Největší záhada studené války dodnes nerozluštěna. Co roztrhlo ztracenou ponorku Scorpion na tři kusy?

Během studené války došlo ke zmizení americké útočné ponorky Scorpion. Stalo se tak v roce 1968, kdy se v krátkém časovém období ztratily dokonce čtyři ponorky. Spolu s americkou se ztratila i izraelská, francouzská a sovětská. Co se vlastně přihodilo?

Přidejte svůj názor 47 komentářů

USS Scorpion

Americká jaderná ponorka USS Scorpion vstoupila do služby 29. července 1960. Byla 77 metrů dlouhá a téměř deset metrů široká. Vyzbrojená šesti torpédy plula pod hladinou maximální rychlostí 30 uzlů za hodinu (cca 55 km/h). Po tragédii ponorky USS Tresher v roce 1963, která se potopila při zkouškách, se Spojené státy americké dávaly velký pozor, aby ponorky prošly všemi bezpečnostními opatřeními. 

Velkou kontrolou prošel i Scorpion, a to v roce 1967. Jelikož však probíhala Studená válka, některé kontroly byly zanedbány z toho důvodu, že si USA myslely, že nemají dost ponorek. V doku tedy Scorpion příliš času nestrávil a opět se vydal na moře. Ponorka byla v květnu 1968 vyslána do Atlantského oceánu, kde měla sledovat sovětské manévry.

16. května vyložila ve Španělsku dva členy posádky a pokračovala v cestě. Jenže od té doby už nikdo nikdy ostatní členy posádky Scorpiona neviděl. Jednalo se celkem o 99 členů posádky. 

Po několika měsících žádné odezvy se nakonec podařilo ponorku lokalizovat, konkrétně v říjnu téhož roku, a to 740 kilometrů jihozápadně od Azorských ostrovů, které se nacházejí zhruba 1500 kilometrů od portugalského Lisabonu. Vrak ležel v tříkilometrové hloubce. Podařilo se jej najít díky záznamům odposlechů akustických systémů, které podle ruchu v Atlantském oceánu pomáhaly sledovat sovětské ponorky. Expertům se podařilo identifikovat zvuk z 22. května, který se podobal rozdrcení trupu ponorky. Poté určily prostor, kde by mohla ponorka být. Na místě ji skutečně našli, rozdělenou na tři části. Kvůli velkému tlaku v hloubce nevydržela střední prostřední část Scorpiona. 

A co se vlastně stalo? Oficiální stanovisko k této události zatím není podáno, nicméně se spekuluje o tom, že se Sověti pomstili za potopenou ponorku K-129, která rovněž zmizela za podivných okolností, konkrétně 8. března 1968. Sovětský svaz tehdy oznámil, že K-129 byla potopená americkou ponorkou. 

Zkázu Scorpiona dodnes provází velká záhada. Některé teorie dokonce tvrdí, že v ponorce explodovalo jedno torpédo. Poté se americká ponorka potápěla a když dosáhla větší hloubky, tak ji tlak slisoval. Možná za to mohla i nedokonalá kontrola a pospíchání, aby byla ponorka z doku co nejrychleji vyslána na misi. Jisté je bohužel jen to, že na palubě všech 99 členů posádky zahynulo.   

Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak poznáte, že jste závislí na mobilu? Zkuste si tento jednoduchý test

24.06.2018 16:10 Londýn - Mobilní telefon se stává nejlepším přítelem každého z nás. Noc co noc vedle něj usínáme,…

Česká družice VZLUSAT-1 zaskočila vědce. Posílá data, fungovat už přitom…

20.06.2018 18:24 Praha - Česká nanodružice VZLUSAT-1 do kosmu zamířila loni 23. června a stále funguje. Původní…

Jak zjistit, kdy umřeme? Vědci umí předpovědět smrt

20.06.2018 12:14 Aktualizováno Kalifornie - Společnost Google využívá své technologie v různých oblastí, jednou z nich teď bude…

Prachové bouře na Marsu? Nebezpečné jsou i pro lidi, varuje NASA

20.06.2018 09:30 Mys Canaveral - Kvůli silné prachové bouři na Marsu se odmlčelo vozítko Opportunity, NASA nicméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama