje ozbrojené roboty. Záleží na tom, jak dopadnou testy. "Jsme na cestě poznání, objevování. Je to experiment a výzva," uvedl Roger. Jsou tyto roboti bezpeční? "Jedná o kontrolní opatření. Jde nám o to, aby zbraň skutečně nevystřelila, dokud to nepovolí člověk, který je za to odpovědný," doplnil.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před 33 lety byl nalezen vrak Titanicu. Paradoxně ho vůbec nikdo nehledal

18.08.2018 10:40 1. září uplyne přesně 33 let ode dne, kdy byl nalezen potopený vrak nejznámější lodi na světě.…

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

17.08.2018 17:58 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Globální písečná bouře na Marsu polevuje. Zavolá vozítko Opportunity domů?

17.08.2018 13:35 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu, která na počátku června zachvátila celou rudou planetu, se…

Nejdražší stavba světa? Lidstvo utratilo miliardy za komplex, který lidé…

17.08.2018 12:28 Lidstvo každým rokem investuje miliardy dolarů do vojenského, technického a vědeckého rozvoje a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama